Louis Price

Price reaches main draw; consolation gold for Davies

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than four months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Louis Price reached the main draw and Rhys Davies beat Ben Piggott in the consolation singles final at the French Junior & Cadet Open.

Price was the only English player to reach the main draw of the Cadet Boys’ Open, with two group wins, and he was beaten 3-0 (11-7, 11-7, 11-7) in the last 64 by 15th seed Ted Li of the United States.

Piggott can consider himself unfortunate to have missed out on a place in the main draw, having also won two group matches, including a big win against Russia’s Sergei Ryzhov, who he beat 3-2 (12-10, 10-12, 11-7, 4-11, 11-6).

However, the Stockton player lost out on a three-way countback and ended up in the consolation singles alongside compatriots Davies and Thomas Rayner, who both had one group victory.

Rayner went out in a deciding fifth game in the last 16, but Davies and Piggott both beat all opponents to set up a match against each other in the final. It was Cadet National Cup champion Davies who prevailed in three close games, winning 12-10, 11-8, 11-7.

In the Cadet Girls’ Singles, both Anaya Patel and Mari Baldwin went out in the group stage, though Baldwin picked up a good 3-2 (11-9, 11-3, 6-11, 4-11, 11-4) win over Dutch opponent Anna Peters.

Patel went out in the last 16 of the consolation singles to the eventual winner Svetlana Dmitrienko, while Baldwin reached the quarter-finals, going out 3-1 (11-9, 11-9, 10-12, 11-7) to Clea de Stoppeleire of France.

In the doubles, Patel & Brianna Burgos of Puerto Rico defeated 15th seeds Anastasiya Radzionava & Vera Volkava of Belarus 3-0 (11-7, 11-8, 11-7) in the round of 32 and were then defeated in a close match in the last 16, losing 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 14-12) to third seeds Hana Arapovic of Croatia & Malamatenia Papadimitriou of Greece.

All the other pairs involving English players went out at the first hurdle.

Ben Piggott (ITTF photo)

Results

Cadet Boys’ Singles
Group 5
Ben Piggott bt Nathan Lam (FRA) 3-1 (11-7, 5-11, 11-8, 11-2)
Piggott bt Sergey Ryzhov (RUS) 3-2 (12-10, 10-12, 11-7, 4-11, 11-6)
Napat Thanmathikom (THA) bt Piggott 3-1 (11-13, 11-7, 11-5, 11-9)

Group 11
Alexis Kouraichi (FRA) bt Rhys Davies 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)
Davies bt Daniel Kostal (CZE) 3-2 (11-9, 11-7, 9-11, 9-11, 11-4)
Ryoichi Yoshiyama (JPB) bt Davies 3-0 (11-7, 11-9, 11-5)

Group 12
Louis Price bt Temirian Kim (KAZ) 3-0 (11-8, 11-8, 14-12)
Felix Kohler (GER) bt Price 3-1 (11-13, 11-3, 11-7, 11-6)
Price bt Stepan Mul (UKR) 3-1 (7-11, 11-8, 11-9, 11-7)

Group 16
Vit Kadlec (CZE) bt Thomas Rayner 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
Rayner bt Emil Johnsson (SWE) 3-1 (9-11, 14-12, 11-8, 11-7)
Ebrahim Abdulhakim Gubran (YEM) bt Rayner 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)

Round of 64
Ted Li (USA) bt Price 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)

Consolation Singles
Round of 32
Rayner bt Nathan Lam (FRA) 3-0 (12-10, 11-4, 11-7)
Davies bt Lius Kraus (GER) 3-0 (11-7, 12-10, 11-6)
Piggott bt Mael van Dessel (NED) w/o

Round of 16
Remi Chambet-Weil (NED) bt Rayner 3-2 (11-9, 11-9, 7-11, 6-11, 11-5)
Davies bt Xavier Wats (BEL) 3-0 (11-9, 11-3, 11-8)
Piggott bt Daniel Kostal (CZE) 3-1 (4-11, 11-7, 12-10, 11-8)

Quarter-finals
Davies bt Pau Lloret (ESP) w/o
Piggott bt Tom Closset (BEL) 3-0 (12-10, 11-6, 11-7)

Semi-finals
Davies bt Soren Dreier (GER) 3-1 (11-9, 12-10, 8-11, 11-5)
Piggott bt Elian Zemmal (FRA) 3-0 (11-7, 11-5, 12-10)

Final
Davies bt Piggott 3-0 (12-10, 11-8, 11-7)

Cadet Girls’ Singles
Group 7
Prithika Pavade (FRA) bt Anaya Patel 3-0 (11-3, 11-6, 12-10)
Crystal Liu (CAN) bt Patel 3-2 (6-11, 11-8, 12-10, 12-14, 11-6)
Jele Stortz (GER) bt Patel 3-1 (9-11, 11-8, 11-8, 11-5)

Group 9
Iolanta Yevtodii (UKR) bt Mari Baldwin 3-0 (11-6, 11-2, 11-6)
Baldwin bt Anna Peters (NED) 3-2 (11-9, 11-3, 6-11, 4-11, 11-4)
Annett Kaufmann (GER) bt Baldwin 3-0 (11-6, 11-6, 11-5)

Consolation Singles
Round of 32
Patel bt Dora Cosic (BIH) 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)
Baldwin bt Egshiglen Bat-Erdene (MGL) 3-0 (11-5, 11-8, 11-7)

Round of 16
Svetlana Dmitrienko (RUS) bt Patel 3-0 (11-9, 11-3, 11-9)
Baldwin bt Dominika Wiltschkova (SVK) 3-1 (11-1, 11-7, 7-11, 11-4)

Quarter-finals
Clea de Stoppeleire (FRA) bt Baldwin 3-1 (11-9, 11-9, 10-12, 11-7)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 64
Lukas Ott & Chaitanya Vepa (SUI) bt Rhys Davies & Thomas Rayner 3-1 (11-9, 7-11, 11-9, 11-6)
Flavien Coton & Nathan Lam (FRA) bt Ben Piggott & Louis Price 3-1 (11-9, 3-11, 13-11, 11-3)

Cadet Girls’ Doubles
Round of 32
Anastasiia Beresneva & Svetlana Dmitrienko (RUS) bt Mari Baldwin & Monika Sinkarova (SVK) 3-0 (11-3, 11-6, 11-2)
Anaya Patel & Brianna Burgos (PUR) bt Anastasiya Radzionava & Vera Volkava (BLR) 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)

Round of 16
Hana Arapovic (CRO) & Malamatenia Papadimitriou (GRE) bt Patel & Burgos 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 14-12)

Share this article

MENU

profile