Louis Price in action in Metz (ITTF picture)

Price reaches main draw; consolation gold for Davies

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Louis Price reached the main draw and Rhys Davies beat Ben Piggott in the consolation singles final at the French Junior & Cadet Open.

Price was the only English player to reach the main draw of the Cadet Boys’ Open, with two group wins, and he was beaten 3-0 (11-7, 11-7, 11-7) in the last 64 by 15th seed Ted Li of the United States.

Piggott can consider himself unfortunate to have missed out on a place in the main draw, having also won two group matches, including a big win against Russia’s Sergei Ryzhov, who he beat 3-2 (12-10, 10-12, 11-7, 4-11, 11-6).

However, the Stockton player lost out on a three-way countback and ended up in the consolation singles alongside compatriots Davies and Thomas Rayner, who both had one group victory.

Rayner went out in a deciding fifth game in the last 16, but Davies and Piggott both beat all opponents to set up a match against each other in the final. It was Cadet National Cup champion Davies who prevailed in three close games, winning 12-10, 11-8, 11-7.

In the Cadet Girls’ Singles, both Anaya Patel and Mari Baldwin went out in the group stage, though Baldwin picked up a good 3-2 (11-9, 11-3, 6-11, 4-11, 11-4) win over Dutch opponent Anna Peters.

Patel went out in the last 16 of the consolation singles to the eventual winner Svetlana Dmitrienko, while Baldwin reached the quarter-finals, going out 3-1 (11-9, 11-9, 10-12, 11-7) to Clea de Stoppeleire of France.

In the doubles, Patel & Brianna Burgos of Puerto Rico defeated 15th seeds Anastasiya Radzionava & Vera Volkava of Belarus 3-0 (11-7, 11-8, 11-7) in the round of 32 and were then defeated in a close match in the last 16, losing 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 14-12) to third seeds Hana Arapovic of Croatia & Malamatenia Papadimitriou of Greece.

All the other pairs involving English players went out at the first hurdle.

Ben Piggott (ITTF photo)

Results

Cadet Boys’ Singles
Group 5
Ben Piggott bt Nathan Lam (FRA) 3-1 (11-7, 5-11, 11-8, 11-2)
Piggott bt Sergey Ryzhov (RUS) 3-2 (12-10, 10-12, 11-7, 4-11, 11-6)
Napat Thanmathikom (THA) bt Piggott 3-1 (11-13, 11-7, 11-5, 11-9)

Group 11
Alexis Kouraichi (FRA) bt Rhys Davies 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)
Davies bt Daniel Kostal (CZE) 3-2 (11-9, 11-7, 9-11, 9-11, 11-4)
Ryoichi Yoshiyama (JPB) bt Davies 3-0 (11-7, 11-9, 11-5)

Group 12
Louis Price bt Temirian Kim (KAZ) 3-0 (11-8, 11-8, 14-12)
Felix Kohler (GER) bt Price 3-1 (11-13, 11-3, 11-7, 11-6)
Price bt Stepan Mul (UKR) 3-1 (7-11, 11-8, 11-9, 11-7)

Group 16
Vit Kadlec (CZE) bt Thomas Rayner 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)
Rayner bt Emil Johnsson (SWE) 3-1 (9-11, 14-12, 11-8, 11-7)
Ebrahim Abdulhakim Gubran (YEM) bt Rayner 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)

Round of 64
Ted Li (USA) bt Price 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)

Consolation Singles
Round of 32
Rayner bt Nathan Lam (FRA) 3-0 (12-10, 11-4, 11-7)
Davies bt Lius Kraus (GER) 3-0 (11-7, 12-10, 11-6)
Piggott bt Mael van Dessel (NED) w/o

Round of 16
Remi Chambet-Weil (NED) bt Rayner 3-2 (11-9, 11-9, 7-11, 6-11, 11-5)
Davies bt Xavier Wats (BEL) 3-0 (11-9, 11-3, 11-8)
Piggott bt Daniel Kostal (CZE) 3-1 (4-11, 11-7, 12-10, 11-8)

Quarter-finals
Davies bt Pau Lloret (ESP) w/o
Piggott bt Tom Closset (BEL) 3-0 (12-10, 11-6, 11-7)

Semi-finals
Davies bt Soren Dreier (GER) 3-1 (11-9, 12-10, 8-11, 11-5)
Piggott bt Elian Zemmal (FRA) 3-0 (11-7, 11-5, 12-10)

Final
Davies bt Piggott 3-0 (12-10, 11-8, 11-7)

Cadet Girls’ Singles
Group 7
Prithika Pavade (FRA) bt Anaya Patel 3-0 (11-3, 11-6, 12-10)
Crystal Liu (CAN) bt Patel 3-2 (6-11, 11-8, 12-10, 12-14, 11-6)
Jele Stortz (GER) bt Patel 3-1 (9-11, 11-8, 11-8, 11-5)

Group 9
Iolanta Yevtodii (UKR) bt Mari Baldwin 3-0 (11-6, 11-2, 11-6)
Baldwin bt Anna Peters (NED) 3-2 (11-9, 11-3, 6-11, 4-11, 11-4)
Annett Kaufmann (GER) bt Baldwin 3-0 (11-6, 11-6, 11-5)

Consolation Singles
Round of 32
Patel bt Dora Cosic (BIH) 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)
Baldwin bt Egshiglen Bat-Erdene (MGL) 3-0 (11-5, 11-8, 11-7)

Round of 16
Svetlana Dmitrienko (RUS) bt Patel 3-0 (11-9, 11-3, 11-9)
Baldwin bt Dominika Wiltschkova (SVK) 3-1 (11-1, 11-7, 7-11, 11-4)

Quarter-finals
Clea de Stoppeleire (FRA) bt Baldwin 3-1 (11-9, 11-9, 10-12, 11-7)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 64
Lukas Ott & Chaitanya Vepa (SUI) bt Rhys Davies & Thomas Rayner 3-1 (11-9, 7-11, 11-9, 11-6)
Flavien Coton & Nathan Lam (FRA) bt Ben Piggott & Louis Price 3-1 (11-9, 3-11, 13-11, 11-3)

Cadet Girls’ Doubles
Round of 32
Anastasiia Beresneva & Svetlana Dmitrienko (RUS) bt Mari Baldwin & Monika Sinkarova (SVK) 3-0 (11-3, 11-6, 11-2)
Anaya Patel & Brianna Burgos (PUR) bt Anastasiya Radzionava & Vera Volkava (BLR) 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)

Round of 16
Hana Arapovic (CRO) & Malamatenia Papadimitriou (GRE) bt Patel & Burgos 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 14-12)

Share this article

MENU

profile