Doubles final for Tin-Tin in Poland

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Tin-Tin Ho was once again the star of the England squad at the Polish Open in Wladyslawowo.

The senior international was a joint top performer for Europe whose quartet of stars were all knocked out at the quarter-final stage of the Cadet Singles by their Japanese opponents.

For Tin-Tin, a meeting with no. 1 seed Miyu Kato proved a step too far although she had already beaten Daria Chernoray (RUS) in the previous round.

To cap off a good weekend, the English no. 1 cadet also made the Cadet Doubles Final with Russian partner Maria Malanina, before falling at the final hurdle to the Romanian duo of Andreea Clapa and Adina Diaconu.

Elsewhere there was some success for cadet boys Luke Savill and Tom Jarvis. Although they were knocked out of the group stages of their singles campaign, the pair managed to meet in the final of the consolation singles where Savill emerged triumphant.

Earlier in the week Sam Walker made the last 32 of the Junior Boys singles where he was narrowly beaten by Chinese Taipei player Yang Heng-Wei 4-3. A full list of results from the event can be found below.

Polish Junior & Cadet Open (22-26 May 2013)
Cadet Boys Singles
Qualifying Groups
Group 20
Veikka Flemming (FIN) bt Tom Jarvis 3-1 (8-11, 11-5, 11-7, 11-4)
Jiri Martinko (CZE) bt Tom Jarvis 3-0 (11-9, 11-5, 11-3)
Group 21
Medardas Stankevicious (LTU) bt Luke Savill 3-1 (11-9, 7-11, 11-5, 11-7)
Marcus Hilker (GER) bt Luke Savill 3-0 (11-8, 12-10, 11-6)

Cadet Girls Singles
Qualifying Groups
Group 5
Tin-Tin Ho bt Ellen Holmsten (SWE) 3-1 (12-10, 5-11, 11-5, 13-11)
Tin-Tin Ho bt Karolina Tokarczyk (POL) 3-1 (11-7, 6-11, 12-10, 11-4)
Group 14
Jennie Wolf (GER) bt Denise Payet 3-0 (11-3, 11-1, 11-0)
Julia Slazak (POL) bt Denise Payet 3-0 (11-5, 11-5, 11-4)
Group 16
Katarzyna Galus (POL) bt Letitia McMullan 3-0 (11-3, 11-9, 11-3)
Dragana Vignjevic (SRB) bt Letitia McMullan 3-0 (12-10, 11-9, 11-7)
Group 17
Lauranne Hackemack (BEL) bt Emily Bolton 3-0 (11-4, 11-3, 11-7)
Emily Bolton bt Maya Kunats (BLR) 3-0 (11-6, 11-9, 11-7)

Last 64
Katarzyna Bagrowska (POL) bt Emily Bolton 3-0 (11-7, 11-8, 11-8)
Last 32
Tin-Tin Ho bt Dragana Vignjevic (SRB) 3-0 (11-7, 11-8, 12-10)
Last 16
Tin-Tin Ho bt Daria Chernoray (RUS) 3-1 (11-9, 10-12, 12-10, 13-11)
Quarter-Final
Miyu Kato bt Tin-Tin Ho 3-0 (11-4, 11-7, 11-3)

Cadet Boys Doubles
Last 32
Darko Jorgic (SLO)/Jha Kanak (USA) bt Tom Jarvis/Luke Savill 3-1 (9-11, 13-11, 11-7, 11-8)

Cadet Girls Doubles
Last 32
Lauranne Hackemack/Margo Degraef (BEL) bt Emily Bolton/Letitia McMullan 3-0 (11-7, 11-5, 11-7)
Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) bt Raquel Andrade/Marta Santos (POR) 3-1 (11-8, 11-13, 11-4, 11-6)
Last 16
Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) bt Ada Gorska/Anna Wereszczaka (POL) 3-0 (11-5, 13-11, 11-9)
Quarter-Finals
Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) bt Izabela Lupulesku/Dragana Vignjevic (SRB) 3-1 (11-6, 11-9, 9-11, 13-11)
Semi-Finals
Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) bt Andreea Dragoman (ROU)/Hung Hung (TPE) 3-0 (11-6, 11-4, 11-8)
Final
Andreea Clapa/Adina Diaconu (ROU) bt Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) 3-1 (11-4, 4-11, 11-8, 11-7)

Junior Boys Singles
Qualifying Groups
Group 3:
Florent Lambiet (BEL) bt Igor Morais 3-0 (11-6, 12-10, 11-5)
Igor Morais bt Rohit Rajasekhar (IND) 3-1 (11-9, 8-11, 11-6, 11-8)
Adam Dosz (POL) bt Igor Morais 3-0 (11-6, 11-7, 11-8)
Group 15:
George Downing bt Vladyslav Totkalo (UKR) 3-2 (11-6, 6-11, 6-11, 11-9, 11-5)
Daniel Dan (ROU) bt George Downing 3-2 (11-8, 11-6, 11-13, 9-11, 12-10)
George Downing bt Medardas Stankevicius (LTU) 3-2 (11-6, 3-11, 10-12, 12-10, 11-8)

Last 64:
Sam Walker bt Tomo Miyazaki (JPN) 4-3 (4-11, 11-13, 11-8, 11-9, 11-7, 8-11, 11-5)
Marek Badowski (POL) bt George Downing 4-2 (11-7, 11-5, 9-11, 11-8, 6-11, 11-7)
Last 32:
Yang Heng-Wei (TPE) bt Sam Walker 4-3 (11-4, 5-11, 11-8, 8-11, 11-13, 11-9, 11-5)

Junior Girls Singles
Qualifying Groups
Group 18:
Tin-Tin Ho bt Lizaveta Tsikhanava (BLR) 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)
Kana Takeuchi (JPN) bt Tin-Tin Ho 3-1 (11-8, 8-11, 11-9, 11-9)
Tin-Tin Ho bt Patricia Maciel (POR) 3-0 (11-7, 11-3, 11-6)
Last 64:
Anna Rossikhina (RUS) bt Tin-Tin Ho 4-2 (11-7, 3-11, 5-11, 11-7, 12-10, 11-7)

Junior Boys Doubles
Last 64:
Massao Kohatsu/Lucas Prandi (BRA) bt Igor Morais/Paulius Gura (LTU) 3-1 (11-8, 11-6, 5-11, 14-12)
George Downing/Sam Walker bt Stanislav Kucera/Jakub Nemecek (CZE) 3-0 (11-5, 11-9, 12-10)
Last 32:
Masato Kakitsuka/Masahiro Otsuka (JPN) bt George Downing/Sam Walker 3-1 (11-4, 6-11, 11-9, 11-4)

Junior Girls Doubles
Last 32:
Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) bt Ingrida Preidziute/Vitalija Venckute (LTU) 3-2 (11-8, 11-8, 7-11, 8-11, 12-10)
Last 16:
Rira Ishikawa/Ayane Morita (JPN) bt Tin-Tin Ho/Maria Malanina (RUS) 3-0 (11-3, 11-9, 11-7)

Junior Boys Team
Group C
Poland A 3-2 England
Sam Walker bt Michal Bankosz 3-2 (11-6, 11-13, 11-2, 8-11, 11-8)
Patryk Zatowka bt Igor Morais 3-0 (11-8, 11-7, 12-10)
Jakub Folwarski bt George Downing 3-1 (11-4, 11-7, 5-11, 11-4)
Sam Walker bt Patryk Zatowka 3-2 (5-11, 11-7, 9-11, 11-5, 11-8)
Michal Bankosz bt Igor Morais 3-2 (11-13, 11-6, 9-11, 11-3, 11-5)
Japan C 3-2 England
Ryotaro Ogata bt George Downing 3-0 (11-8, 11-6, 11-7)
Sam Walker bt Tomo Miyazaki 3-1 (11-8, 11-2, 11-13, 11-8)
Igor Morais bt Junta Fukuda 3-0 (13-11, 11-6, 11-7)
Ryotaro Ogata bt Sam Walker 3-2 (9-11, 9-11, 11-7, 11-6, 11-5)
Tomo Miyazaki bt George Downing 3-1 (11-8, 11-9, 8-11, 11-9)

Cadet Boys Team
Group C
WSA 3-0 England
Jha Kanak (USA) bt Tom Jarvis 3-1 (11-8, 11-4, 5-11, 11-8)
Darko Jorgic (SLO) bt Luke Savill 3-2 (8-11, 9-11, 11-8, 11-8, 11-5)
Jorgic/Kanak bt Jarvis/Savill 3-2 (8-11, 11-6, 13-11, 8-11, 11-5)
England 3-0 ROU/CZE
Luke Savill bt Jiri Martinko 3-1 (9-11, 13-11, 11-6, 12-10)
Tom Jarvis bt Bogdan Singeorzan 3-2 (13-15, 6-11, 15-13, 13-11, 11-4)
Jarvis/Savill bt Martinko/Singeorzan 3-0 (11-9, 11-7, 11-9)

Last 16
Sweden A 3-0 England
Adam Blomqvist bt Luke Savill 3-1 (11-9, 11-4, 8-11, 11-9)
Omid Khoshbakht bt Tom Jarvis 3-2 (8-11, 6-11, 11-4, 11-5, 11-3)
Georgsson/Khoshbakht bt Jarvis/Savill 3-1 (9-11, 11-8, 11-8, 14-12)

Cadet Girls Team
Group G
Belarus A 3-1 England B
Letitia McMullan bt Maya Kunats 3-0 (11-9, 11-9, 11-9)
Lizaveta Tsikhanava bt Denise Payet 3-1 (8-11, 11-6, 11-7, 11-7)
Kunats/Tsikhanava bt McMullan/Payet 3-1 (11-2, 11-8, 5-11, 11-7)
Lizaveta Tsikhanava bt Letitia McMullan 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)
Sweden A 3-1 England B
Letitia McMullan bt Filippa Bergand 3-0 (11-9, 11-3, 11-4)
Ellen Holmsten bt Denise Payet 3-0 (11-2, 15-13, 11-7)
Bergand/Holmsten bt McMullan/Payet 3-0 (11-9, 11-7, 11-8)
Ellen Holmsten bt Letitia McMullan 3-0 (11-4, 11-7, 11-5)
Belgium 3-0 England B
Lauranne Hackemack bt Denise Payet 3-1 (8-11, 11-4, 11-7, 11-4)
Margo Degraef bt Letitia McMullan 3-1 (8-11, 11-7, 15-13, 11-7)
Hackemack/Degraef bt Payet/McMullan 3-0 (11-9, 11-4, 11-5)

Group H
England A 3-1 Poland D
Agata Zakrzewska bt Emily Bolton 3-2 (11-9, 11-7, 8-11, 9-11, 11-8)
Tin-Tin Ho bt Wiktoria Ziemkiewicz 3-0 (11-7, 11-7, 11-9)
Ho/Bolton bt Zakrzewska/Ziemkiewicz 3-0 (11-9, 19-17, 11-8)
Tin-Tin Ho bt Agata Zakrzewska 3-0 (11-5, 11-8, 11-8)
England A 3-2 Hungary A
Tin-Tin Ho bt Leonie Hartbrich 3-0 (11-7, 11-6, 11-7)
Orsolya Feher bt Emily Bolton 3-2 (11-8, 8-11, 11-8, 7-11, 11-4)
Ho/Bolton bt Hartbrich/Feher 3-1 (11-6, 11-9, 8-11, 11-6)
Leonie Hartbrich bt Emily Bolton 3-0 (11-5, 11-2, 11-6)
Tin-Tin Ho bt Orsolya Feher 3-1 (11-4, 5-11, 11-4, 11-8)
England A 3-0 Finland
Emily Bolton bt Pihla Eriksson 3-1 (11-4, 5-11, 11-9, 11-4)
Tin-Tin Ho bt Annika Lundstrom 3-0 (11-4, 11-5, 11-5)
Ho/Bolton bt Eriksson/Lundstrom 3-1 (11-6, 11-5, 4-11, 11-5)

Last 16
Serbia 3-2 England A
Izabela Lupulesku bt Emily Bolton 3-0 (11-5, 11-6, 11-3)
Tin-Tin Ho bt Dragana Vignjevic 3-1 (7-11, 11-9, 11-6, 12-10)
Ho/Bolton bt Lupulesku/Vignjevic 3-1 (11-3, 11-9, 4-11, 11-8)
Izabela Lupulesku bt Tin-Tin Ho 3-2 (11-8, 11-8, 8-11, 10-12, 11-8)
Dragana Vignjevic bt Emily Bolton 3-0 (11-7, 12-10, 11-5)

Share this article

MENU

profile