Clacton & District TTL Report

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

SIXTH MAXIMUM FOR BROTHERHOOD’S FRED

Brotherhood G’s number one player Fred Gallone produced a top-class performance this week in Division Three of the Clacton and District Table Tennis League.

In a typically hard-fought, mid-table clash, Gallone picked up his sixth hat-trick of the season as Brotherhood G defeated Brotherhood H 7-3.

Team-mate James Smith-Daye took a couple including an 11-6 in the fifth win over David Wilkin, and although Rowan Cottee took only one, he suffered two narrow defeats, 7-11 in the fifth to Gerald Batt and 9-11 in the decider to Tom Wilkin.

Elsewhere, Doug Green and Simon Smith-Daye were unbeaten in Nomads Tigers’ 8-2 victory over Nomads Pumas whilst three from Paul Hume, two from Peter Miller and one from Harry Beezer saw Nomads Cougars to a 7-3 win against Windsor Penguins

Windsor Swallows proved too good for Nomads Leopards, winning 10-0, the same score by which Brotherhood K beat Brotherhood L, and by which Brotherhood J defeated Windsor Kites, Lucy Burton and Morgan Harvey both taking hat-tricks in the latter match.

In Division One Windsor Condors moved top alongside Brotherhood A following their 8-2 win over Walton C, Gary Young and Andy Holmes unbeaten.

Kevin Gowlett also stayed undefeated for Walton A but his under-strength team could only draw with Windsor Eagles.

Brotherhood B beat Walton B 7-3 although Walton preserved their better-than-average doubles record against a Brotherhood side who have won just two doubles all season, Claude Snell and Paul Newbould beating Martin Edwards and John Owen in four.

Nomads Panthers, playing with a guest, beat lowly Windsor Kestrels 7-3, Colin Webber defeating Bob Sawyer 11-5 in the decider in the closest match of the evening.

Terry Kirby took a hat-trick for Nomads Jaguars but his team still lost 6-4 to Windsor Falcons, Mark Salter taking two points for the Falcons including a 13-11 in the fifth win over Colin Beaumont.

In Division Two Windsor Harriers gained revenge for their Cup reverse the previous week by beating Nomads Lions 6-4, Terry May unbeaten, whilst there were hat-tricks also for Kevin Pryor and Lawrence Torr as Brotherhood C defeated Brotherhood E 7-3.

Leaders Walton D beat Brotherhood F 10-0 with something to spare

but it was a lot tighter for Windsor Magpies, 6-4 winners over a Brotherhood D side fielding a guest player, Dave Martin securing the Magpies’ win with a 13-11 in the fifth victory against Paul Alden.

Three for Gary Stallwood and two for Adam Jackson helped Windsor Owls to a 7-3 victory over Nomads Lynx, Angela Barratt picking up one point for the Owls and unlucky to lose out 11-4 in the fifth to Denise Thompson and 13-11 in the decider to Simon Smith-Daye.

Finally, no-one stayed unbeaten as Windsor Ravens edged out Lawford 6-4, Brian Thiel’s couple including a fine win over Lawford’s top player Richard Spence, whilst Spence denied Isabel Barton a notable treble, winning their individual match 11-8 in the fifth.

* In Round Four of the Handicap Knock-Out Cup, joint-favourites Brotherhood A and Windsor Roosters have been drawn against Division Two sides Windsor Hawks and Nomads Lions respectively.

The full draw is Nomads Jaguars v Brotherhood B; Windsor Roosters v Nomads Lions; Brotherhood A v Windsor Hawks; Walton D v Nomads Lynx.

* The Windsor Club’s Barn Dance takes place this Saturday (25th February) at the St Osyth Village Hall. For details ring Jenny Higgins on 01255 432397 or Viv Rodriguez on 01255 221259.

* This year’s Closed Championships take place over the weekend of 21st and 22nd April. The qualifying number of matches for eligibility is likely to be either seven or eight.

RESULTS

Division 1

Windsor Kestrels 3 Nomads Panthers 7;

Walton C 2 Windsor Condors 8;

Brotherhood B 7 Walton B 3;

Windsor Eagles 5 Walton A 5;

Nomads Jaguars 4 Windsor Falcons 6.

Division 2

Walton D 10 Brotherhood F 0;

Windsor Owls 7 Nomads Lynx 3;

Windsor Magpies 6 Brotherhood D 4;

Nomads Lions 4 Windsor Harriers 6;

Brotherhood C 7 Brotherhood E 3;

Lawford 4 Windsor Ravens 6.

Division 3

Brotherhood G 7 Brotherhood H 3;

Windsor Swallows 10 Nomads Leopards 0;

Windsor Penguins 3 Nomads Cougars 7;

Brotherhood J 10 Windsor Kites 0;

Brotherhood L 0 Brotherhood K 10;

Nomads Pumas 2 Nomads Tigers 8.

For the full tables click here

Tony Oswick

Share this article

MENU

profile