Cardiff Grand Prix Results

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

The results from the Cardiff Grand Prix (26/27th January) are finally in and a summary of all the results can be found below.

This included respective Men’s and Women’s Singles wins for Ireland’s Paul McCreery and Wales’ Angharad Phillips, while the ever-popular Paul ‘The Octopus’ Beck won the Veteran Men’s Singles.

Cardiff Grand Prix Summary of Results:
Men’s Singles:
Quarter-finals:
Yongbo Zhang bt Tom Maynard 3-0 (12-10, 11-7, 11-6)
Chris Doran bt Adam Nutland 3-0 (11-6, 12-10, 11-9)
Paul McCreery bt Matt Ware 3-1 (11-6, 4-11, 14-12, 11-4)
Conor Edwards bt Mike Marsden 3-1 (11-4, 11-9, 10-12, 11-7)
Semi-Finals:
Yongbo Zhang bt Chris Doran 3-2 (11-6, 8-11, 7-11, 11-8, 14-12)
Paul McCreery bt Conor Edwards 3-1 (12-14, 11-7, 11-7, 11-6)
Final:
Paul McCreery bt Yongbo Zhang 3-0 (11-6, 11-6, 11-9)

Women’s Singles:
Semi-Finals:
Angharad Phillips bt Chloe Thomas 3-1 (11-9, 11-8, 9-11, 11-7)
Abbie Milwain bt Alice Loveridge 3-2 (8-11, 8-11, 15-13, 11-7, 11-7)
Final:
Angharad Phillips bt Abbie Milwain 3-2 (11-9, 11-8, 5-11, 9-11, 11-4)

Men’s Band 1:
Semi-Finals:
Christoph Zickert bt Paddy Thomas 3-1 (11-4, 11-2, 10-12, 11-9)
Adam Nutland bt Wiktor Dzwonkowski 3-0 (11-5, 11-8, 11-6)
Final:
Adam Nutland bt Christoph Zickert 3-0 (11-6, 11-4, 13-11)

Women’s Band 1 (Group):
1st Abbie Milwain, 2nd Nicole Hall, 3rd Maria Tsaptsinos

Men’s Band 2:
Semi-Finals:
Dan O’Connell bt Sam Mabey 3-0 (11-1, 11-4, 11-5)
Christoph Zickert bt Paddy Thomas 3-1 (9-11, 12-10, 11-7, 11-4)
Final:
Dan O’Connell bt Christoph Zickert 3-2 (9-11, 8-11, 11-5, 11-9, 13-11)

Women’s Band 2 (Group):
1st Nicole Hall, 2nd Maria Tsaptsinos, 3rd Claire Flannagan

Men’s Band 3:
Semi-Finals:
Sam Mabey bt Rajan Waterman 3-0 (13-11, 11-8, 11-8)
Matthew Man bt Joe Killoran 3-1 (11-6, 11-2, 9-11, 11-6)
Final:
Sam Mabey bt Matthew Man 3-0 (11-3, 11-8, 11-6)


Women’s Band 3 (Group):
1st Rebecca Bayley, 2nd Natasha Walsh, 3rd Sam Meredith

Men’s Band 4:
Semi-Finals:
Ryan Oyler bt Paul Beck 3-2 (8-11, 11-4, 8-11, 11-9, 11-6)
Noor Owadally bt Thomas Jeffcott 3-0 (11-5, 11-6, 11-5)
Final:
Ryan Oyler bt Noor Owadally 3-1 (11-9, 8-11, 13-11, 11-6)
Women’s Band 4 (Group):
1st Tulay Dundar, 2nd Sigourney Ducksbury, 3rd Beth Priest

Men’s Band 5:
Semi-Finals:
Olly Tyndall bt Alan Taylor 3-1 (9-11, 11-6, 12-10, 11-5)
Dave Ridout bt Tim Denby 3-0 (11-6, 11-6, 11-6)
Final:
Dave Ridout bt Olly Tyndall 3-0 (11-5, 12-10, 15-13)

Men’s Band 6:
Semi-Finals:
Chris Griffiths bt Joe Parker 3-1 (11-8, 9-11, 11-9, 11-4)
Ugur Saglik bt Thomas Woodward 3-2 (9-11, 11-7, 6-11, 11-6, 11-6)
Final:
Chris Griffiths bt Ugur Saglik 3-0 (11-8, 11-8, 11-6)

Men’s Under 21s:
Semi-Finals:
Paul McCreery bt Chris Griffiths 3-0 (11-7, 11-6, 11-7)
Dan O’Connell bt Sam Mabey 3-1 (11-3, 10-12, 18-16, 13-11)
Final:
Paul McCreery bt Dan O’Connell 3-0 (11-9, 11-8, 12-10)

Women’s Under 21s (Group):
1st Maria Tsaptsinos, 2nd Nicole Hall, 3rd Rebecca Bayley

Doubles (Group):
1st Jekwon Choi/Tom Maynard 2nd, Matt Ware/Richard Andrews, 3rd Chris Doran/Mike Marsden

Veteran Men’s Singles (Group):
1st Paul Beck, 2nd Dave Waddington, 3rd Dave Randall

Share this article

MENU

profile