Clacton & District TTL Report

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Meikle unbeaten in Walton battle

Paul Meikle of Walton C has proved one of the most consistent players over recent seasons in Division One of the Clacton and District Table Tennis League and his good early-season form continued this week against club-mates Walton D.

Meikle remained unbeaten, recording victories over George Kalli, Paul Woolnough and Kevin James, to lead Walton C to a merited 6-4 win, Jason Gale contributing two points and Mark Gale one.

All three of the ‘D’ team players picked up a win whilst Kalli and Woolnough enjoyed a close 11-9 in the fifth doubles success against Meikle and Mark Gale.

Elsewhere in Division One, it was 7-3 for Windsor Condors against Windsor Eagles with Colin Stallwood and Gary Cattermole undefeated, but Brotherhood A’s 10-0 victory over Nomads Jaguars was more straightforward, only one match extended to a fourth set.

Annabelle Rodriguez recorded a fine maximum as Windsor Hawks beat Windsor Kestrels 7-3, Andy Vincent and Felipe Rodriguez each taking a couple for the Hawks although Rodriguez surprisingly lost to Kestrels’ reserve John Harvey.

Brotherhood B beat Nomads Lions 8-2, winning four of the five matches that went the distance, Stewart Murray undefeated for the victors, John Weller taking the two points for the losers.

In Division Two Ian Fielder was in top form for Windsor Harriers, unbeaten in his side’s 6-4 victory over Brotherhood D, Lee Harvey winning two for the losers but edged out 11-8 in the fifth in his match with Fielder.

Windsor Ravens were comfortable 9-1 winners over Brotherhood E, John Harvey and John Long both taking maximum points, Brotherhood’s Rodney Betts beating Isabel Barton and just going down 11-8 in the fifth to Harvey.

Dave Martin took his three for Windsor Magpies against Nomads Cougars but two each from Mike Hillier, Sam Hume and newcomer Adam Cuthbert helped the Cougars to a 7-3 victory.

It was also 7-3 for Lawford against Brotherhood F, Richard Spence unbeaten, with Brotherhood’s Barry Allen defeating Ian Sherwood 11-9 in the fifth but just losing 12-10 in the decider to Peter Sear.

In Division Three hat-tricks for James Smith-Daye and John Wrigley helped Brotherhood I to a 9-1 win against Nomads Leopards, Nomads’ skipper Tony Rayner beating Rowan Cottee but going down 12-10 in the fifth to Wrigley.

There were two each for Angela Barratt and Sheila Howe of Windsor Swallows in the draw with Nomads Pumas, John Bowers denying Sheila her hat-trick with a 14-12, 6-11, 10-12, 11-9, 12-10 win,  Alan Dockerill beating Angela 12-10, 10-12, 11-6, 11-13, 13-11.

Windsor Penguins beat Nomads Lynx 7-3, Ray Chillingworth undefeated for the Penguins and Sue Chillingworth involved in three tough battles, losing 12-10 in the fifth to both Kevin Hume and Aaron McGurl but beating Tom Collins 16-14 in the decider.

Brotherhood J were 7-3 winners over Brotherhood K, Tom Burton and Kelvin Olano taking trebles although Olano struggled before defeating Pete Bloomfield 16-14 in the fifth.

Brotherhood H recorded their first win of the season, 9-1 against Brotherhood L and although Tom Wilkin, David Wilkin and Gerald Batt all took hat-tricks, Jonathan and Debra Found had the satisfaction of an unexpected doubles’ win over the two Wilkins.

Finally, Chris Simson picked up two points for Windsor Kites but Nomads Wildcats ran out 7-3 winners, ex-Colchester player and new Nomads’ signing Brian Friday staying unbeaten.

* Any player who has not yet registered with the ETTA must do so by Sunday 13th October, after which any match they play will be declared void. Registration can be done on-line, by post or by telephoning the ETTA on 0845 0500 388.

* Team Secretaries are asked to get result cards to the Press and Records Secretary by 10.00 am on the Saturday after the match.

RESULTS

Division 1

Nomads Lions 2 Brotherhood B 8;

Windsor Kestrels 3 Windsor Hawks 7;

Brotherhood A 10 Nomads Jaguars 0;

Windsor Condors 7 Windsor Eagles 3;

Walton D 4 Walton C 6.

Division 2

Windsor Harriers 6 Brotherhood D 4;

Windsor Magpies 3 Nomads Cougars 7;

Brotherhood F 3 Lawford 7;

Brotherhood E 1 Windsor Ravens 9.

Division 3

Windsor Penguins 7 Nomads Lynx 3;

Windsor Kites 3 Nomads Wildcats 7;

Brotherhood K 3 Brotherhood J 7;

Nomads Leopards 1 Brotherhood I 9;

Nomads Pumas 5 Windsor Swallows 5;

Brotherhood H 9 Brotherhood L 1.

Tony Oswick

Share this article

MENU

profile