Ethan Walsh and James Smith in doubles action in Guimaraes (ITTF picture)

Quintet of Juniors reach main draw in Portugal

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Five English players made it to the main draw of the Junior Boys’ Singles at the Portugal Junior & Cadet Open, but all went out at the last-64 stage.

Shayan Siraj won all three of his matches to top his pool, while James Smith, Louis Price, Ethan Walsh and Matthew Daish all picked up two victories to finish second in their respective groups.

Price, ranked fourth in his group, sealed qualification with a 3-2 victory over Benedict Watson of Wales, having earlier also won in five against Russia’s Alexey Perfilyev. Meanwhile, Daish beat the higher-ranked Abdulaziz Al-Hajaji of Qatar.

However, all five were defeated in the last 64, with Siraj going closest as he lost 4-3 (11-9, 11-9, 12-10, 7-11, 12-14, 8-11, 12-10) to Alexis Lebrun of France.

Thomas Rayner and the Boonyaprapa brothers, Naphat and Naphong, were all eliminated in the group stage but all had their moments. Naphong Boonyaprapa saw all his matches go to a deciding game and he won one of those to finish third in the group.

That put him into the last 16 of the consolation singles and he won that match, also in five, against Welsh Commonwealth Games medallist Josh Stacey, to set up a quarter-final today, which he lost to Portugal’s Silas Monteiro in four games.

Rayner, in his first international tournament, took at least one game in all three of his matches against opponents ranked higher than him, while Naphat Boonyaprapa took all three of his opponents to a decider.

Naphat Boonyaprapa (ITTF picture)

Felix Thomis was beaten in his three group matches – though he pushed Stacey all the way before losing 11-8 in the fifth. Thomis will feature in the Cadet categories later in the tournament, as will Rayner, Price, Ben Piggott and Naphong Boonyaprapa .

In the Junior Girls’ Singles, Erin Green was defeated in her three group matches, pushing Wales’ Beth Richards to a decider. She is also in action in the Cadet event.

Green and her partner Noella Santiago of Spain lost to a Portuguese pair in the first round of the Junior Girls’ Doubles, but there was success for some of the boys’ pairs.

Notably, Naphong Boonyaprapa & Thomis pulled off two big victories, including against the 13th seeds in the round of 32, to reach the last 16. There, they were defeated by the top seeds from India. Walsh & Smith reached the same stage and lost out to the fourth seeds from the host nation.

Price & Rayner enjoyed a good win in the last 64 but then went out to the third seeds from Spain, while Siraj & Naphat Boonyaprapa and Daish & Maitiu Heckmann of Ireland exited in their first matches at the last-32 stage, to the seventh and eighth seeds respectively.

Results

Junior Boys’ Singles
Qualifying group 5
Jose Magalhaes (POR) bt Felix Thomis 3-0 (11-2, 11-3, 11-6)
Elwin Huiden (NED) bt Thomis 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 11-8)
Josh Stacey (WAL) bt Thomis 3-2 (10-12, 12-14, 11-6, 13-11, 11-8)

Group 6
James Smith bt Gustav Faurschou (DEN) 3-0 (11-5, 11-8, 13-11)
Smith bt Yousef Hussain (QAT) 3-0 (11-6, 11-4, 11-8)
Norbert Tauler (ESP) bt Smith 3-2 (5-11, 11-8, 11-7, 11-13, 11-3)

Group 9
Tomas Ferreira (POR) bt Thomas Rayner 3-1 (11-9, 10-12, 11-5, 11-9)
Martin Baechler (FRA) bt Rayner 3-1 (11-8, 11-4, 7-11, 11-0)
Lee Larsson (SWE) bt Rayner 3-2 (5-11, 11-1, 10-12, 15-13, 11-5)

Group 11
Louis Price bt Alexey Perfilyev (RUS) 3-2 (9-11, 11-7, 13-11, 9-11, 11-7)
Lukas Bonderup (DEN) bt Price 3-1 (11-9, 9-11, 11-7, 11-6)
Price bt Benedict Watson (WAL) 3-2 (11-6, 8-11, 12-10, 5-11, 11-7)

Group 12
Diego Orantes (ESA) bt Naphat Boonyaprapa 3-2 (11-9, 7-11, 7-11, 11-7, 11-7)
Arnau Pons (ESP) bt Boonyaprapa 3-2 (9-11, 13-11, 11-4, 9-11, 11-3)
David Bessa (POR) bt Boonyaprapa 3-2 (6-11, 11-5, 11-6, 7-11, 12-10)

Group 13
Lovro Zovko (CRO) bt Naphong Boonyaprapa 3-2 (11-4, 6-11, 11-8, 4-11, 11-4)
Naphong Boonyaprapa bt Alan Pattison (IRL) 3-2 (14-12, 4-11, 7-11, 11-9, 11-6)
Albert Vilardell (ESP) bt Boonyaprapa 3-2 (11-7, 11-9, 7-11, 7-11, 11-9)

Group 14
Shayan Siraj bt Dillon Byrne (IRL) 3-0 (11-4, 11-6, 11-5)
Siraj bt Filip Borovnjak (CRO) 3-1 (11-7, 11-8, 14-16, 11-6)
Siraj bt Corentin Lemire (FRA) 3-1 (10-12, 11-5, 11-3, 11-6)

Group 15
Ethan Walsh bt Louie Evans (WAL) 3-0 (11-5, 11-7, 11-8)
Antoine Doyen (FRA) bt Walsh 3-0 (11-4, 11-4, 11-4)
Walsh bt Silas Monteiro (POR) 3-0 (14-12, 11-7, 11-8)

Group 16
Matthew Daish bt Maitiu Heckmann (IRL) 3-0 (11-8, 11-7, 11-4)
Daish bt Abdulaziz Al-Hajaji (QAT) 3-0 (11-7, 11-7, 11-3)
Dylan Chaperon (FRA) bt Daish 3-0 (11-6, 11-6, 11-9)

Round of 64
Xiong Mengyang (CHN) bt Matthew Daish 4-0 (11-5, 11-3, 11-7, 11-5)
Wang Yimu (POL) bt James Smith 4-1 (6-11, 11-7, 11-6, 11-8, 11-6)
Jose Magalhaes (POR) bt Louis Price 4-2 (11-9, 11-6, 11-3, 8-11, 10-12, 11-4)
Alexis Lebrun (FRA) bt Shayan Siraj 4-3 (11-9, 11-9, 12-10, 7-11, 12-14, 8-11, 12-10)
Dylan Chaperon (FRA) bt Ethan Walsh 4-0 (11-9, 13-11, 13-11, 11-7)

Junior Boys’ Consolation Singles
Round of 16
Naphong Boonyaprapa bt Josh Stacey (WAL) 3-2 (11-4, 4-11, 8-11, 11-4, 11-6)

Quarter-finals
Silas Monteiro (POR) bt Boonyaprapa 3-1 (6-11, 11-9, 11-9, 11-6)

Junior Girls’ Singles
Group 9
Alma Roose (SWE) bt Erin Green 3-0 (11-6, 11-2, 11-6)
Ana Pedregosa (ESP) bt Green 3-0 (11-9, 11-8, 12-10)
Beth Richards (WAL) bt Green 3-2 (11-4, 8-11, 8-11, 11-5, 11-4)

Junior Boys’ Doubles
Round of 64
Naphong Boonyaprapa & Felix Thomis bt Abdulla Al-Abdulla & Ali Ali Hamza (QAT) 3-0 (11-5, 11-5, 11-5)
Louis Price & Thomas Rayner bt Louie Evans (WAL) & Elwin Huiden (NED) 3-2 (12-14, 9-11, 11-7, 11-3, 11-4)

Round of 32
Boonyaprapa & Thomis bt Lee Larsson (SWE) & Diego Orantes (ESA) 3-2 (13-11, 11-5, 8-11, 10-12, 11-8)
Gustavo Castillo & Andres Martinez (CHI) bt Matthew Daish & Maitiu Heckmann (IRL) 3-0 (11-7, 11-9, 12-10)
Goncalo Gomes (POR) & Deepit Patel (IND) bt Naphat Boonyaprapa & Shayan Siraj 3-1 (12-10, 11-7, 10-12, 11-1)
James Smith & Ethan Walsh bt Barry Berben & Floris Zur Muhlen (NED) 3-0 (11-8, 11-8, 11-5)
Alberto Lillo & Francisco Miguel Ruiz (ESP) bt Price & Rayner 3-0 (11-4, 11-9, 11-7)

Round of 16
Manush Utpalbhai Shah & Manav Vikash Thakkar bt Boonyaprapa & Thomis 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)
Samuel Da Silva & Tiago Li (POR) bt Smith & Walsh 3-0 (11-9, 11-4, 16-14)

Junior Girls’ Doubles
Round of 32
Liu Yangzi & Silvia Santos (POR) bt Erin Green & Noella Santiago (ESP) 3-0 (11-5, 11-3, 11-5)

Share this article

MENU

profile