Jasmin Wong and Anna Hursey (ITTF picture)

Medal for British pair Wong and Hursey in Sweden

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than four months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Jasmin Wong joined Anna Hursey to win a doubles bronze for Britain and Connor Green put in the best singles performance at a busy Swedish Junior & Cadet Open, where Millie Rogove also won the consolation final.

Wong and Welsh star Hursey were seeded 11th for the Junior Girls’ Doubles and made their way through the early rounds to face third seeds Liubov Tentser & Vlada Voronina of Russia in the semi-finals. They lost the first two games and, although they struck back in the third, they were ultimately beaten in four.

In a competition which saw no fewer than 21 English youngsters in action, three all-English pairs – Gemma Kerr & Rebecca Savage, Erin Green & Amy Marriott and Anaya Patel & Millie Rogove – won their opening-round matches but went out in the last 32.

The best result for England in the corresponding boys’ event was when Peter Smallcombe & Maxim Stevens came from 2-0 down to beat the higher-ranked Emil Johnsson & Elias Sjogren of the host nation 3-2 (8-11, 8-11, 11-9, 11-7, 11-5) in the last 64. They went out in the last 32 to the ninth seeded pair.

Josh Weatherby, competing alongside Emile Joncas of Canada, reached the last 16 by virtue of a walkover win in the last 32. They were beaten by the 15th-ranked pair, from Sweden. Also in the last 32, Rhys Davies & Thomas Rayner went out to the top seeds, while Ben Piggott & Felix Thomis suffered defeat at the hands of the second seeds.

Connor Green beat two top-20 ranked European Cadet players on his way to the last 32 of the Junior Boys’ Singles – overcoming No 20 Martin Froseth of Norway 3-1 (12-10, 10-12, 11-4, 11-8) in the group stage and then the No 14 David Bjorkryd of Sweden 4-3 (11-9, 9-11, 11-7, 11-7, 10-12, 6-11, 11-7) in the round of 64. Green, himself ranked at No 109 in the age group Europe, was defeated by 13th seed Jacobo Vahnish of Panama in the last 32.

Joe Cope, with two group victories, also made it through to the knockout stage, as did Peter Smallcombe on countback with one group victory. They were both eliminated in the last 64, Smallcombe by 12th seed Nicholas Lum of Australia and Cope by 15th seed Nicholas Chong of Singapore. Maxim Stevens came close with three 3-2 defeats in the group stage.

Members of the England squad in Sweden

In the consolation event, Weatherby reached the quarter-finals, including beating team-mate Davies in the last 16. Joseph Hunter also reached the last 16. Naphong Boonyaprapa, Piggott, Stevens, Thomis and Jakub Piwowar went out in the last 32.

In the Junior Girls’ Singles, Wong won her three group matches to make the main draw, but was beaten 4-1 (11-9, 11-8, 6-11, 11-4, 11-7) in the last 64 by Maria Sirakova of the USA.

None of the other English girls made it through, though Millie Rogove, Erin Green and Anaya Patel all won one match and all narrowly missed out in deciding sets of other ties.

In the consolation event, Rogove went all the way to the final, with three 3-2 victories along the way. She only needed three to win the final, defeating Anna Pyaterikova of Russia 11-9, 13-11, 11-6.

Erin Green and Marriott reached the last 16. Patel, Kerr, Megan Jones, Anna Green and Savage went out in the round of 32.

The Mini Cadet events start on Friday, with the Cadets on Saturday, with several English players competing – Hunter, Piwowar, Connor Green, Thomis and Georgios Gerakios in the boys and Anna Green, Savage, Marriott and Jones in the girls. Piwowar is also in the Mini Cadet event.

Results

Junior Boys’ Singles
Group 3
Emil Sorensen (DEN) bt Maxim Stevens 3-2 (5-11, 11-7, 9-11, 11-8, 11-3)
Floris Zur Muhlen (NED) bt Stevens 3-2 (4-11, 7-11, 14-12, 11-8, 11-5)
Jabdiel Torres (PUR) bt Stevens 3-2 (9-11, 11-7, 11-9, 9-11, 11-7)

Group 4
Peter Smallcombe bt Emile Joncas (CAN) 3-1 (11-8, 11-5, 4-11, 20-18)
Matyas Lebeda (CZE) bt Smallcombe 3-2 (8-11, 11-7, 9-11, 15-13, 11-4)
Miron Vasilev (RUS) bt Smallcombe 3-0 (11-6, 11-7, 11-3)

Group 5
Semen Shevnin (RUS) bt Connor Green 3-1 (11-5, 13-11, 8-11, 11-5)
Green bt Martin Froseth (NOR) 3-1 (12-10, 10-12, 11-4, 11-8)
Green bt Daniel Lindso (SWE) 3-0 (11-8, 13-11, 11-4)

Group 9
Matias Larsen (DEN) bt Thomas Rayner 3-2 (11-8, 11-13, 5-11, 11-5, 11-7)
Oscar Birriel Rivera (PUR) bt Rayner 3-1 (11-8, 9-11, 11-8, 11-9)
Rayner bt Max Hedbom (SWE) 3-1 (9-11, 12-10, 11-5, 11-7)

Group 10
Dennis Larsson (SWE) bt Naphong Boonyaprapa 3-2 (11-8, 11-3, 4-11, 5-11, 11-8)
Tom Colle (LUX) bt Boonyaprapa 3-1 (3-11, 11-5, 11-9, 11-9)
Pierre-Anthony Gauthier (CAN) bt Boonyaprapa 3-1 (10-12, 11-8, 11-9, 11-6)

Group 11
Theo Dyekjaer (DEN) bt Joe Cope 3-0 (12-10, 11-5, 11-7)
Cope bt Paul Ignacio Ponce Cedeno (ECU) 3-1 (10-12, 11-6, 12-10, 11-5)
Cope bt Tom Scholtes (LUX) 3-1 (11-9, 11-9, 8-11, 12-10)

Group 12
Charlie Widing (SWE) bt Josh Weatherby 3-1 (11-3, 11-5, 5-11, 11-7)
Preyesh Suresh Raj (IND) bt Weatherby 3-2 (11-9, 9-11, 6-11, 11-9, 14-12)
Mareusz Rutkowski (POL) bt Weatherby 3-1 (11-5, 11-8, 8-11, 11-5)

Group 13
Kas Van Oost (NED) bt Felix Thomis 3-2 (11-7, 11-6, 9-11, 7-11, 11-8)
Mikhail Tsyhanouski (BLR) bt Thomis 3-1 (12-10, 8-11, 11-4, 11-8)
Emil Johnsson (SWE) bt Thomis 3-2 (11-13, 11-13, 11-7, 11-3, 11-4)

Group 14
Aziz Zarehbin (USA) bt Rhys Davies 3-0 (11-6, 11-7, 11-1)
Davies bt Matthew Jingyang Ellis (SGP) 3-0 (11-8, 11-1, 11-8)
Theo Abrahamsson (SWE) bt Davies 3-0 (11-9, 11-7, 11-5)

Group 15
Barry Berben (NED) bt Jakub Piwowar 3-1 (6-11, 11-7, 11-3, 12-10)
Alexander Ahl (IRL) bt Piwowar 3-0 (14-12, 11-5, 11-8)
Mikhail Rozhkov (RUS) bt Piwowar 3-0 (11-5, 11-8, 11-1)

Group 16
Maksim Kaburkin (RUS) bt Joseph Hunter 3-0 (11-5, 11-6, 11-8)
Milo De Boer (NED) bt Hunter 3-1 (12-10, 14-12, 4-11, 11-9)
Isak Alfredsson (SWE) bt Hunter 3-0 (11-6, 11-3, 11-6)

Group 18
Noah Hovdenak (NOR) bt Ben Piggott 3-2 (11-5, 11-6, 8-11, 4-11, 11-9)
Noah Hvid (DEN) bt Piggott 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
Piggott bt Elliot Lundqvist (SWE) 3-2 (9-11, 7-11, 11-8, 11-7, 11-8)

Round of 64
Connor Green bt David Bjorkryd (SWE) 4-3 (11-9, 9-11, 11-7, 11-7, 10-12, 6-11, 11-7)
Nicholas Lum (AUS) bt Peter Smallcombe 4-0 (11-4, 11-7, 11-2, 11-8)
Nicholas Chong (SGP) bt Joe Cope 4-1 (15-13, 11-4, 9-11, 12-10, 13-11)

Round of 32
Jacobo Vahnish (PAN) bt Green 4-1 (8-11, 11-7, 11-8, 11-6, 11-4)

Consolation singles
Round of 64
Ben Piggott bt Nicholas Tan (SGP) 3-1 (12-10, 13-11, 5-11, 11-6)
Elliot Lundqvist (SWE) bt Thomas Rayner 3-2 (12-10, 7-11, 11-9, 9-11, 13-11)

Round of 32
Josh Weatherby bt Junhao Koh (SGP) 3-0 (12-10, 11-7, 11-8)
Rhys Davies bt Oscar Birriel Rivera (PUR) 3-1 (11-5, 11-13, 11-8, 11-1)
Daniel Lindso (SWE) bt Naphong Boonyaprapa 3-1 (6-11, 11-7, 15-13, 18-16)
Alve Sjoevold (SWE) bt Maxim Stevens 3-2 (5-11, 11-8, 11-7, 10-12, 13-11)
Floris Zur Muhlen (NED) bt Felix Thomis 3-2 (6-11, 11-7, 11-5, 6-11, 11-6)
Elias Sjogren (SWE) bt Jakub Piwowar 3-2 (6-11, 11-9, 8-11, 11-9, 12-10)
Joseph Hunter bt Simeon Martin (CAN) 3-0 (11-5, 11-8, 11-9)
Emil Johnsson (SWE) bt Piggott 3-2 (15-13, 12-10, 12-14, 2-11, 11-9)

Round of 16
Weatherby bt Davies 3-2 (11-7, 11-8, 7-11, 10-12, 11-9)
Joel Jonsson (SWE) bt Hunter 3-0 (11-7, 12-10, 11-5)

Quarter-finals
Daniel Lindso (SWE) bt Weatherby 3-0 (14-12, 14-12, 11-6)

Junior Girls’ Singles
Group 5
Daymar Castro (PUR) bt Rebecca Savage 3-1 (11-9, 8-11, 11-7, 11-7)
Nina Johansson (SWE) bt Savage 3-1 (16-14, 11-4, 12-14, 11-4)
Suhana Saini (IND) bt Savage 3-0 (11-8, 12-10, 11-3)

Group 6
Jasmin Wong bt Anna Pyaterikova (RUS) 3-0 (11-5, 13-11, 14-12)
Wong bt Faith Tung (USA) 3-2 (6-11, 14-16, 11-8, 11-7, 16-14)
Wong bt Alice Nilsson (SWE) 3-0 (11-7, 16-14, 11-6)

Group 7
Maria Panfilova (RUS) bt Erin Green 3-2 (8-11, 14-12, 11-9, 7-11, 11-9)
Veranika Varabyova (BLR) bt Green 3-1 (10-12, 12-10, 11-9, 11-5)
Green bt Ida Bonding Schosler (DEN) 3-0 (11-3, 11-7, 11-4)

Group 8
Naomi Pranjkovic (GER) bt Amy Marriott 3-0 (11-6, 11-2, 11-7)
Hansini Mathan Rajan (IND) bt Marriott 3-1 (11-5, 11-7, 7-11, 11-5)
Hannah Holgersson (SWE) bt Marriott 3-1 (11-4, 4-11, 11-6, 12-10)

Group 11
Emma Van Der Zanden (NED) bt Gemma Kerr 3-0 (11-8, 11-5, 11-8)
Danielle Kelly (WAL) bt Kerr 3-2 (11-4, 12-14, 11-9, 9-11, 11-9)
Anastasiia Ivanova (RUS) bt Kerr 3-0 (11-4, 11-3, 13-11)

Group 12
Martina Novakova (CZE) bt Anaya Patel 3-0 (11-7, 11-5, 11-5)
Patel bt Mariia Kurishchenko (UKR) 3-2 (4-11, 11-8, 11-8, 8-11, 11-3)
Maribo Sally Nielsen (DEN) bt Patel 3-2 (12-10, 9-11, 4-11, 11-2, 11-9)

Group 13
Jele Stortz (GER) bt Megan Jones 3-0 (11-7, 11-6, 11-7)
Karina Shiray (BRA) bt Jones 3-1 (12-10, 7-11, 13-11, 12-10)
Yoke Ning Janissa Cheng (SGP) bt Jones 3-1 (11-3, 13-11, 11-13, 11-5)

Group 14
Karlijn Van Lierop (NED) bt Anna Green 3-1 (6-11, 11-4, 11-6, 14-12)
Ekaterina Ivanova (RUS) bt Green 3-0 (13-11, 11-6, 11-5)
Brianna Burgos (PUR) bt Green 3-1 (11-4, 8-11, 11-6, 11-6)

Group 15
Anastasiia Melnik (RUS) bt Millie Rogove 3-2 (11-8, 9-11, 11-6, 6-11, 11-8)
Vera Volkava (BLR) bt Rogove 3-0 (12-10, 11-6, 11-5)
Rogove bt Alyssa Kang (USA) 3-2 (11-7, 11-5, 8-11, 9-11, 11-6)

Round of 64
Maria Sirakova (USA) bt Wong 4-1 (11-9, 11-8, 6-11, 11-4, 11-7)

Consolation Singles
Round of 32
Chloe Neng Huen Lai (SGP) bt Anaya Patel 3-1 (11-7, 11-5, 6-11, 11-7)
Hannah Hovden (NOR) bt Gemma Kerr 3-0 (11-6, 11-8, 11-3)
Hansini Mathan Rajan (IND) bt Megan Jones 3-0 (11-8, 11-9, 11-9)
Elvira Soderlund (SWE) bt Anna Green 3-0 (11-8, 11-9, 11-6)
Lara Whitton (WAL) bt Rebecca Savage 3-1 (11-7, 11-6, 4-11, 11-8)
Erin Green bt Beatriz Fiore (BRA) 3-0 (11-5, 11-7, 11-7)
Amy Marriott bt Alice Nilsson (SWE) 3-1 (4-11, 11-7, 11-9, 11-5)
Millie Rogove bt Emma Van Der Zanden (NED) 3-2 (11-9, 11-13, 11-5, 8-11, 11-9)

Round of 16
Emilia Cabrera Mallette (CAN) bt Erin Green 3-0 (12-10, 11-9, 11-9)
Karina Shiray (BRA) bt Marriott 3-2 (7-11, 11-8, 8-11, 11-6, 11-6)
Rogove bt Natalie Chan (USA) 3-2 (11-8, 9-11, 11-9, 6-11, 11-6)

Quarter-finals
Rogove bt Karina Shiray (BRA) 3-0 (11-8, 11-3, 11-6)

Semi-finals
Rogove bt Emilia Cabrera Mallette (CAN) 3-2 (10-12, 11-7, 11-8, 9-11, 11-7)

Final
Rogove bt Anna Pyaterikova (RUS) 3-0 (11-9, 13-11, 11-6)

Junior Boys’ Doubles
Round of 64
Milo De Boer & Kas Van Oost (NED) bt Joe Cope & Kai Yang Jayden Tan (SGP) 3-0 (11-9, 11-9, 11-8)
Tim Gras & Floris Zur Muhlen (NED) bt Joseph Hunter & Jakub Piwowar 3-0 (11-5, 11-6, 13-11)
Peter Smallcombe & Maxim Stevens bt Emil Johnsson & Elias Sjogren (SWE) 3-2 (8-11, 8-11, 11-9, 11-7, 11-5)

Round of 32
Owen Cathcart (IRL) & Borgar Haug (NOR) bt Rhys Davies & Thomas Rayner 3-0 (11-4, 11-5, 11-9)
Josh Weatherby & Emile Joncas (CAN) bt Mike Hollo & Felix Wetzel (GER) w/o
Heye Keopke & Vincent Senkbeil (GER) bt Naphong Boonyaprapa & Connor Green 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)
Nicholas Chong & Yong Izaac Quek (SGP) bt Ben Piggott & Felix Thomis 3-0 (11-8, 11-4, 11-9)
Ruslan Cherkes & Maksim Kaburkin (RUS) bt Smallcombe & Stevens 3-0 (11-6, 11-5, 11-8)

Round of 16
David Bjorkryd & Dennis Larsson (SWE) bt Weatherby & Joncas 3-0 (11-4, 11-8, 11-7)

Junior Girls’ Doubles
Round of 64
Gemma Kerr & Rebecca Savage bt Yoke Ning Janissa Cheng & Chloe Neng Huen Lai (SGP) 3-1 (11-7, 11-7, 9-11, 11-6)
Erin Green & Amy Marriott bt Annie Hedlund & Linn Olsson (SWE) 3-2 (7-11, 11-7, 8-11, 11-5, 11-5)
Nina Johansson & Alice Nilsson (SWE) bt Anna Green & Megan Jones 3-0 (11-6, 11-4, 11-5)
Anaya Patel & Millie Rogove bt Isha Bajpai & Natalie Chan (USA) 3-0 (15-13, 11-9, 11-2)

Round of 32
Martine Toftaker & Katarina Wetzel (NOR) bt Green & Marriott 3-0 (11-7, 14-12, 11-7)
Jasmin Wong & Anna Hursey (WAL) bt Ida Bonding Schosler & Jocefina Haagensen (DEN) 3-0 (11-9, 12-10, 11-8)
Matilda Hansson & Leah Tveit Muskantor (SWE) bt Kerr & Savage 3-0 (11-5, 11-7, 11-7)
Nomin Baasan & Hannah Holgersson (SWE) bt Patel & Rogove 3-1 (11-5, 9-11, 11-3, 11-7)

Round of 16
Wong & Hursey bt Emine Ernst & Emma Van Der Zanden (NED) 3-1 (13-11, 7-11, 11-8, 11-7)

Quarter-finals
Wong & Hursey bt Isa Cok & Prithika Pavade (FRA) w/o

Semi-finals
Liubov Tentser & Vlada Voronina (RUS) bt Wong & Hursey 3-1 (11-5, 11-5, 6-11, 11-7)

Share this article

MENU

profile