Charlotte Bards;ey celebrates a victory in Ostrava (ETTU photo/Rémy Gros)

Brilliant Bardsley sinks fourth seed

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Charlotte Bardsley defeated the fourth seed on her way to reaching the last 16 of the Junior Girls’ Singles at the European Youth Championships.

The Stourbridge player sunk Russia’s Kristina Kazantseva in five games in the last 64, opening up a 3-0 lead and then sealing it in the fifth after losing the fourth on deuce.

Bardsley was not finished there as she followed up by eliminating 27th seed Kornelija Riliskyte of Lithuania in the last 32. Her next opponent in Ostrava is the 12th seed Ema Labosova of Slovakia on Monday afternoon.

Mollie Patterson gave a good account of herself in the last 64 before going out in six games to top seed Tania Plaian of Romania, while Megan Gidney went out in five to 28th seed Marta Vukelic of Croatia.

Ruby Chan made it through to the last 32 of the Cadet Girls’ Singles, thanks to a super 4-3 defeat of Dalma Hasanova of Bulgaria. She recovered from 2-0 and 3-1 down – taking the third with an 11-0 scoreline – and ultimately prevailed 16-14 in the decider.

Ruby Chan (ETTU photo/Remy Gros)

Chan went out in the next round to 10th seed Anna Brzyska of Poland. Millie Rogove exited in the round of 64 at the hands of sixth seed Dorottya Tolgyes of Hungary.

In the Cadet Boys’ Singles, Naphong Boonyaprapa was knocked out in four by the ninth seed Andrei Tomica of Romania.

Naphong Boonyaprapa (ETTU photo/Remy Gros)

England’s remaining two pairs in the doubles were eliminated – Bardsley & Patterson going out to Russian fifth seeds Elizabet Abraamian & Anastasia Kolish in the last 32 of the Junior Girls and Boonyaprapa & Louis Price losing at the same stage of the Cadet Boys to Darius Movileanu & Andrei Tomica, the second seeds from Romania.

There are also consolation singles competitions under way and Shayan Siraj (JB), Denise Payet (JG), Thomas Rayner (CB) and Mari Baldwin (CG) have all made it through early rounds to continue into Monday’s schedule.

Results

Junior Girls Singles
Round of 64
Tania Plaian (ROU) bt Mollie Patterson 4-2 (9-11, 11-9, 11-5, 11-7, 8-11, 11-8)
Marta Vukelic (CRO) bt Megan Gidney 4-1 (7-11, 11-5, 13-11, 11-6, 11-4)
Charlotte Bardsley bt Kristina Kazantseva (RUS) 4-1 (11-8, 11-8, 11-8, 10-12, 11-9)

Round of 32
Bardsley bt Kornelija Riliskyte (LTU) 4-2 (11-7, 5-11, 15-13, 13-11, 8-11, 11-4)

Cadet Boys’ Singles
Round of 64
Andrei Tomica (ROU) bt Naphong Boonyaprapa 4-0 (11-9, 11-7, 11-4, 11-4)

Cadet Girls’ Singles
Round of 64
Ruby Chan bt Dalma Hasanova (BUL) 4-3 (6-11, 8-11, 11-0, 10-12, 11-2, 11-6, 16-14)
Dorottya Tolgyes (HUN) bt Millie Rogove 4-0 (11-9, 11-5, 11-5, 11-6)

Round of 32
Anna Brzyska (POL) bt Chan 4-0 (11-2, 11-5, 11-3, 11-7)

Junior Girls’ Doubles
Round of 32
Elizabet Abraamian & Anastasia Kolish (RUS) bt Charlotte Bardsley & Mollie Patterson 3-0 (11-5, 11-8, 11-7)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 32
Darius Movileanu & Andrei Tomica (ROU) bt Louis Price & Naphong Boonyaprapa 3-0 (11-6, 11-9, 11-8)

Junior Boys’ Consolation Singles
Round of 64
Shayan Siraj bt Jakov Jakelic (CRO) 3-1 (11-7, 11-8, 6-11, 11-9)
Jovan Jockov (SRB) bt Ethan Walsh 3-1 (11-7, 8-11, 11-7, 11-6)

Round of 32
Siraj bt Jonathan Thimon (SWE) 3-0 (11-9, 11-9, 12-10)

Junior Girls’ Consolation Singles
Round of 32
Denise Payet bt Gabriela Ivanova (BUL) 3-1 (11-6, 6-11, 11-7, 11-7)

Cadet Boys’ Consolation Singles
Round of 64
Thomas Rayner bt Uri Almor (ISR) 3-1 (11-7, 11-5, 12-14, 13-11)

Round of 32
Rayner bt Haralds Fjodorovs (LAT) 3-0 (11-3, 11-3, 11-2)
Levente Krebs (HUN) bt Louis Price 3-1 (7-11, 11-5, 11-5, 12-10)

Cadet Girls’ Consolation Singles
Round of 32
Mari Baldwin bt Blazka Harkai (SLO) 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)

Share this article

MENU

profile