Jasmin Wong (second right) on the podium

Singles bronze for Wong at 6 Nations

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than six months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Jasmin Wong was England’s best performer in the individual event at the Cadet 6 Nations as she took a bronze medal.

The Hull player won her group with four victories out of five matches, including a 3-1 (11-5, 12-10, 3-11, 11-7) defeat of compatriot Darcie Proud.

It put her into the quarter-finals, where she defeated Jocefina Haagensen of Denmark 3-2 (11-8, 7-11, 11-6, 6-11, 11-2).

Her run was ended in the semi-finals bt Annett Kaufmann of Germany, who won 3-1 (12-10, 3-11, 11-9, 11-8) and went on to take the gold medal.

It was a second bronze of the event for Wong, who had helped England on to the podium in the team event earlier in the weekend.

None of the other English players in action in the Netherlands made it past the group stage. Mollie Patterson was third in her group with two wins from five, while Proud and Megan Gidney were fourth, also with two wins apiece, and Ruby Chan won one of her six matches in a bigger group.

In the boys’ event, Josh Weatherby was fourth in his group with two wins from five, while Jamie Liu won once to finish in fifth. The boys’ event was won by Borgar Haug of Norway.

Results

Girls
Group A
Jasmin Wong bt Kristina Pirtskhalava 3-1 (11-3, 11-6, 9-11, 15-13
Wong bt Darcie Proud 3-1 (11-5, 12-10, 3-11, 11-7)
Wong bt Ayumu Tsutsui 3-1 (11-5, 11-8, 6-11, 11-7)
Emine Ernst bt Wong 3-2 (12-10, 6-11, 14-12, 6-11, 11-5)
Wong bt Mie Schou Salhauge 3-0 (11-3, 11-8, 11-6)

Darcie Proud bt Mie Schou Salhauge 3-0 (11-8, 11-6, 11-4)
Emine Ernst bt Proud 3-1 (10-12, 11-4, 11-6, 11-4)
Ayumu Tsutsui bt Proud 3-2 (13-11, 4-11, 11-9, 4-11, 11-7)
Proud bt Kristina Pirtskhalava 3-1 (9-11, 11-7, 11-5, 11-3)

Group B
Megan Gidney bt Dobrila Jorguseska 3-1 (11-7, 11-6, 6-11, 11-7)
Moa Arvidsson bt Gidney 3-1 (11-7, 11-9, 8-11, 11-6)
Martine Toftaker bt Gidney 3-1 (11-9, 6-11, 11-8, 11-8)
Gidney bt Laura Schyberg 3-1 (11-7, 9-11, 11-3, 15-13)
Naomi Pranjkovic bt Gidney 3-1 (8-11, 11-9, 12-10, 11-9)

Group C
Katarina Evensen Wetzel bt Ruby Chan 3-0 (11-8, 11-3, 11-4)
Laura Kaim bt Chan 3-2 (8-11, 13-11, 8-11, 11-9, 11-9)
Rebecca Muskantor bt Chan 3-0 (11-4, 11-5, 11-5)
Karlijn van Lierop bt Chan 3-0 (11-7, 11-6, 11-8)
Chan bt Matilda Hansson 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
Sally Maribo bt Chan 3-1 (11-7, 7-11, 11-7, 11-8)

Group D
Mollie Patterson bt Nomin Baasan 3-1 (12-14, 11-6, 11-4, 11-4)
Akshaya Vimalasenan bt Patterson 3-2 (6-11, 12-10, 5-11, 11-5, 11-8)
Emma van der Zanden bt Patterson 3-1 (11-8, 6-11, 11-8, 11-5)
Patterson bt Jocefina Haagensen 3-0 (12-10, 12-10, 11-8)
Annett Kaufmann bt Patterson 3-0 (12-10, 11-7, 11-6)

Quarter-finals
Wong bt Jocefina Haagensen 3-2 (11-8, 7-11, 11-6, 6-11, 11-2)

Semi-finals
Annett Kaufmann bt Wong 3-1 (12-10, 3-11, 11-9, 11-8)

Boys
Group C
Lode Hulshof bt Jamie Liu 3-2 (10-12, 12-10, 10-12, 11-2, 11-6)
Henrik Bagner Nilsen bt Liu 3-2 (10-12, 6-11, 11-9, 11-7, 11-9)
Anders Reutzer Sorensen bt Liu 3-0 (13-11, 12-10, 11-8)
Liu bt Tayler Fox 3-2 (8-11, 11-9, 14-16,12-10, 11-6)
Daniel Lindso bt Liu 3-1 (11-9, 8-11, 11-8, 11-9)

Group D
Oscar Hovmoller bt Josh Weatherby 3-2 (11-7, 7-11, 11-5, 7-11, 11-7)
Felix Koehler bt Weatherby 3-0 (11-5, 11-3, 11-8)
Borgar Haug bt Weatherby 3-2 (11-7, 6-11, 7-11, 11-3, 11-8)
Weatherby bt Elliot Lundquist 3-0 (11-9, 11-7, 11-8)
Weatherby bt Gabrielius Camara 3-1 (8-11, 11-8, 11-7, 11-8)

Share this article

MENU

profile