Clacton & District TTL Handicap Cup Round 2

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.


Brotherhood win cup classic

The ‘Tie of the Round’ between Brotherhood A and Walton A in Round Two of the Handicap Knock-Out Cup lived up to all expectations as the two high-flyers from Division One produced a classic contest, Brotherhood edging it 5-4.

Brotherhood led twice, at 2-1 and 3-2, before Walton levelled at

4-all, leaving it all on the final doubles where Greg Green and David Binns (0) beat Peter Burrows and Matthew Watson (0) 3-1 (11-7, 4-11, 11-7, 11-5) to take the 2007 cup holders into round three.

In one of three other all-Division One clashes, 2012 Cup runners-up Nomads Jaguars celebrated an unexpected win over Walton C, Colin Beaumont undefeated.

Walton B were 5-2 winners over Brotherhood B, an unbeaten Graham Buxton (0) clinching victory with an 11-9 in the fifth success against John Owen (0).

Windsor Hawks defeated Windsor Eagles 5-2, the closest match seeing Felipe Rodriguez (+1) beat Mark Smith (-1) 3-2 (11-9, 11-5,

8-11, 10-12, 11-9).

Two Division One sides were eliminated by Division Two teams.

Brotherhood G beat Nomads Lions 5-2, undefeated Elliott Attrill (+1) sealing the win by beating John Fenton (-1) 3-2 (11-8, 7-11, 7-11, 11-7, 11-3).

Laurence Torr won all his four matches as Brotherhood C edged out Walton D 5-4, Brotherhood coming back from 4-2 down to take victory.

Three all-Division Two ties were tightly-contested.

Nomads Tigers won four of the last five matches against Lawford to win 5-4, Simon Smith-Daye and Tony Robinson (0) beating Paul Hewitt and John Colvin (0) 3-2 (11-9, 8-11, 9-11, 11-8, 11-9) in a nerve-jangling final doubles.

It was a similar last-gasp effort for Windsor Magpies, 5-4 victors against Brotherhood F, Dave Martin and Graham Bunce (0) edging out David North and Barry Allen (0) 3-2 (6-11, 11-9, 11-3, 10-12, 11-9) in match nine.

Five of the matches between Brotherhood D and Windsor Owls went to a deciding set, Brotherhood winning 5-3 with Lee Harvey unbeaten.

Division One Windsor Condors ran out 5-0 winners against Second Division Windsor Ravens, as did Division Two Nomads Cougars against Division Three leaders Brotherhood J in a surprisingly one-sided affair.

Division Two strugglers Brotherhood E enjoyed a 5-1 success over Division Three promotion contenders Nomads Pumas, Gary Bayliss unbeaten.

It was tougher for Second Division Windsor Harriers who were stretched by Third Division Brotherhood L before winning 5-3, Ferdy Rodriguez’s unbeaten performance included (-8) a 3-2 (10-12, 11-7, 11-7, 8-11, 12-10) win over Debra Found (+2).

In an all-Division Three clash, Mark Trayhorn was unbeaten as Brotherhood K defeated Brotherhood H 5-3, leaving the ‘K’ team as the only Third Division side left in the competition.

* Details about Round Three will be sent to Team Secretaries by 22nd January

* The Handicapped Singles Tournament takes place on Saturday 26th January at the Coastal Academy Sports Hall.

Entries should be sent to Tony Oswick or e-mailed to Pete White. Players who enter by e-mail should ensure they receive a confirmation of entry.

The closing date is Monday 21st January. Full details are on the League’s website.

RESULTS
HANDICAP KNOCK-OUT CUP

Round 2
Windsor Condors 5 Windsor Ravens 0;
Brotherhood G 5 Nomads Lions 2;
Windsor Eagles 2 Windsor Hawks 5;
Brotherhood C 5 Walton D 4;
Brotherhood A 5 Walton A 4;
Windsor Magpies 5 Brotherhood F 4;
Walton B 5 Brotherhood B 2;
Nomads Jaguars 5 Walton C 2;
Nomads Pumas 1 Brotherhood E 5;
Lawford 4 Nomads Tigers 5;
Brotherhood D 5 Windsor Owls 3;
Brotherhood L 3 Windsor Harriers 5;
Brotherhood H 3 Brotherhood K 5;
Nomads Cougars 5 Brotherhood J 0;
Nomads Panthers w/o v Windsor Kestrels
Nomads Ocelots w/o v Brotherhood I.

LEAGUE
Division 1
Walton C 4 Windsor Hawks 6.

Share this article

MENU

profile