Denise Payet (ETTU picture/Rémy Gros)

England looking for top-20 finishes

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than three months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

England’s Junior Girls and Cadet Boys will aim to secure top-20 finishes at the European Youth Championships in the Czech Republic today.

Both will finish in the 17th-20th bracket if they beat their opponents today – the girls face Lithuania and the boys are on court against Estonia.

It follows yesterday’s results, when the girls lost their play-off to Sweden but then won their opening second-stage group match against Luxembourg. Mollie Patterson made her first appearance of the event in that 3-0 victory.

Meanwhile, the boys picked up a good win over Belarus as Naphong Boonyaprapa won both his matches and Thomas Rayner also won once as England came from 2-1 down to win 3-2.

The Cadet Girls’ team were beaten by Hungary in their play-off and then lost their opening match in the 17th-24th bracket to Serbia. They face Ireland today and will finish in the 21st-24th bracket.

The Junior Boys won twice, against Latvia and Iceland, and will finish in the 29th-32nd bracket.

Shayan Siraj won twice against Iceland (ETTU photo/Rémy Gros)

Results

Junior Boys’ Team
Group O
England 3 Latvia 0
Shayan Siraj bt Daniels Kogans 3-1 (4-11, 11-3, 11-4, 12-10)
Ethan Walsh bt Deniss Vasiljevs 3-2 (11-7, 13-15, 11-8, 8-11, 11-6)
Ben Piggott bt Aleksandrs Pahomovs 3-1 (11-6, 11-6, 5-11, 11-8)

England 3 Iceland 1
Ingi Darvis Rodriguez bt Walsh 3-2 (10-12, 12-10, 11-5, 8-11, 11-5)
Siraj bt Gestur Gunnarsson 3-1 (11-4, 11-6, 7-11, 11-6)
Piggott bt Ellert Kristjan Georgsson 3-0 (11-5, 11-9, 11-8)
Siraj bt Rodriguez 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)

Junior Girls’ Team
Play-off
Sweden 3 England 0
Jennie Edvinsson bt Denise Payet 3-0 (12-10, 11-8, 11-7)
Rebecca Muskantor bt Charlotte Bardsley 3-1 (11-7, 8-11, 11-7, 11-7)
Alma Roose bt Megan Gidney 3-0 (11-7, 11-5, 11-9)

Group L
England 3 Luxembourg 0
Payet bt Dominique Kieffer 3-1 (11-4, 11-6, 9-11, 11-3)
Bardsley bt Ariel Barbosa 3-0 (11-3, 11-5, 11-9)
Mollie Patterson bt Julie Poncin 3-0 (11-4, 11-4, 11-9)

Cadet Boys’ Team
Group M
England 3 Belarus 2
Naphong Boonyaprapa bt Viachaslau Belakon 3-1 (14-12, 3-11, 12-10, 11-9)
Uladzimir Belakon bt Thomas Rayner 3-0 (13-11, 11-8, 11-8)
Belakon & Belakon bt Rayner & Louis Price 3-0 (11-9, 11-7, 11-8)
Rayner bt Viaschaslau Belakon 3-1 (6-11, 11-7, 12-10, 11-5)
Boonyaprapa bt Uladzimir Belakon 3-1 (11-8, 11-6, 8-11, 11-8)

Cadet Girls’ Team
Play-off
Hungary 3 England 0
Dorottya Tolgyes bt Mari Baldwin 3-1 (11-7, 7-11, 11-6, 11-9)
Anna Volentics bt Millie Rogove 3-1 (11-3, 12-10, 9-11, 14-12)
Tolgyes & Kira Balogh bt Baldwin & Ruby Chan 3-0 (12-10, 11-7, 11-4)

Positions 17-24
Serbia 3 England 1
Katarina Gvozdenovic bt Chan 3-0 (16-14, 13-11, 13-11)
Tamara Turkonje bt Rogove 3-1 (11-5, 11-5, 10-12, 13-11)
Baldwin & Chan bt Gvozdenovic & Turkonje 3-1 (5-11, 11-5, 11-7, 11-9)
Gvozdenovic bt Rogove 3-1 (11-4, 12-10, 7-11, 11-9)

Share this article

MENU

profile