Tom Jarvis in action in Szombathely (ITTF picture)

Jarvis leads England fight in Hungary

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Sixth seed Takuto Izumo of Japan was Tom Jarvis’ nemesis at the Hungarian Junior & Cadet Open.

The Skegness teenager was seeded 32 for the Junior Boys’ Singles and duly reached the last 32 with a 4-1 victory over Nicholas Frigiolini of Italy (11-8, 8-11, 11-3, 11-5, 11-6).

But he found eventual semi-finalist Izumo too good, slipping to a 4-0 defeat, though it was a lot closer than the scoreline suggested as Jarvis went down (10-12, 11-13, 5-11, 8-11).

Elsewhere in the singles, Luke Savill and Alex Ramsden qualified from their groups to reach the main draw, each with two wins from three matches, but were both eliminated in the first knockout round. Joe Clark was eliminated in the group stage, winning one of his three matches.

Jarvis and Izumo clashed again in the team competition as England ran second seeds Japan mighty close. Jarvis appeared to have learned a lot from defeat as the result was much closer, Jarvis leading 2-1 before succumbing 3-2 in another close match (11-8, 9-11, 14-12, 12-14, 9-11).

Luke Savill (ITTF picture)

Luke Savill (ITTF picture)

Earlier in the tie, Jarvis defeated Yukiya Uda 3-2 (6-11, 11-8, 11-8, 6-11, 11-9) and Savill beat Aoto Asazu 3-1 (11-6, 11-9, 2-11, 11-8) as England led 2-1 before suffering overall defeat.

They had earlier lost by the same score to Germany B, with Jarvis contributing a 3-1 victory over Nils Hohmeier (6-11, 11-7, 11-7, 11-6) and Ramsden beating Alexander Gerhold 3-2 (11-3, 9-11, 13-11, 10-12, 11-9) as England again led the tie 2-1.

In the doubles, Jarvis & Luke Savill were handed a bye into the last 32, where they had the misfortune to face top seeds and eventual runners-up Darko Jorgic of Sovenia & Tomas Polanksy of the Czech Republic. But they acquitted themselves well in a 3-2 defeat (14-12, 6-11, 11-9, 4-11, 6-11). Clark & Ramsden were beaten in their first match by a Swedish pair.

In the Junior Girls’ Singles, Emily Bolton, Kate Cheer and Denise Payet were eliminated in the group stages, although Bolton and Cheer managed a win apiece.

Denise Payet (ITTF picture)

Denise Payet (ITTF picture)

In the doubles, Bolton & Cheer went out in the first round but Payet and her Serbian partner Edina Benko reached the last 32, where they were defeated by third seeds Yu-Jhun Li & Po-Hsuan Lin of Taipei, who went on to win the competition.

In the team event, England were beaten 3-0 by Belgium and 3-1 by Germany B in the group stage. Payet got them on the board against Germany, defeating Jennie Wolf 3-2 (11-8, 8-11, 12-14, 11-5, 12-10).

The Cadet team event also took place on Friday, while the singles and doubles begin today (Saturday). A full report will follow at the end of the competition.

Junior Boys’ Team
Qualifying Group B
England 2 Germany B 3

Tom Eise bt Luke Savill 3-2 (3-11, 13-11, 11-13, 11-6, 11-6)
Tom Jarvis bt Nils Hohmeier 3-1 (6-11, 11-7, 11-7, 11-6)
Alex Ramsden bt Alexander gerhold 3-2 (11-3, 9-11, 13-11, 10-12, 11-9)
Eise bt Jarvis 3-2 (11-5, 5-11, 5-11, 13-11, 11-3)
Hohmeier bt Savill 3-0 (11-7, 11-6, 11-8)

Japan 3 England 2
Takuto Izumo bt Ramsden 3-0 (11-8, 11-8, 11-4)
Jarvis bt Yukiya Uda 3-2 (6-11, 11-8, 11-8, 6-11, 11-9)
Savill bt Aoto Asazu 3-1 (11-6, 11-9, 2-11, 11-8)
Izumo bt Jarvis 3-2 (8-11, 11-9, 12-14, 14-12, 11-9)
Uda bt Ramsden 3-0 (11-8, 11-6, 11-5)

Junior Girls’ Team
Qualifying Group F
England 1 Germany B 3

Anne Bundesmann bt Emily Bolton 3-2 (15-13, 11-7, 6-11, 6-11, 11-8)
Denise Payet bt Jennie Wolf 3-2 (11-8, 8-11, 12-14, 11-5, 12-10)
Selja Fazlic bt Kate Cheer 3-1 (11-8, 11-6, 5-11, 11-5)
Wolf bt Bolton 3-0 (11-5, 11-7, 11-7)

Belgium 3 England 0
Lisa Lung bt Payet 3-0 (11-5, 11-4, 11-5)
Eline Loyen bt Bolton 3-0 (11-4, 11-3, 11-4)
Margo Degraef bt Cheer 3-1 (11-4, 11-5, 7-11, 11-7)

Junior Boys’ Singles
Qualifying group 9
Alex Ramsden bt Antonino Amato (ITA) 3-1 (7-11, 11-9, 11-5, 11-8)
Ramsden bt Marc Gutierrez (ESP) 3-1 (11-9, 10-12, 11-8, 11-3)
Vladislav Ursu (MDA) bt Ramsden 3-1 (13-11, 10-12, 11-3, 11-7)

Group 10
Luke Savill bt Mihai Pop (ROM) 3-0 (11-7, 11-9, 11-6)
Luca Bressan (ITA) bt Savill 3-0 (13-11, 12-10, 11-4)
Savill bt Dimitrije Levajac (SRB) 3-0 (11-3, 11-7, 14-12)

Group 17
Rodrigo Cano (ESP) bt Joe Clark 3-0 (11-3, 11-8, 11-4)
Clark bt George Vrabie (ROM) 3-0 (11-9, 11-8, 11-8)
Filip Karlsson (SWE) bt Clark 3-1 (11-9, 12-14, 11-9, 11-8)

Round of 128
Gergo Kramarics (HUN) bt Ramsden 4-1 (11-7, 11-6, 11-5, 7-11, 12-10)
Dimitri Brunner (SUI) bt Savill 4-2 (11-7, 7-11, 11-8, 11-9, 5-11, 12-10)

Round of 64
Tom Jarvis bt Nicholas Frigiolini (ITA) 4-1 (11-8, 8-11, 11-3, 11-5, 11-6)

Round of 32
Takuto Izumo (JPN) bt Jarvis 4-0 (12-10, 13-11, 11-5, 11-8)

Junior Boys’ Doubles
Round of 128
Jimmy Jansson & Filip Karlsson (SWE) bt Joe Clark & Alex Ramsden 3-1 (9-11, 12-10, 11-4, 12-10)

Round of 64
Tom Jarvis & Luke Savill bt Jakub Jankowski (POL) & Andrei Tsiarokhin (BLR) by walkover

Round of 32
Darko Jorgic (SLO) & Tomas Polanksy (CZE) bt Jarvis & Savill 3-2 (12-14, 11-6, 9-11, 11-4, 11-6)

Junior Girls’ Singles
Qualifying group 15
Pei-Ling Su (TPE) bt Kate Cheer 3-1 (11-7, 10-12, 11-5, 11-6)
Cheer bt Luiza Popescu (ROM) 3-0 (11-5, 11-8, 11-8)
Anna Kirichenko (FIN) bt Cheer 3-0 (12-10, 11-8, 11-4)

Group 17
Leonie Hartbrich (HUN) bt Emily Bolton 3-1 (11-4, 6-11, 11-8, 11-5)
Bolton bt Elisa Armanini (ITA) 3-2 (11-9, 11-6, 4-11, 9-11, 11-9)
Claudia Caymel (ESP) bt Bolton 3-2 (9-11, 10-12, 11-7, 11-5, 11-5)

Group 18
Nikita Petrovova (CZE) bt Denise Payet 3-1 (11-8, 9-11, 11-4, 11-7)
Katarzyna Hennig (POL) bt Payet 3-0 (11-6, 11-7, 11-8)
Orsolya Feher (HUN) bt Payet 3-0 (12-10, 11-8, 11-8)

Junior Girls’ Doubles
Round of 64
Denise Payet & Edina Benko (SRB) bt Anna Kirichenko & Annika Lundstrom (FIN) 3-2 (6-11, 11-13, 11-6, 11-5, 11-9)
Rebekka Carlsen & Maja Haugen Gjelle (NOR) bt Emily Bolton & Kate Cheer 3-0 (11-7, 11-8, 11-8)

Round of 32
Yu-Jhun Li & Po-Hsuan Lin (TPE) bt Benko & Payet 3-1 (11-7, 11-13, 11-9, 11-6)

Share this article

MENU

profile