Felix Thomis & Rhys Davies (picture by Michael Loveder)

English pair stun second seeds on way to quarters

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Rhys Davies & Felix Thomis beat the second seeds en route to the quarter-finals of Cadet Boys’ Doubles at the Belgium Junior & Cadet Open, while Mari Baldwin reached the quarters in the girls’ event.

Davies & Thomis started their run by staging a remarkable recovery to knock the second seeds in the last 32. They lost the first game 11-1 to Ebrahim Abdulhakim Gubran of Yemen and Iran’s Navid Shams but came back to triumph 3-2 (1-11, 11-8, 11-7, 9-11, 13-11).

In the last 16, they defeated the 16th seeds Tom Closset & Xavier Wats of the host nation 3-1 (14-12, 11-6, 8-11, 11-8), before going out in the quarters to Chinese Taipei duo Peng Jing-You & Yang Tsan-Wei, who were unseeded but went on to reach the final. The score was 3-0 (11-9, 11-8, 11-6).

Mari Baldwin (right) in doubles action (ITTF picture)

Baldwin was playing alongside Brianna Burgos of Puerto Rico and, after a walkover win in their first match, they defeated the Swedish eighth seeds Nomin Baasan & Leach Tveit Muskantor 3-2 (11-5, 11-9, 9-11, 5-11, 11-6).

It took the top seeds to end their run as they went out to Hana Arapovic of Croatia & Greece’s Malamatenia Papadimitriou (GRE) 3-1 (11-1, 11-7, 10-12, 11-6) in the last eight.

Ruby Chan & Anaya Patel reached the last 16 where they were defeated 3-0 (11-4, 11-6, 11-8) by eventual runners-up Liang Jiayi & Xu Yi of China, and it was the last 16 also for Millie Rogove, alongside Ireland’s Sophie Earley, where they were beaten 3-1 (11-6, 10-12, 11-7, 12-10) by 15th seeds Anastasiia Ivanova & Iuliia Pugovkina of Russia.

Louis Price (picture by Michael Loveder)

In the singles, Louis Price and Rogove reached the last 32 of their respective categories and in both cases were knocked out by the top seeds.

Price was defeated 3-0 (11-6, 11-5, 11-6) by Simon Belik of the Czech Republic, while Rogove went down 3-0 (11-8, 11-5, 11-5) to Croatia’s Hana Arapovic.

Davies and Patel also made it through to the knockout stage, going out in the last 64 – Patel to an unseeded Chinese opponent who went on to reach the semi-finals.

Jie Fu Tham, Thomis, Thomas Rayner, Ruby Chan and Mari Baldwin went out in the group stage, though Thomis, Rayner and Chan all picked up a win apiece.

Millie Rogove (picture by Michael Loveder)

Results

Cadet Boys’ Singles
Group 4
Dillon Byrne (IRL) bt Jie Fu Tham 3-1 (11-7, 11-5, 9-11, 11-6)
David Bjorkryd (SWE) bt Tham 3-0 (11-6, 13-11, 11-7)
Ryoichi Yoshiyama (JPN) bt Tham 3-0 (11-8, 11-4, 11-4)

Group 11
Rhys Davies bt Milo De Boer (NED) 3-2 (11-7, 11-2, 11-13, 8-11, 11-7)
Davies bt Nikita Rybakov (RUS) 3-0 (11-7, 11-3, 11-7)
Nolan Lerat (BEL) bt Davies 3-1 (9-11, 12-10, 11-8, 11-3)

Group 12
Leonardo Bassi (ITA) bt Felix Thomis 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)
Thomis bt Jedd Kua (SGP) 3-1 (11-13, 11-3, 11-3, 11-4)
Kuo Chia-Hung (TPE) bt Thomis 3-0 (11-3, 11-8, 11-6)

Group 14
Rogelio Castro (MEX) Thomas Rayner 3-2 (11-7, 11-7, 6-11, 4-11, 11-7)
Rayner bt Ivan Romanenko (RUS) 3-0 (11-2, 11-4, 11-4)
Alessi Massart (BEL) bt Rayner 3-0 (11-4, 11-5, 11-9)

Group 18
Louis Price bt Ivan Vinogradov (RUS) 3-0 (11-6, 11-7, 11-5)
Price bt Borek Otahal (CZE) 3-0 (11-6, 11-9, 11-6)
Peng Jing-You (TPE) bt Price 3-0 (15-13, 11-3, 11-9)

Round of 64
Price bt Tom Closset (BEL) 3-2 (11-9, 9-11, 8-11, 11-8, 11-7)
Peng Jing-You (TPE) bt Davies 3-0 (11-5, 11-5, 11-6)

Round of 32
Simon Belik (CZE) bt Price 3-0 (11-6, 11-5, 11-6)

Cadet Girls’ Singles
Group 2
Ines Matos (POR) bt Anaya Patel 3-0 (11-5, 11-5, 11-7)
Patel bt Karina Shiray (BRA) 3-0 (11-5, 11-8, 11-5)

Group 7
Mia Griesel (GER) bt Ruby Chan 3-1 (11-7, 11-5, 6-11, 11-4)
Dominika Wiltschkova (SVK) bt Chan 3-2 (11-9, 9-11, 4-11, 11-7, 11-7)
Chan bt Gisele Peh (SGP) 3-0 (11-7, 11-5, 11-4)

Group 13
Nomin Baasan (SWE) bt Mari Baldwin 3-0 (11-2, 11-6, 11-6)
Leng Yutong (CHN) bt Baldwin 3-0 (11-4, 11-2, 11-1)
Sara Devos (BEL) bt Baldwin 3-1 (8-11, 11-9, 11-8, 11-8)

Group 14
Millie Rogove bt Irina Gimeno (ESP) 3-0 (11-5, 11-8, 11-2)
Anastasiia Ivanova (RUS) bt Rogove 3-2 (9-11, 8-11, 11-8, 11-6, 11-4)
Rogove bt Egshiglen Bat-Erdene (MGL) 3-1 (11-5, 8-11, 11-8, 11-7)

Round of 64
Rogove bt Kristina Kurilkina (RUS) 3-0 (11-0, 11-7, 11-8)
Liang Jiayi (CHN) bt Patel 3-0 (11-7, 11-2, 11-3)

Round of 32
Hana Arapovic (CRO) bt Rogove 3-0 (11-8, 11-5, 11-5)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 64
Jie Fu Tham & Tom Colvin (IRL) bt Remi Chambet-Weil (NED) & Loris Stephany (LUX) 3-1 (11-8, 7-11, 11-3, 11-3)

Round of 32
David Bessa & Silas Monteiro (POR) bt Louis Price & Thomas Rayner 3-1 (11-4, 8-11, 11-9, 11-7)
Rhys Davies & Felix Thomis bt Ebrahim Abdulhakim Gubran (YEM) & Navid Shams (IRI) 3-2 (1-11, 11-8, 11-7, 9-11, 13-11)
Oscar Birriel Rivera & Angel Naranjo (PUR) bt Tham & Colvin 3-0 (11-8, 11-9, 11-9)

Round of 16
Davies & Thomis bt Tom Closset & Xavier Wats (BEL) 3-1 (14-12, 11-6, 8-11, 11-8)

Quarter-finals
Peng Jing-You & Yang Tsan-Wei (TPE) bt Davies & Thomas 3-0 (11-9, 11-8, 11-6)

Cadet Girls’ Doubles
Round of 32
Ruby Chan & Anaya Patel bt Anastasiya Radzionava & Vera Volkava (BLR) 3-0 (14-12, 11-5, 11-9)
Mari Baldwin & Brianna Burgos (PUR) bt Egshiglen Bat-Erdene (MGL) & Enisa Sadikovic (LUX) w/0
Millie Rogove & Sophie Earley (IRL) bt Beatriz Fiore & karina Shiray (BRA) 3-0 (13-11, 11-8, 11-8)

Round of 16
Baldwin & Burgos bt Nomin Baasan & Leach Tveit Muskantor (SWE) 3-2 (11-5, 11-9, 9-11, 5-11, 11-6)
Liang Jiayi & Xu Yi (CHN) bt Chan & Patel 3-0 (11-4, 11-6, 11-8)
Anastasiia Ivanova & Iuliia Pugovkina (RUS) bt Rogove & Earley 3-1 (11-6, 10-12, 11-7, 12-10)

Quarter-finals
Hana Arapovic (CRO) & Malamatenia Papadimitriou (GRE) 3-1 (11-1, 11-7, 10-12, 11-6)

Share this article

MENU

profile