Jarvis impresses in Czech Youth Open team event

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than four years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

England’s Junior Boys reached the knockout stages of the team competition, while James Smith and Ethan Walsh were consolation singles semi-finalists as the Czech Youth Open came to an end in Hodonin.

Tom Jarvis, Luke Savill and Alex Ramsden beat Austria B 3-1 and Turley 3-0 to make it through to the last 16 to face Belarus. And although world No 45 Junior Jarvis won his two matches, including beating No 18 Aliaksandr Khanin, Belarus won 3-2 overall.

The Junior Girls’ squad of Tin-Tin Ho, Emily Bolton and Kate Cheer, and the Cadet Boys duo of Smith and Walsh, both won one of their group matches but that was not enough to advance.

Smith and Walsh were both eliminated in the group stage of the Cadet Boys Singles but advanced to opposite semi-finals in the consolation event. However, they could not set up an all-England final as both were eliminated.

In the doubles, they won their first-round match before being knocked out by the top seeds and eventual champions in the last 16.

Results

Junior Boys’ Team
Group H
England 3 Austria B 1
Michael Trink bt Luke Savill 3-1 (11-8, 8-11, 11-9, 11-7)
Tom Jarvis bt Maciej Kolodziejczyk 3-1 (11-8, 11-6, 5-11, 11-9)
Alex Ramsden bt Thomas Ziller 3-0 (11-1, 11-7, 13-11)
Jarvis bt Trink 3-0 (11-8, 11-5, 13-11)

England 3 Turkey 0
Jarvis bt Batuhan Ulucak 3-0 (12-10, 11-7, 11-8)
Ramsden bt Abdullah Yigenler 3-0 (11-6, 17-15, 12-10)
Savill bt Zihni Sahin 3-1 (11-7, 7-11, 11-4, 12-10)

Round of 16
Belarus 3 England 2
Jarvis bt Andrei Tsiarokhin 3-0 (12-10, 11-2, 11-7)
Aliaksandr Khanin bt Ramsden 3-0 (11-6, 17-15, 11-9)
Pavel Daunarovich bt Savill 3-2 (11-9, 11-8, 10-12, 7-11, 11-9)
Jarvis bt Khanin 3-2 (11-7, 4-11, 11-3, 11-13, 11-8)
Tsiarokhin bt Ramsden 3-2 (9-11, 14-16, 12-10, 12-10, 11-6)

Junior Girls’ Team
Group H
England 3 Slovenia-Sweden 0
Emily Bolton bt Elin Snygg 3-0 (11-8, 11-5, 11-8)
Tin-Tin Ho bt Gaja Mavri 3-0 (11-4, 11-4, 11-1)
Kate Cheer bt Tova Zarins 3-0 (11-3, 11-8, 11-4)

England 1 Czech Rep C 3
Ho bt Barbora Blechova 3-2 (9-11, 11-4, 11-13, 11-4, 11-9)
Anezka Ilcikova bt Bolton 3-2 (8-11, 6-11, 11-7, 11-4, 11-8)
Veronika Bosinova bt Cheer 3-1 (9-11, 11-5, 13-11, 11-3)
Ilcikova bt Ho 3-1 (9-11, 12-10, 11-6, 11-7)

England 2 Belarus 3
Daria Trigolos bt Bolton 3-0 (11-8, 11-9, 11-7)
Ho bt Nadezhda Bogdanova 3-1 (11-7, 9-11, 11-5, 11-7)
Marharyta Baltushite bt Cheer 3-2 (12-10, 7-11, 9-11, 11-9, 12-10)
Ho bt Trigolos 3-1 (11-9, 12-14, 11-4, 11-9)
Bogdanova bt Bolton 3-2 (8-11, 11-6, 12-10, 7-11, 11-5)

Cadet Boys’ Team
Group C
England 3 Slovenia B 0
Ethan Walsh bt Marcel Segula 3-1 (9-11, 11-4, 11-4, 11-3)
James Smith bt Luka Breznik 3-0 (11-4, 13-11, 11-9)
Walsh & Smith bt Segula/Breznik 3-2 (11-8, 11-5, 4-11, 5-11, 11-9)

England 2 Hungary B 3
Walsh bt Oliver Both 3-1 (4-11, 11-9, 11-7, 11-8)
Smith bt Norbert Terek 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 11-7)
Both & Terek bt Walsh & Smith 3-1 (11-3, 8-11, 11-2, 11-8)
Both bt Smith 3-1 (11-4, 3-11, 11-9, 13-11)
Terek bt Walsh 3-0 (11-9, 11-9, 11-6)

Cadet Boys’ Singles
Group 11
James Smith bt Dimitar Stefanov (BUL) 3-0 (11-4, 11-2, 11-2)
Alex Naumi (FIN) bt Smith 3-2 (5-11, 11-7, 11-7, 8-11, 11-6)
Martin Kysel (SVK) bt Smith 3-2 (7-11, 9-11, 11-8, 11-6, 21-19)

Group 16
Owen Cathcart (IRL) bt Ethan Walsh 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)
Simon Belik (CZE) bt Walsh 3-1 (5-11, 11-6, 11-9, 11-9)
Bilal Selim Tok (TUR) bt Walsh 3-1 (9-11, 11-6, 11-6, 11-9)

Cadet Boys’ Consolation Singles
Round of 32
Walsh bt Jan Zandecki (POL) w/o
Smith bt Karl Hast (SWE) w/o

Round of 16
Walsh bt Akos Benko (SRB) 3-0 (11-6, 11-9, 13-11)
Smith bt Felix Ivanco (SVK) 3-0 (11-7, 11-2, 12-10)

Quarter-finals
Walsh bt Furkan Uslu (TUR) 3-0 (11-3, 11-8, 14-12)
Smith bt Bilal Selim Tok (TUR) 3-1 (6-11, 13-11, 11-8, 11-9)

Semi-finals
Oliver Both (HUN) bt Walsh 3-2 (9-11, 10-12, 11-6, 13-11, 11-8)
Ali Can Seker (TUR) bt Smith 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 32
James Smith & Ethan Walsh bt Matija Novel & Rok Trtnik (SLO) 3-2 (7-11, 11-7, 11-6, 9-11, 11-8)

Round of 16
Patrik Juhasz (HUN) & Maciej Kolodziejczyk (AUT) bt Smith & Walsh 3-0 (11-7, 11-9, 11-2)

Share this article

MENU

profile