Denise Payet in action in Metz (ITTF picture)

English pair knocked out by seeds

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than five months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Denise Payet and Mollie Patterson lost out to top-seeded players in the main draw of the French Junior & Cadet Open, while Shayan Siraj reached the consolation semi-finals.

The pair advanced from the Junior Girls’ Singles group stage – Patterson coming out on top of a three-way countback for group runner-up – and then picked up 4-0 victories in the round of 64. Patterson saw off Lithuania’s Emilija Riliskyte (11-7, 11-7, 14-12, 11-5), while Payet defeated Bolor-Erdene Batmunkh of Mongolia (11-7, 11-4, 11-5, 11-6).

However, they were drawn to play against some of the leading players in the competition in the last 32, with Patterson succumbing to fourth seed Prithika Pavade of France 4-0 (11-4, 11-9, 11-4, 11-5) and Payet taking a set off second seed Zdena Blaskova of the Czech Republic but going down 4-1 (12-10, 11-5, 9-11, 11-8, 11-7).

Mari Baldwin and Megan Gidney both went out in the group stage.

In the Junior Boys’ Singles, Shayan Siraj and Rhys Davies both went out in the groups stage. Sam Wilson had to withdraw through injury.

Siraj and Davies went into the consolation event, where Davies went out in the last 64, but Siraj went on a good run of results – including twice coming from 2-0 down to win deciding games and taking another match 15-13 in the fifth – to reach the semi-finals, where he was beaten by a Japanese opponent.

In the doubles, Davies, playing alongside Joseph Roberts of Wales, had a good win in the last 64 before the pair were knocked out by the ninth seeds from Portugal in the last 32.

All other pairs involving English players went out at the first hurdle, though Baldwin & Lydia John of Wales were unfortunate to be drawn against top seeds Crystal & Amy Wang of the USA, while Patterson & Brianna Burgos of Puerto Rico went out to the 15th seeds. Payet & Gidney, seeded 11th, will be disappointed to have lost to a lower-ranked French pair.

The competition continues with the team events on Friday, with the individual Cadet events to follow. Also competing in Metz are Louis Price, Ben Piggott, Thomas Rayner and Anaya Patel.

Results

Junior Boys’ Singles
Group 9
Shayan Siraj bt Thibault Poret (FRA) 3-2 (9-11, 11-6, 10-12, 12-10, 13-11)
Pedro Osiro (SUI) bt Siraj 3-1 (11-2, 10-12, 11-9, 11-8)
Denis Izumrudov (RUS) bt Siraj 3-1 (11-8, 7-11, 11-7, 11-6)

Group 18
Fabio Rakotoarimanana (FRA) bt Rhys Davies 3-1 (11-5, 11-4, 9-11, 11-8)
Napat Thanmathikom (THA) bt Davies 3-0 (11-9, 11-5, 11-4)
Maciej Kubik (POL) bt Davies 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)

Consolation singles
Round of 64
Siraj bt Mykyta Zavada (UKR) 3-1 (12-10, 12-14, 11-8, 14-12)
Frantisek Onderka (CZE) bt Davies 3-0 (11-8, 11-6, 11-9)

Round of 32
Siraj bt Ethan Claude (FRA) 3-2 (7-11, 10-12, 11-7, 11-7, 11-5)

Round of 16
Siraj bt Napat Thanmathikom (THA) 3-2 (8-11, 7-11, 11-7, 11-9, 11-5)

Quarter-finals
Siraj bt Felix Cozmolici (MDA) 3-2 (10-12, 11-5, 13-15, 11-6, 15-13)

Semi-finals
Ryoichi Yoshiyama (JPN) bt Siraj 3-0 (11-8, 11-4, 11-5)

Junior Girls’ Singles
Group 10
Natalia Malinina (RUS) bt Mollie Patterson 3-0 (11-5, 11-9, 11-5)
Mathilde Cariou (FRA) bt Patterson 3-1 (11-9, 11-6, 6-11, 11-8)
Patterson bt Beth Richards (WAL) 3-0 (12-10, 11-3, 11-4)

Group 11
Denise Payet bt Emma Van Der Sanden (NED) 3-0 (11-7, 11-7, 13-11)
Julie Pennec (FRA) bt Payet 3-0 (11-7, 11-7, 11-9)
Payet bt Danielle Kelly (WAL) 3-0 (11-9, 11-8, 11-9)

Group 12
Emilija Riliskyte (LTU) bt Mari Baldwin 3-2 (11-2, 4-11, 11-4, 10-12, 11-3)
Vera Volkava (BLR) bt Baldwin 3-0 (11-4, 11-5, 11-6)
Gabriela Stepanova (CZE) bt Baldwin 3-0 (11-8, 11-3, 11-6)

Group 13
Anastasiia Beresneva (RUS) bt Megan Gidney 3-2 (11-8, 9-11, 11-5, 10-12, 11-3)
Kornelija Riliskyte (LTU) bt Gidney 3-0 (11-8, 11-8, 11-3)
Bolor-Erdene Batmunkh (MGL) bt Gidney 3-1 (8-11, 11-7, 11-5, 11-9)

Round of 64
Patterson bt Emilija Riliskyte (LTU) 4-0 (11-7, 11-7, 14-12, 11-5)
Payet bt Bolor-Erdene Batmunkh (MGL) 4-0 (11-7, 11-4, 11-5, 11-6)

Round of 32
Prithika Pavade (FRA) bt Patterson 4-0 (11-4, 11-9, 11-4, 11-5)
Zdena Blaskova (CZE) bt Payet 4-1 (12-10, 11-5, 9-11, 11-8, 11-7)

Consolation singles
Round of 32
Gidney bt Mathilde Cariou (FRA) 3-2 (13-11, 11-8, 5-11, 6-11, 11-8)
Vasylysa Kanunnikova (UKR) bt Baldwin 3-1 (11-6, 11-6, 6-11, 11-8)

Round of 16
Gidney bt Vera Volkava (BLR) 3-0 (11-5, 11-6, 11-7)

Quarter-finals
Jana Kirner (GER) bt Gidney 3-2 (11-6, 8-11, 11-4, 6-11, 11-8)

Junior Boys’ Doubles
Round of 64
Heorhi Kunats & Mikhail Tsyhanouski (BLR) bt Shayan Siraj & Bt-Ireedui Ganbaatar (MGL) 3-0 (11-9, 11-1, 11-4)
Rhys Davies & Joseph Roberts (WAL) bt Mauro Scharrer & Loic Stoll (SUI) 3-2 (16-14, 11-9, 10-12, 5-11, 11-9)

Round of 32
Samuel Da Silva & Tiago Li (POR) bt Davies & Roberts 3-1 (7-11, 11-7, 11-4, 11-5)

Junior Girls’ Doubles
Round of 32
Amy Wang & Crystal Wang (USA) bt Mari Baldwin & Lydia John (WAL) 3-0 (11-4, 11-6, 11-8)
Hana Arapovic (CRO) & Malamatenia Papadimitriou (GRE) bt Mollie Patterson & Brianna Burgos (PUR) 3-1 (11-13, 11-5, 11-7, 12-10)
Chloe Chomis & Charlotte Lutz (FRA) bt 11th seeds Megan Gidney & Denise Payet 3-2 (10-12, 11-13, 11-8, 12-10, 11-7)

Share this article

MENU

profile