Cadet girls reach semis in Poland

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

The English cadet girls again showed their strength on the international scene as Tin-Tin Ho and Maria Tsaptsinos reached the team semi-final at the Polish Open over the weekend.

In their competition they battled to reach the last four after group victories over Austria A, a mixed team and Poland B. In the last 16 they cruised 3-0 past Poland C before beating Romania 3-1 thanks due to a double from Ho over Arina-Dora Singeorzan and Bianca Crisan.

However, they stumbled at the next hurdle as they were beaten 3-0 by Germany A with Wan Yuan and Alena Lemmer inflicting the defeats.

The cadet boys, short of number 1 Helshan Weerasinghe, did still manage to reach the last 16 after they beat Slovakia B 3-1 in their group to progress. Daniel Lawrence won twice in that match but he was powerless in the next round as Poland A, the eventual winners, won through 3-0.

After the singles and doubles had finished early for the junior boys from England they made sure they progressed from their team group as runners-up. They shook off a 3-0 defeat at the hands of eventual winners Germany A to record a 3-1 victory against Poland B with two wins for Sam Walker and one for George Downing.

Unfortunately, they then met a strong Czech Republic side for which they had no answer although both Walker and Downing could rue losing tight five-game matches in both of their ties.

In the singles competition all eyes were on Tin-Tin after her victories in Portugal and France but this time it was not to be. Despite reaching the quarter-final she was then defeated by Romanian Adina Diaconu 3-1 (6-11, 13-11, 11-7, 11-8).

Both Tsaptsinos and Sam Mabey reached the last 64 in the singles before they were knocked-out while Lawrence went one better by reaching the last 32.

The doubles didn’t pull up any big results although Mabey and Lawrence can be proud of their fightback from 2-0 down to win a dramatic five-setter in the round of 64. The last two games were decisively claimed by the English pair 14-12 and 15-13.

Some of the players will now head to the Netherlands for the Six Nations while some will return home for the U11-14s National Championships in Walsall. Full results from Poland can be seen below.

Junior Boys Team:
Group A:
Germany A 3-0 England

Benedikt Duda bt Sam Walker 3-2 (11-8, 11-13, 11-8, 14-16, 11-4)
Qiu Liang bt Lewis Gray 3-0 (11-7, 11-6, 11-4)
Frederick Jost bt George Downing 3-0 (11-6, 11-5, 11-7)
England 3-1 Poland B
Adrian Wiecek bt Lewis Gray 3-1 (11-9, 11-8, 9-11, 11-8)
Sam Walker bt Antoni Witkowski 3-0 (13-11, 11-6, 14-12)
George Downing bt Jakub Folwarski 3-0 (11-7, 11-5, 11-6)
Sam Walker bt Adrian Wiecek 3-0 (12-10, 11-4, 11-9)
Last 16:
Czech Rep A 3-0 England

Michal Benes bt Sam Walker 3-2 (9-11, 11-5, 11-6, 9-11, 11-5)
Ondrej Bajger bt Lewis Gray 3-0 (11-7, 11-6, 11-4)
Jakub Seibert bt George Downing 3-2 (14-16, 11-6, 11-5, 9-11, 11-4)
Cadet Boys Team:
Group F:
Poland B 3-0 England

Marek Badowski bt Sam Mabey 3-0 (11-7, 11-9, 11-7)
Adrian Dugiel bt Daniel Lawrence 3-1 (11-2, 11-7, 8-11, 14-12)
Badowski/Dugiel bt Mabey/Lawrence 3-1 (11-4, 11-5, 9-11, 11-2)
England 3-0 Hungary (bye)
England 3-1 Slovakia B

Daniel Lawrence bt Matus Diko 3-1 (7-11, 11-7, 11-8, 11-9)
Andrej Kassay bt Sam Mabey 3-0 (16-14, 13-11, 11-3)
Mabey/Lawrence bt Diko/Kassay 3-1 (11-9, 11-5, 9-11, 11-7)
Daniel Lawrence bt Andrej Kassay 3-1 (11-8, 11-7, 5-11, 11-5)
Last 16:
Poland A 3-0 England

Aleksander Werecki bt Daniel Lawrence 3-0 (11-5, 11-6, 11-6)
Patryk Zatowka bt Sam Mabey 3-1 (9-11, 11-4, 12-10, 11-4)
Werecki/Zatowka bt Mabey/Lawrence 3-0 (11-7, 11-5, 14-12)
Cadet Girls Team:
Group D:
England 3-1 Austria A

Tin-Tin Ho bt Lisa Storer 3-0 (11-8, 11-6, 11-4)
Karoline Mischek bt Maria Tsaptsinos 3-1 (11-13, 11-9, 11-1, 11-6)
Ho/Tsaptsinos bt Storer/Mischek 3-1 (10-12, 11-7, 11-6, 12-10)
Tin-Tin Ho bt Karoline Mischek 3-1 (11-6, 5-11, 11-3, 11-5)
England 3-0 NZ/Czech
Tin-Tin Ho bt Dagmar Penkavova 3-1 (11-5, 8-11, 11-1, 13-11)
Maria Tsaptsinos bt Ola Ratka 3-1 (11-8, 10-12, 12-10, 11-5)
Ho/Tsaptsinos bt Penkavova/Ratka 3-0 (11-3, 11-7, 11-6)
England 3-2 Poland B
Tin-Tin Ho bt Klaudia Nawrocka 3-0 (11-6, 11-6, 11-4)
Zuzanna Wozniak bt Maria Tsaptsinos 3-1 (11-4, 11-1, 7-11, 15-13)
Nawrocka/Wozniak bt Ho/Tsaptsinos 3-1 (11-9, 7-11, 11-4, 11-4)
Tin-Tin Ho bt Zuzanna Wozniak 3-1 (6-11, 18-16, 11-6, 11-8)
Maria Tsaptsinos bt Klaudia Nawrocka 3-1 (11-7, 11-9, 6-11, 13-11)
Last 16:
England 3-0 Poland C

Tin-Tin Ho bt Katarzyna Galus 3-1 (11-3, 11-6, 9-11, 11-5)
Maria Tsaptsinos bt Karolina Lalak 3-2 (12-10, 11-5, 4-11, 6-11, 16-14)
Ho/Tsaptsinos bt Stacheka/Galus 3-1 (8-11, 11-9, 13-11, 11-3)
Last 8:
England 3-1 Romania B

Bianca Crisan bt Maria Tsaptsinos 3-0 (11-5, 11-5, 11-8)
Tin-Tin Ho bt Arina-Dora Singeorzan 3-1 (11-7, 11-8, 6-11, 11-9)
Ho/Tsaptsinos bt Singeorzan/Crisan 3-2 (8-11, 11-8, 11-6, 13-15, 15-13)
Tin-Tin Ho bt Bianca Crisan 3-2 (7-11, 11-6, 10-12, 11-9, 11-5)
Semi-final:
Germany A 3-0 England

Alena Lemmer bt Tin-Tin Ho 3-0 (11-8, 11-5, 11-6)
Wan Yuan bt Maria Tsaptsinos 3-0 (11-3, 11-9, 11-8)
Lemmer/Yuan bt Ho/Tsaptsinos 3-1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-1)
Cadet Boys Singles:
Qualifying Group 6:

Yuki Matsuyama (JPN) bt Daniel Lawrence 3-0 (11-9, 11-2, 11-8)
Daniel Lawrence bt Romualdas Franckaitis (LTU) 3-0 (11-5, 11-4, 13-11)
Qualifying Group 9:
Nils Hohmeier (GER) bt Sam Mabey 3-0 (11-6, 11-7, 11-4)
Sam Mabey bt Rimas Lesiv 3-1 (4-11, 11-4, 11-5, 11-3)
Round of 64:
Daniel Lawrence bt Gabor Bohm 3-2 (9-11, 11-9, 15-13, 9-11, 11-8)
Samuel Kaluzny (SVK) bt Sam Mabey 3-0 (11-9, 11-6, 11-9)
Round of 32:
Anton Kallberg (SWE) bt Daniel Lawrence 3-1 (8-11, 11-6, 11-2, 11-9)
Cadet Girls Singles:
Qualifying Group 2:

Tin-Tin Ho bt Kristina Kazlauskaite (LTU) 3-0 (13-11, 12-10, 11-7)
Tin-Tin Ho bt Raquel Andrade (POR) 3-1 (11-8, 9-11, 11-7, 11-6)
Group 21:
Maria Tsaptsinos bt Katarzyna Wegrzyn (POL) 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)
Veronika Kmetova (CZE) bt Maria Tsaptsinos 3-1 (11-6, 11-4, 11-13, 11-3)
Round of 64:
Jolita Sokolovskyte (LTU) bt Maria Tsaptsinos 3-0 (11-4, 11-9, 13-11)
Round of 32:
Tin-Tin Ho bt Anna Kiritchenko (FIN) 3-2 (9-11, 6-11, 11-8, 11-5, 11-8)
Round of 16:
Tin-Tin Ho bt Lejla Imre (HUN) 3-0 (11-8, 11-9, 11-9)
Round of 8:
Adina Diaconu (ROM) bt Tin-Tin Ho 3-1 (6-11, 13-11, 11-7, 11-8)
Cadet Boys Doubles:
Round of 64:

Mabey/Lawrence bt Misztal/Gierach (POL) 3-2 (7-11, 9-11, 11-5, 14-12, 15-13)
Round of 32:
Matsuyama/Kizukuri (JPN) bt Mabey/Lawrence 3-2 (7-11, 12-10, 11-6, 7-11, 11-6)
Cadet Girls Doubles:
Round of 32:

Kazlauskaite/Rimkeviciute (LTU) bt Ho/Tsaptsinos 3-0 (11-7, 12-10, 11-5)

Share this article

MENU

profile