Jarvis and Ho reach quarters in Poland

Author:
Russell Moore

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Tom Jarvis and Tin-Tin Ho led the English challenge at the 2014 Polish Junior and Cadet Open with both players managing excellent runs to the quarter-finals of their respective singles competitions.

Jarvis, in the cadet boys, and Ho, in the junior girls, both fought their way to the last eight having recorded shock wins over higher ranked players.

One of the most spectacular victories in Poland was Tin-Tin’s 4-2 triumph over tournament top seed and world U18 no. 17 Ayane Morita (JPN). Having won her group comfortably and beaten off the challenge of fellow European Kristyna Stefcova (CZE) in the last 32, the world U18 no. 43 stunned the Polish crowd by felling the tournament favourite within six games.

Unfortunately for the English youngster, her fine run was ended one stage later in the quarter-finals when she met German Alena Lemmer, who proved too strong as the U18 world no. 32 won in a tight five ends.

With none of the English junior or cadet squads managing to make an impression during the team events, it was left to Jarvis to rekindle home hopes and he delivered in style with six consecutive wins taking him to a quarter-final against Japanese cadet Koyo Kanamitsu (JPN).

Jarvis, ranked 38 in the U15 world list, had already shocked world no. 34 Abdullah Yigenler (TUR) 3-0 in his group before picking up two more outstanding victories over world no. 29 Anton Kotov (RUS) and world no. 13 Gerrit Engemann (GER) to make the last eight.

Alongside just two other European players, Romanian’s Cristian Pletea and Rares Sipos, Jarvis made his final stand against world no. 8 Kanamitsu. However, the Japanese youngster’s speed and technique proved just too much, despite the Englishman closing the score in each game, he fell to a 3-0 defeat to end English interest in Wladyslawowo.

2014 Polish Junior and Cadet Open, Wladyslawowo, 28 May – 01 Jun 2014
Junior Boys Singles:
Qualifying Groups:
Group 3:

Daniele Pinto (ITA) bt Daniel Lawrence 3-1 (13-11, 6-11, 11-4, 11-6)
Daniel Lawrence bt Viktor Gullbo (SWE) 3-1 (8-11, 11-8, 11-7, 11-9)
Martin Allegro (BEL) bt Daniel Lawrence 3-1 (7-11, 11-3, 11-4, 11-5)
Group 15:
Marcus Hilker (GER) bt Marcus Giles 3-2 (9-11, 11-6, 11-9, 9-11, 11-7)
Medardas Stankevicius (LTU) bt Marcus Giles 3-2 (3-11, 11-7, 9-11, 11-8, 12-10)
Tomo Miyazaki (JPN) bt Marcus Giles 3-0 (11-4, 11-9, 11-8)
Group 21:
Helshan Weerasinghe bt Tilen Cvetko (SLO) 3-1 (11-3, 11-8, 7-11, 11-3)
Alexander Valuch (SVK) bt Helshan Weerasinghe 3-2 (11-7, 7-11, 15-13, 11-13, 11-5)
Helshan Weerasinghe bt Pavel Daunarovich (BLR) 3-0 (11-9, 11-6, 11-8)

Last 64:
Tomas Polansky (CZE) bt Helshan Weerasinghe 4-0 (11-4, 11-3, 11-6, 11-9)

Junior Boys Consolation:
Last 64:

Damian Kreft (POL) bt Marcus Giles 3-0 (12-10, 11-2, 11-9)
Last 32:
Krzysztof Wloczko (POL) bt Daniel Lawrence 3-2 (7-11, 12-10, 5-11, 13-11, 11-7)

Junior Girls Singles:
Qualifying Groups:
Group 4:

Tin-Tin Ho bt Katarzyna Galus (POL) 3-1 (7-11, 12-10, 11-9, 13-11)
Tin-Tin Ho bt Katerina Cechova (CZE) 3-0 (11-8, 11-6, 11-9)
Tin-Tin Ho bt Kristina Kazlauskaite (LTU) 3-0 (11-5, 11-3, 11-6)
Group 7:
Lin Chia-Hsuan (TPE) bt Maria Tsaptsinos 3-0 (11-7, 11-4, 11-9)
Janina Kammerer (GER) bt Maria Tsaptsinos 3-1 (7-11, 11-3, 13-11, 11-9)
Ekaterina Chernyavskaya (RUS) bt Maria Tsaptsinos 3-1 (14-12, 8-11, 11-5, 11-6)

Last 32:
Tin-Tin Ho bt Kristyna Stefcova (CZE) 4-2 (11-8, 13-11, 9-11, 11-5, 8-11, 11-8)
Last 16:
Tin-Tin Ho bt Ayane Morita (JPN) 4-2 (1-11, 11-8, 11-8, 6-11, 12-10, 11-7)
Quarter-Final:
Alena Lemmer (GER) bt Tin-Tin Ho 4-1 (11-7, 16-18, 15-13, 11-5, 11-8)

Junior Girls Consolation:
Last 32:

Julia Kaim (GER) bt Maria Tsaptsinos 3-0 (11-9, 18-16, 11-9)

Cadet Boys Singles:
Qualifying Groups:
Group 14:
Anton Kotov (RUS) bt Luke Savill 3-1 (11-4, 5-11, 11-4, 11-9)
Luke Savill bt Adomas Zabelevicius (LTU) 3-0 (11-4, 11-6, 11-5)
Kamil Nalepa (POL) bt Luke Savill 3-1 (11-8, 11-7, 8-11, 11-7)
Group 18:
Tom Jarvis bt Artem Dvoynikov (RUS) 3-0 (11-6, 11-8, 11-7)
Tom Jarvis bt Abdullah Yigenler (TUR) 3-0 (14-12, 11-8, 11-5)
Tom Jarvis bt Rasmus Mikkelsen (DEN) 3-2 (11-4, 9-11, 11-6, 6-11, 11-6)

Last 64:
Tom Jarvis bt Truls Moregard (SWE) 3-1 (12-10, 11-6, 3-11, 11-9)
Last 32:
Tom Jarvis bt Anton Kotov (RUS) 3-2 (13-11, 8-11, 9-11, 12-10, 11-5)
Last 16:
Tom Jarvis bt Gerrit Engemann (GER) 3-2 (11-7, 9-11, 9-11, 11-1, 14-12)
Quarter-Final:
Koyo Kanamitsu (JPN) bt Tom Jarvis 3-0 (11-4, 11-8, 12-10)

Junior Boys Consolation:
Last 32:
Artem Dvoynikov (RUS) bt Luke Savill 3-0 (11-3, 11-8, 11-4)

Junior Boys Doubles:
Helshan Weerasinghe/Daniel Lawrence bt Lalrin Puia/Sabhya Virmani (IND) 3-1 (13-11, 12-10, 12-14, 13-11)
Ozgun Ozturk/Batuhan Ulucak (TUR) bt Marcus Giles/Jussi Makela (FIN) 3-2 (11-9, 5-11, 11-3, 8-11, 11-4)
Last 32:
Marek Badowski/Jakub Folwarski (POL) bt Helshan Weerasinghe/Daniel Lawrence 3-0 (11-4, 11-5, 12-10)

Junior Girls Doubles:
Charlotte Carey (WAL)/Camille-Chloe Linke (SUI) bt Tin-Tin Ho/Maria Tsaptsinos 3-2 (11-7, 11-9, 10-12, 6-11, 11-9)

Cadet Boys Doubles:
Tilen Cvetko/Peter Hribar (SLO) bt Tom Jarvis/Luke Savill 3-2 (11-5, 11-4, 10-12, 4-11, 12-10)

Junior Boys Team:
Stage I Group G:
Russia 3-0 England

Konstantin Chernov bt Daniel Lawrence 3-0 (11-7, 11-6, 11-3)
Stepan Shaposhnikov bt Helshan Weerasinghe 3-1 (11-5, 12-14, 11-7, 12-10)
Danila Travin bt Marcus Giles 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)
Slovakia A 3-0 England
Ingemar Peter bt Daniel Lawrence 3-0 (11-7, 7-11, 8-11, 11-9, 11-8)
Alexander Valuch bt Helshan Weerasinghe 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)
Samuel Kaluzny bt Marcus Giles 3-1 (11-8, 8-11, 11-7, 11-3)

Junior Girls Team:
Stage I Group G:
England/Wales 3-1 Lithuania

Egle Orlovaite bt Charlotte Carey 3-2 (11-9, 10-12, 11-4, 8-11, 11-9)
Tin-Tin Ho bt Kristina Kazlauskaite 3-0 (11-2, 11-5, 11-3)
Maria Tsaptsinos bt Jolita Sokolovskyte 3-0 (11-6, 11-5, 11-8)
Tin-Tin Ho bt Egle Orlovaite 3-0 (11-4, 11-5, 11-8)

Poland A 3-1 England/Wales
Aleksandra Falarz bt Tin-Tin Ho 3-0 (11-6, 11-1, 11-8)
Natalia Bajor bt Charlotte Carey 3-1 (11-8, 11-4, 10-12, 11-9)
Maria Tsaptsinos bt Paulina Knyszewska 3-2 (11-6, 11-13, 6-11, 12-10, 12-10)
Natalia Bajor bt Tin-Tin Ho 3-2 (8-11, 8-11, 11-3, 11-7, 11-5)

Cadet Boys Team:
Stage I Group C:
England 3-0 Hungary/Japan

Luke Savill bt Junta Fukuda 3-2 (9-11, 6-11, 15-13, 11-6, 11-8)
Tom Jarvis bt Csaba Andras 3-0 (11-6, 11-8, 11-6)
Savill/Jarvis bt Fukuda/Andras 3-0 (11-8, 11-8, 11-4)

Moldova 3-1 England
Tom Jarvis bt Christian Chirita 3-2 (7-11, 6-11, 11-5, 11-6, 11-5)
Andrei Putuntica bt Luke Savill 3-0 (11-6, 11-7, 12-10)
Putuntica/Chirita bt Jarvis/Savill 3-0 (11-3, 11-6, 11-7)
Andrei Putuntica bt Tom Jarvis 3-0 (11-7, 11-8, 11-4)

by Russell Moore (June 3, 2014)

Share this article

MENU

profile