Hussain wins Cadet 6 Nations gold!

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than two years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

England’s Amirul Hussain won the gold medal at the Cadet 6 Nations in Germany, with a silver for Ruby Chan and a bronze for Josh Weatherby.

After the medal-winning exploits of England boys and girls in the team events, attention turned to the individual competitions.

Five English players made it through their groups – Jasmin Wong and Darcie Proud were the others – but it was Hussain who took pride of place.

Having won all five group matches, losing only two games in the process, he defeated Gabrielius Camara of the Netherlands 3-1 in the quarter-finals and Germany’s Karl Zimmermann 3-0 in the semis.

Weatherby won five group matches out of six, losing only to Zimmermann, and he overcame another German, Vincent Senkbeil 3-0 in the quarter-finals. His was then defeated 3-2 in the semi-finals by Mattis Naslund of Norway, who went through to face Hussain in the final.

The pair had already met in the groups, with Hussain winning 3-0, and the outcome was the same in the final though this time it was 3-1 in the England athlete’s favour.

In the girls’ event, Wong won five matches out of six in the groups but was eliminated 3-0 in the quarter-finals by the host nation’s Katharina Bondarenko-Getz. Proud, having won four out of five in the groups, then went out 3-2 to Norway’s Martine Toftaker.

Chan, who got out of the groups with three wins out of five, beat Germany’s Sarah Rau 3-2 in the quarter-finals and Toftaker 3-1 in the semi’s to get through to face Josefina Haagensen of Denmark in the final.

They had also met in the group stage, with Chan victorious 3-2, but this time the scoreline was reversed as Haagensen took the gold.

Results

Boys’ Singles
Group A
Amirul Hussain bt Lleyton Ullman (GER) 3-0 (11-5, 15-13, 11-7)
Hussain bt David Bjorkryd (SWE) 3-2 (14-16, 11-8, 6-11, 11-8, 11-5)
Hussain bt Barry Berben (NED) 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)
Hussain bt Patrick Skarsholm (DEN) 3-0 (11-6, 11-5, 11-4)
Hussain bt Mattis Naslund (NOR) 3-0 (11-2, 11-9, 11-5)

Group B
Louis Price bt Noah Hovdenak (NOR) 3-1 (11-6, 12-10, 4-11, 11-8)
Alve Sjovold (SWE) bt Price 3-1 (11-4, 11-7, 5-11, 11-9)
Price bt Pontus Carlsson (SWE) 3-1 (11-7, 3-11, 11-8, 12-10)
Gabrielius Camara (NED) bt Price 3-0 (13-11, 11-5, 11-7)
Theo Dyekjar (DEN) bt Price 3-2 (5-11, 11-9, 11-9, 8-11, 11-8)
Price bt Tobias Saltzer (GER) 3-2 (8-11, 6-11, 14-12, 11-7, 11-5)

Group C
Martin Sejdijevic (GER) bt Jamie Liu 3-2 (8-11, 13-11, 7-11, 11-8, 11-7)
Liu bt Magnus Hartvigsen (DEN) 3-0 (11-5, 11-4, 12-10)
Charlie Carlsson (SWE) bt Liu 3-0 (11-7, 11-5, 14-12)
Liu bt Milo De Boer (NED) 3-2 (11-6, 2-11, 11-8, 10-12, 11-4)
Daniel Halsteinli (NOR) bt Liu 3-1 (11-9, 11-9, 5-11, 13-11)
Vincent Senkbeil (GER) bt Liu 3-1 (11-1, 7-11, 11-3, 11-8)

Group D
Josh Weatherby bt Alexander Sonderby Hansen (DEN) 3-0 (11-9, 11-8, 11-7)
Karl Zimmermann (GER) bt Weatherby 3-1 (11-7, 11-8, 7-11, 14-12)
Weatherby bt Floris Zurmuhlen (NED) 3-0 (11-3, 11-8, 11-9)
Weatherby bt Dennis Larsson (SWE) 3-2 (14-12, 6-11, 10-12, 11-7, 12-10)
Weatherby bt Brian Egenberg (NOR) 3-1 (6-11, 11-8, 11-9, 11-9)
Weatherby bt Jelle Moris (NED) 3-1 (11-5, 13-11, 9-11, 11-9)

Quarter-finals
Hussain bt Gabrielius Camara (NED) 3-1
Weatherby bt Vincent Senkbeil (GER) 3-0

Semi-finals
Hussain bt Karl Zimmermann (GER) 3-0
Mattis Naslun (NOR) bt Weatherby 3-2

Final
Hussain bt Naslund 3-1

Girls’ Singles
Group A
Ruby Chan bt Hannah Hovden (NOR) 3-1 (11-4, 11-7, 5-11, 12-10)
Chan bt Fleur Hoogeveen (NED) 3-0 (11-8, 11-7, 11-3)
Mia Griesel (GER) bt Chan 3-0 (11-6, 11-7, 12-10)
Nina Johansson (SWE) bt Chan 3-2 (4-11, 11-5, 11-9, 8-11, 12-10)
Chan bt Josefina Haagensen (DEN) 3-2 (11-7, 11-6, 9-11, 7-11, 11-4)

Group B
Jele Stortz (GER) bt Anaya Patel 3-0 (11-4, 11-9, 11-5)
Martine Toftaker (NOR) bt Patel 3-1 (11-6, 9-11, 11-7, 11-9)
Patel bt Sally Maribo (DEN) 3-1 (12-10, 11-4, 10-12, 11-7)
Patel bt Elvira Soderlund (SWE) 3-0 (11-6, 11-2, 11-5)
Patel bt Anne Van Bolderen (NED) 3-1 (5-11, 11-5, 11-7, 11-5)

Group C
Jasmin Wong bt Ida Bonding Schosler (DEN) 3-0 (11-8, 11-2, 11-1)
Wong bt Hannah De Ruiter (NED) 3-0 (12-10, 11-8, 13-11)
Wong bt Laura Schyberg (DEN) 3-0 (11-6, 11-4, 11-6)
Wong bt Akshaya Vimalasenan (NOR) 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
Sarah Rau (GER) bt Wong 3-2 (10-12, 11-4, 11-13, 11-8, 11-7)
Wong bt Lina Svensson (SWE) 3-2 (12-10, 7-11, 9-11, 11-8, 11-9)

Group D
Darcie Proud bt Katarina Wetzel (NOR) 3-2 (11-9, 3-11, 11-6, 8-11, 11-7)
Katharina Bondarenko-Getz (GER) bt Proud 3-1 (6-11, 11-4, 11-7, 11-8)
Proud bt Chana Van de Venne (NED) 3-0 (11-7, 11-4, 11-5)
Proud bt Anne-Christine Rosager Christensen (DEN) 3-1 (10-12, 11-3, 11-3, 11-6)
Proud bt Selma Zetterling (SWE) 3-1 (6-11, 11-7, 11-4, 11-6)

Quarter-finals
Katharina Bondarenko-Getz (GER) bt Wong 3-0
Chan bt Sarah Rau (GER) 3-2
Martine Toftaker (NOR) bt Proud 3-2

Semi-finals
Chan bt Toftaker 3-1

Final
Josefina Haagensen (DEN) bt Chan 3-2

Share this article

MENU

profile