French Youth Open update: Consolation win for Ramsden

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Alex Ramsden in action in Metz (ITTF picture)

Alex Ramsden won the consolation singles at the French Junior & Cadet Open.

The Northampton youngster was knocked out in the group stages of the Cadet Boys’ Singles in Metz but then won five knockout matches to win the consolation singles, beating Stefan Tonghioiu of Romania 3-0 in the final.

Kate Cheer competed in the Cadet Singles and Doubles but it was in the Junior Team event, as part of a combined team with Arina Singeorzan of Romania and Yuko Kato of Japan, where she had most successes, finishing third.

Team bronze medallist Kate Cheer (second right) and coach Gergely Urban (right) with (from left) Japan coach Le Liu, Arina Singeorzan and Yuko Kato

In the Junior competition, Tom Jarvis was beaten by the top seed and eventual champion after a fine run to the last 16 of the Junior Boys’ Singles.

Jarvis won all three group matches and then two knockout matches – coming from 2-0 down to beat Japan’s Yukiya Uda in the last 32 – to set up a clash against Alexandre Cassin of France in the last 16.

Despite taking the first set and later levelling at 2-2, the 15-year-old from Skegness could not extend his run as Cassin sealed victory in front of his home crowd.

Also in action were Helshan Weerasinghe and Luke Savill, who both reached the knockout stages before bowing out.

In the doubles, Jarvis and Weerasinghe reached the last 16 before being eliminated, again at the hands of French opposition.

In the Junior Girls’ event, Tin-Tin Ho was beaten in the last 32 of the main draw, while Emily Bolton reached the last 16 of the consolation singles.

They paired up to reach the last 16 of the doubles.

As well as Ramsden and Cheer, the England Cadet contingent included Joe Clark and Denise Payet.

Results

Junior Boys’ Singles qualifying groups
Group 2
Luke Savill bt Kamil Dziadek (POL) 3-1 (11-5, 11-6, 9-11, 12-10)
Savill lost to Artur Abusev (RUS) 0-3 (10-12, 7-11, 4-11)
Savill bt Dragos Florin Oprea (ROM) 3-1 (11-7, 11-9, 10-12, 11-8)

Group 6
Helshan Weerasinghe bt Vladislav Ursu (MDA) 3-2 (11-7, 9-11, 9-11, 11-7, 11-8)
Weerasinghe bt Tobias Hippler (GER) 3-0 (11-3, 11-0, 14-12)
Weerasinghe bt Colin Rengers (NED) 3-0 (11-5, 11-4, 11-4)

Group 18
Tom Jarvis bt Takeru Kashiwa (JPN) 3-0 (11-6, 11-8, 11-6)
Jarvis bt Medardas Stankevicius (LTU) 3-2 (11-3, 8-11, 8-11, 11-9, 11-3)
Jarvis bt Teodor Lipan (ROM) 3-0 (11-9, 11-5, 11-4)

Round of 64
Tom Jarvis bt Kamil Nalepa (POL) 4-2 (12-10, 11-8, 7-11, 7-11, 11-6, 11-8)
Luke Savill lost to Stanislav Kucera (CZE) 0-4 (5-11, 6-11, 5-11, 5-11)
Helshan Weerasinghe lost to Yu Kayama (JPN) 2-4 (4-11, 12-10, 7-11, 13-15, 11-9, 9-11)

Round of 32
Tom Jarvis bt Yukiya Uda (JPN) 4-2 (8-11, 4-11, 11-8, 11-8, 12-10, 11-8)

Round of 16
Tom Jarvis lost to Alexandre Cassin (FRA) 2-4 (11-7, 6-11, 5-11, 12-10, 7-11, 7-11)

Junior Boys’ Doubles
Round of 32
Tom Jarvis & Helshan Weerasinghe bt Gerrit Engemann & Tobias Hippler (GER) 3-1 (11-9, 11-13, 11-9, 12-10)
Gal Farfel (ISR) & Luke Savill lost to Cristian Pletea & Rares Sipos (ROM) 0-3 (10-12, 5-11, 6-11)

Round of 16
Jarvis & Weerasinghe lost to Irvin Bertrand & Joe Seyfried (FRA) 2-3 (7-11, 11-9, 4-11, 11-7, 11-13)

Junior Boys’ Team
Group A
England 0-3 France A
Helshan Weerasinghe lost to Alexandre Cassin 0-3 (9-11, 6-11, 4-11)
Tom Jarvis lost to Nolan Givone 2-3 (6-11, 11-8, 6-11, 11-9, 9-11)
Luke Savill lost to Can Akkuzu 0-3 (8-11, 7-11, 9-11)

England 0-3 Denmark
Weerasinghe lost to Rasmus Mikkelsen 0-3 (9-11, 6-11, 5-11)
Jarvis lost to Andreas Dilling 2-3 (12-10, 11-7, 3-11, 13-15, 4-11)
Savill lost to Jeppe Spottog 1-3 (5-11, 6-11, 11-4, 9-11)

Junior Girls’ Singles qualifying groups
Group 2
Emily Bolton lost to Leili Mostafavi (FRA) 0-3 (7-11, 9-11, 18-20)
Bolton lost to Janina Kammerer (GER) 0-3 (4-11, 9-11, 9-11)
Bolton lost to Adina Diaconu (ROM) 0-3 (6-11, 5-11, 4-11)

Group 7
Tin-Tin Ho bt Mihaela Plaeasu (ROM) 3-1 (11-9, 11-8, 10-12, 11-7)
Ho lost to Julia Kaim (GER) 1-3 (5-11, 11-6, 4-11, 8-11)
Ho bt Nolwenn Fort (FRA) 3-2 (7-11, 11-6, 9-11, 12-10, 11-5)

Round of 32
Tin-Tin Ho lost to Marie Migot (FRA) 2-4 (11-8, 9-11, 7-11, 11-9, 5-11, 9-11)

Junior Girls’ Consolation Singles
Round of 32
Emily Bolton bt Sofie Egeholt (DEN) 3-1 (11-5, 5-11, 11-2, 11-8)

Round of 16
Bolton lost to Filippa Bergand (SWE) 2-3 (8-11, 11-9, 6-11, 11-6, 1-11)

Junior Girls’ Doubles
Round of 32
Emily Bolton & Tin-Tin Ho bt Mihaela Plaeasu & Arina Singeorzan (ROM) 3-1 (11-5, 11-7, 7-11, 11-7)

Round of 16
Bolton & Ho lost to Luisa Sager & Yuan Wan (GER) 0-3 (13-15, 10-12, 8-11)

Junior Girls’ Team
Group A
Denmark 2-3 England-Japan-Romania
Kate Cheer lost to Anisha Iyer 2-3 (6-11, 1-33, 11-8, 11-7, 10-12)

France A 3-0 England-Japan-Romania
Cheer lost to Pauline Chasselin 1-3 (2-11, 5-11, 11-9, 9-11)

England-Japan-Romania 3-2 Sweden
Cheer lost to Erika Front 0-3 (8-11, 6-11, 4-11)

Group D
England 1-3 Romania B
Tin-Tin Ho bt Bianca Crisan 3-2 (11-5, 4-11, 9-11, 11-1, 11-3)
Emily Bolton lost to Alina Zaharia 0-3 (7-11, 8-11, 3-11)
Denise Payet lost to Mihaela Plaeasu 1-3 (10-12, 11-7, 10-12, 4-11)
Ho lost to Zaharia 0-3 (8-11, 6-11, 10-12)

England 2-3 Spain-Hungary-Russia
Ho bt Anna Ivannikova 3-1 (11-8, 11-6, 7-11, 11-7)
Bolton lost to Leonie Hartbrich 0-3 (9-11, 8-11, 6-11)
Payet lost to Maria Perez 1-3 (8-11, 11-2, 11-13, 3-11)
Ho bt Hartbrich 3-1 (11-9, 11-8, 8-11, 11-8)
Bolton lost to Ivannikova 0-3 (10-12, 7-11, 7-11)

Germany B 3-1 England
Bolton lost to Yuan Wan 0-3 (9-11, 7-11, 4-11)
Ho bt Caroline Hajok 3-1 (11-9, 5-11, 11-7, 11-2)
Payet lost to Julia Kaim 0-3 (5-11, 5-11, 6-11)
Ho lost to Wan 1-3 (8-11, 12-10, 6-11, 4-11)

Quarter-final
Germany A 1-3 England-Japan-Romania
Cheer lost to Janina Kammerer 0-3 (3-11, 7-11, 9-11)

Semi-final
Romania 3-0 England-Japan-Romania
Cheer lost to Andreaa Clapa 1-3 (3-11, 13-11, 3-11, 3-11)

Cadet Boys’ Singles qualifying groups
Group 6
Alex Ramsden lost to Vincent Picard (FRA) 0-3 (8-11, 1-11, 9-11)
Ramsden lost to Yanapong Panagitgun (THA) 1-3 (13-11, 8-11, 10-12, 9-11)
Ramsden lost to Yu Kayama (JPN) 5-11, 9-11, 8-11)

Group 12
Joe Clark lost to Dorian Zheng (FRA) 2-3 (11-8, 7-11, 14-16, 11-8, 6-11)
Clark lost to Purit Verakultawan (THA) 1-3 (10-12, 8-11, 11-7, 10-12)
Clark lost to Jeremy Hazin (CAN) 1-3 (4-11, 11-6, 5-11, 8-11)

Consolation singles
Round of 32
Alex Ramsden bt Quentin Jacques (BEL) 3-0 (11-6, 11-7, 11-4)
Joe Clark lost to Roel Bogie (NED) 0-3 (6-11, 6-11, 7-11)

Round of 16
Ramsden bt Umut Emre Bassan (TUR) 3-1 (9-11, 11-7, 11-7, 12-10)

Quarter-final
Ramsden bt Lukasz Wachowiak (POL) 3-2 (5-11, 11-8, 11-5, 9-11, 11-9)

Semi-final
Ramsden by Yoav Prives (ISR) 3-0 (11-8, 19-17, 11-7)

Final
Ramsden bt Stefan Tonghioiu (ROM) 3-0 (11-3, 11-9, 11-6)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 32
Alex Ramsden & Joe Clark lost to Agnius Kacerauskas & Medardas Stankevicius (LTU) 1-3 (8-11, 10-12, 11-9, 5-11)

Cadet Boys’ Team
Group F
Romania 3-1 England
Joe Clark lost to Dragos Florin Oprea 2-3 (11-6, 11-9, 4-11, 5-11, 4-11)
Alex Ramsden bt Stefan Tonghioiu 3-1 (7-11, 11-7, 12-10, 11-7)
Clark & Ramsden lost to Oprea & Tonghioiu 1-3 (8-11, 11-7, 7-11, 14-16)
Ramsden lost to Oprea 0-3 (8-11, 3-11, 7-11)

Germany B 3-0 England
Clark lost to Tom Eise 0-3 (7-11, 5-11, 2-11)
Ramsden lost to Kirill Fadeev 2-3 (8-11, 11-8, 5-11, 11-7, 10-12)
Clark & Ramsden lost to Eise & Fadeev 1-3 (9-11, 12-10, 11-13, 9-11)

Poland 3-1 England

Ramsden bt Lukasz Wachowiak 3-1 (8-11, 16-14, 11-9, 11-9)
Clark lost to Samuel Kulczycki 2-3 (11-9, 5-11, 4-11, 11-7, 9-11)
Clark & Ramsden lost to Wachowiak & Kulczycki 0-3 (7-11, 11-13, 9-11)
Clark lost to Wachowiak 0-3 (8-11, 10-12, 6-11)

Cadet Girls’ Singles qualifying groups
Group 5
Kate Cheer lost to Cloe Chomis (FRA) 1-3 (12-10, 10-12, 6-11, 6-11)
Cheer lost to Ellen Holmsten (SWE) 0-3 (9-11, 7-11, 5-11)
Cheer lost to Jamila Laurenti (ITA) 0-3 (6-11, 11-13, 6-11)

Group 10
Denise Payet lost to Gul Pembe Ozkaya (TUR) 1-3 (6-11, 11-4, 4-11, 8-11)
Payet bt Julie Poncin (LUX) 3-1 (11-4, 9-11, 11-9, 11-8)
Payet lost to Claire Picard (FRA) 1-3 (9-11, 11-8, 7-11, 4-11)

Consolation singles
Round of 32
Kate Cheer bt Krisztina Varga (ROM) 3-2 (11-8, 3-11, 7-11, 11-8, 11-9)
Denise Payet – bye

Round of 16
Payet lost to Sophie Walloe (DEN) 0-3 (6-11, 12-14, 3-11)
Cheer lost to Hanna Kjellson (SWE) 0-3 (9-11, 6-11, 7-11)

Cadet Girls’ Doubles
Round of 32
Kate Cheer & Denise Payet – bye

Round of 16
Cheer & Payet lost to Camille Lutz & Vony Ange Randriantsoa (FRA) 0-3 (9-11, 9-11, 7-11)

Paul Stimpson
April 20, 2015

Share this article

MENU

profile