Naphat Boonyaprapa waits to receive serve in Italy (ITTF picture)

English pair lose out to seeds in Italy

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than one year ago. Some of the information contained may no longer be correct.

James Smith and Naphat Boonyaprapa were both knocked out by opponents near the top of the seedings in the last 64 of the Junior Boys’ Singles at the Italy Junior & Cadet Open.

Smith was up against Kay Stumper of Germany, the fourth seed, while Boonyaprapa faced seventh-ranked Dimitrije Levajac of Serbia and both were defeated in four straight to end English involvement in the individual Junior events. The team events begin on Friday.

The pair set up their ties on Wednesday when they got through the group stage as runners-up and won their first-round ties in Lignano.

Sam Wilson also came through his group but was defeated in the first round by Erik Huzsvar of Hungary, while Shayan Siraj and Ethan Walsh went out in the groups, Walsh the victim of a three-way countback for second place.

In the doubles, Smith & Walsh got through their first match but were then beaten by the second seeds from China, while Siraj & Wilson also reached the last 32, where they were eliminated by the 16th seeds, a Finland-USA combination.

In the girls’ events, only Megan Gidney was able to win a group match as she, Millie Rogove and Amy Marriott went out.

Gidney, playing alongside Joanna Sung of the USA in the doubles, got through the first round but then ran into the top seeds, the Wegrzyn sisters from Poland, in the last 32 and were beaten by the European Under-21 silver medallists from earlier this month. Marriott & Rogove were defeated in the first round by the 17th-ranked pair.

Results

Junior Boys’ Singles
Group 6
John Oyebode (ITA) bt Naphat Boonyaprapa 3-0 (11-1, 11-3, 11-8)
Boonyaprapa bt Filip Vybiral (CZE) 3-0 (11-7, 11-5, 11-8)

Group 11
Nikita Moshkov (RUS) bt Sam Wilson 3-0 (11-6, 11-8, 11-3)
Wilson bt Taj Lavric (SLO) 3-2 (11-6, 7-11, 10-12, 11-8, 11-6)

Group 17
Ethan Walsh bt Alexandros Medesis (GRE) 3-1 (12-10, 11-9, 8-11, 11-6)
Lovro Zovko (CRO) bt Walsh 3-2 (11-7, 11-7, 8-11, 9-11, 11-6)
Habib Ameur (TUN) bt Walsh 3-0 (11-8, 11-6, 12-10)

Group 18
James Smith bt Georgi Eftimov (BUL) 3-2 (5-11, 11-9, 8-11, 11-5, 11-9)
Mauro Scharrer (SUI) bt Smith 3-1 (9-11, 11-7, 11-8, 11-6)
Smith bt Napat Thanmathikom (THA) 3-1 (8-11, 11-9, 11-6, 11-9)

Group 22
Shayan Siraj bt Giorgio Mascoli (ITA) 3-0 (11-5, 11-7, 11-7)
Adam Klajber (SVK) bt Siraj 3-1 (7-11, 11-7, 11-9, 11-8)
Gao Yang (CHN) bt Siraj 3-0 (11-4, 11-6, 11-6)

Round of 128
Erik Huzsvar (HUN) bt Wilson 4-0 (11-7, 11-4, 11-9, 11-5)
Smith bt Albert Vilardell (ESP) 4-2 (11-8, 11-7, 4-11, 11-3, 8-11, 11-9)
Boonyaprapa bt Tommaso Giovannetti (ITA) 4-1 (11-6, 6-11, 11-9, 13-11, 11-9)

Round of 64
Kay Stumper (GER) bt Smith 4-0 (11-5, 12-10, 11-7, 11-8)
Dimitrije Levajac (SRB) bt Boonyaprapa 4-0 (11-5, 11-5, 11-7, 11-4)

Junior Girls’ Singles
Group 19
Ines Matos (POR) bt Megan Gidney 3-1 (11-8, 11-13, 11-9, 11-7)
Hana Arapovic (CRO) bt Gidney 3-0 (11-3, 11-5, 11-3)
Gidney bt Chiara Morri (SMR) 3-1 (11-7, 9-11, 13-11, 11-7)

Group 21
Malamatenia Papadimitriou (GRE) bt Amy Marriott 3-0 (12-10, 11-7, 11-7)
Vera Volkava (BLR) bt Marriott 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
Reka Bezeg (SRB) bt Marriott 3-1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-7)

Group 22
Tianyi Wang (CHN) bt Millie Rogove 3-0 (11-5, 11-6, 11-3)
Irene Favaretto (ITA) bt Rogove 3-1 (10-12, 11-5, 11-6, 11-8)
Berenice Marteau (FRA) bt Rogove 3-0 (11-5, 11-7, 11-8)

Junior Boys’ Doubles
Round of 64
Shayan Siraj & Sam Wilson bt David Comeliau & Nicolas Degros (BEL) 3-1 (11-7, 8-11, 11-9, 13-11)
Samuel Da Silva & Goncalo Gomes (POR) bt Naphat Boonyaprapa & Gerasimos Chatzilygeroudis 3-0 (11-4, 11-8, 11-7)
James Smith & Ethan Walsh bt Mitja Omerzel (SLO) & Adin Secibovic (BIH) 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)

Round of 32
Alex Naumi (FIN) & Michael Minh Tran (USA) bt Siraj & Wilson 3-1 (14-16, 11-6, 11-8, 11-4)
Huang Youzheng & Xiang Peng (CHN) bt Smith & Walsh 3-0 (11-4, 11-3, 11-6)

Junior Girls’ Doubles
Round of 64
Megan Gidney & Joanna Sung (USA) bt Palina Harelava (BLR) & Anastasia Sizova (RUS) 3-1 (11-5, 11-13, 11-3, 11-8)
Tara Kobetic & Lea Paulin (SLO) bt Amy Marriott & Millie Rogove 3-0 (11-7, 11-6, 11-6)

Round of 32
Anna Wegrzyn & Katarzyna Wegrzyn (POL) bt Gidney & Sung 3-0 (11-5, 11-2, 11-8)

Share this article

MENU

profile