European Youth Championships – and the Individuals begin

Author:
Malcolm Macfarlane

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Day Six – Walker and Weerasinghe Beat Higher Ranked Opposition

Day six of the European Youth Championships saw the start of the singles and mixed doubles. Helshan Weerasinghe played his best game of the event beating Jim Cloos ranked number 32 cadet in a close five set match. Sam Walker also beat higher ranked opposition when he faced Marc Rode of Germany ranked at 38 in the junior boys winning 4 – 1.

In the Cadet Girls Singles Damina Uzel of Turkey was too strong for Emma Torkington but Megan Knowles went through with a 6 game win over Karoline Mischek of Austria.

In the Cadet Boys Singles, in addition to Helshan’s good win, Jared Patel progressed against Soterios Andreou of Cyprus and Igor Morais had no problem disposing of Dennis Terna of Moldavia in 4 straight games.

The Cadet Mixed Doubles first round was today as well and only Jared Patel and Emma Torkington departed losing to Aliksandr Khanin and Veranika Baravikova of Belarus. Igon Morais and Tin-Tin Ho won in 3 straight games against a pair from Azerbaijan. Helshan Weerasinghe and Megan Knowles came through a tight battle with Hristos Hristonov and Sophia Koni of Cyprus winning 13-11 in the fifth game.

In the Junior Boys Singles the surprise of the day was a win by Eskild Jorgenson of Norway in a tight, until the final game, seven game battle with Gavin Evans in the qualifying round.

In the first round Lewis Grey lost to Florent Lambert of Belgium but Sean  Cullen joined Sam Walker and seeded Liam Pitchford in the second round with a good win over Nuno Gonzaga or Portugal.

No success in the Junior Girls Singles, all 4 of the English girls fell  to Teresa Kraft of Germany(Karina), Szilvia Fulop of Hungary(Yolanda), Yana Drykina of Belarus(Tressa) and Daniela Moskovits of Sweden(Chloe)

The Junior Mixed Doubles was a much better story  Sam Walker and Karina Le Fevre beat  Ervin Zelezen and Alex Galic of Slovenia, Lewis Grey and Yolanda King went through against Florent Lambiet and Alison Georgis of Belgium and both Tressa Armitage partnering Laurens Tromer of Holland and Sean Cullen partnering Tessy Gonderinga of Luxembourg progressed.

Photo Helshan Weerasinghe – a very good win in the first round of the Cadet Boys Singles – photo courtesy of  Henk Hommes

Results

Cadet Girls Singles

Round of 64

797 UZEL, Damla TUR beat 728 TORKINGTON, Emma ENG            11-6, 11-3, 11-8, 11-6

703 MISCHEK, Karoline AUT lost to 727 KNOWLES, Megan ENG        11-6, 12-14, 9-11, 11-7, 8-11, 10-12

Cadet  Boys Singles

Round of 64

530 PATEL, Jared ENG beat 521 ANDREOU, Soterios CYP            11-3, 11-9 11-4, 11-7

528 WEERASINGHE, Helshan    ENG beat 561 CLOOS, Jim LUX        8-11 11-6, 11-3 9-11 12-10 2-11 11-9

564 TERNA, Denis    MDA lost to 529 MORAIS, Igor    ENG            5-11 5-11 9-11 10-12

Cadet Mixed Doubles

Round of 64

514 KHANIN, Aliaksandr/716 BARAVIKOVA, Veranika BLR beat
530 PATEL, Jared/ 728 TORKINGTON, Emma    ENG        11-6, 11-9, 11-6

507 SHAHGALDIYEV, Aliverdi/705 IMANOVA, Maryam AZE lost to
529 MORAIS, Igor726 HO, Tin Tin ENG                6-11, 7-11, 7-11

528 WEERASINGHE, Helshan/ 727 KNOWLES, Megan ENG beat
520 HRISTONOV, Hristos/ 720 KONI, Sophia CYP            9-11, 14-12, 9-11, 11-7, 13-11

Junior Boys Singles

Qualification

140 EVANS, Gavin ENG lost to 195 JORGENSEN, Eskild NOR    9-11, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-9, 3-11

Last 64

143 GRAY, Lewis ENG lost to 114 LAMBIET, Florent BEL        7-11, 7-11, 9-11, 11-6, 11-8, 8-11

203 GONZAGA, Nuno POR lost to 141 CULLEN, Sean ENG        11-0 1-11 11-7 7-11 2-11 12-14

162 RODE, Marc GER lost to 142 WALKER, Samuel ENG        11-8, 6-11, 8-11, 9-11, 9-11

Junior Girls Singles

Last 64

349 KRAFT, Theresa GER beat 328 LE FEVRE, Karina ENG        11-13, 11-5, 11-7, 11-7, 11-6

357 FULOP, Szilvia HUN beat     330 KING, Yolanda    ENG        7-11 11-9 13-11 9-11 13-11 11-5

315 DRYKINA, Yana    BLR beat 329 ARMITAGE, Tressa ENG        5-11, 11-8, 11-3, 11-5, 11-7

331 WHYTE, Chloe ENG lost to 408 MOSKOVITS, Daniela SWE    9-11, 11-9, 6-11, 11-3, 8-11, 7-11

Junior Mixed Doubles

Last 64

143 GRAY, Lewis/ 330 KING, Yolanda ENG beat
114 LAMBIET, Florent/ 308 GEORIS, Alison  BEL        11-1 10-12 11-6 112-10

142 WALKER, Samuel/328 LE FEVRE, Karina ENG beat
227 ZELEZEN, Ervin/405 GALIC, Alex    SVN        8-11 11-7 12-10 11-7

191 TROMER, Laurens NED/329 ARMITAGE, Tressa ENG beat
100 HARUTYUNYAN, Harutyun/ 300 VARDANYAN, Rubina ARM    11-4, 11-5, 11-7

141 CULLEN, Sean ENG/367 GONDERINGER, Tessy LUX beat
109 MÜLLNER, Thomas/304 LUGINGER, Melanie    AUT    11-8 8-11 11-6 12-10

Cadet Girls Singles

Round of 64

797 UZEL, Damla TUR beat 728 TORKINGTON, Emma ENG            11-6, 11-3, 11-8, 11-6

703 MISCHEK, Karoline AUT lost to 727 KNOWLES, Megan ENG        11-6, 12-14, 9-11, 11-7, 8-11, 10-12

Cadet  Boys Singles

Round of 64

530 PATEL, Jared ENG beat 521 ANDREOU, Soterios CYP            11-3, 11-9 11-4, 11-7

528 WEERASINGHE, Helshan    ENG beat 561 CLOOS, Jim LUX        8-11 11-6, 11-3 9-11 12-10 2-11 11-9

564 TERNA, Denis    MDA lost to 529 MORAIS, Igor    ENG            5-11 5-11 9-11 10-12

Cadet Mixed Doubles

Round of 64

514 KHANIN, Aliaksandr/716 BARAVIKOVA, Veranika BLR beat
530 PATEL, Jared/ 728 TORKINGTON, Emma    ENG        11-6, 11-9, 11-6

507 SHAHGALDIYEV, Aliverdi/705 IMANOVA, Maryam AZE lost to
529 MORAIS, Igor726 HO, Tin Tin ENG                6-11, 7-11, 7-11

528 WEERASINGHE, Helshan/ 727 KNOWLES, Megan ENG beat
520 HRISTONOV, Hristos/ 720 KONI, Sophia CYP            9-11, 14-12, 9-11, 11-7, 13-11

Junior Boys Singles

Qualification

140 EVANS, Gavin ENG lost to 195 JORGENSEN, Eskild NOR    9-11, 9-11, 11-9, 9-11, 11-9, 11-9, 3-11

Last 64

143 GRAY, Lewis ENG lost to 114 LAMBIET, Florent BEL        7-11, 7-11, 9-11, 11-6, 11-8, 8-11

203 GONZAGA, Nuno POR lost to 141 CULLEN, Sean ENG        11-0 1-11 11-7 7-11 2-11 12-14

162 RODE, Marc GER lost to 142 WALKER, Samuel ENG        11-8, 6-11, 8-11, 9-11, 9-11

Junior Girls Singles

349 KRAFT, Theresa GER beat 328 LE FEVRE, Karina ENG        11-13, 11-5, 11-7, 11-7, 11-6

357 FULOP, Szilvia HUN beat     330 KING, Yolanda    ENG        7-11 11-9 13-11 9-11 13-11 11-5

315 DRYKINA, Yana    BLR beat 329 ARMITAGE, Tressa ENG        5-11, 11-8, 11-3, 11-5, 11-7

331 WHYTE, Chloe ENG lost to 408 MOSKOVITS, Daniela SWE    9-11, 11-9, 6-11, 11-3, 8-11, 7-11

Junior Mixed Doubles

143 GRAY, Lewis/ 330 KING, Yolanda ENG beat
114 LAMBIET, Florent/ 308 GEORIS, Alison  BEL        11-1 10-12 11-6 112-10

142 WALKER, Samuel/328 LE FEVRE, Karina ENG against
227 ZELEZEN, Ervin/405 GALIC, Alex    SVN        8-11 11-7 10-12 7-11

191 TROMER, Laurens NED/329 ARMITAGE, Tressa ENG beat
100 HARUTYUNYAN, Harutyun/ 300 VARDANYAN, Rubina ARM    11-4, 11-5, 11-7

141 CULLEN, Sean ENG/367 GONDERINGER, Tessy LUX beat
109 MÜLLNER, Thomas/304 LUGINGER, Melanie    AUT    11-8 8-11 11-6 12-10

Share this article

MENU

profile