Smith boldly goes into last four during Spa trek

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than five years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

James Smith in action in Spa. Picture by Bernard Comeliau/ITTF

James Smith’s run to the semi-finals of the consolation singles was the highlight of the Belgium Junior & Cadet Open for the seven-strong English contingent.

Smith beat two Spanish players and one from the host nation before going out to another Belgian, David Comeliau, who went on to win the competition.

Joining Smith in action in the boys’ events in Spa were Reece Chamdal and Shayan Siraj.

In the girls’ tournaments, Kate Cheer, Denise Payet, Bhavika Mistry and Emily Bolton were in action. Bolton was in the Junior event, while the other six were eligible for both Cadets and Juniors. They played singles, doubles and team events.

Bhavika Mistry in Spa. Picture by Bernard Comeliau/ITTF

Cheer and Payet were the best performing team, making it out of the group stages and losing narrowly in the last 16 to France C.

Results

Cadet Boys’ Team
Group D
England 2 Czech Republic B 3
James Smith bt David Prusa 3-2 (9-11, 11-9, 8-11, 11-5, 12-10)
Shayan Siraj lost to Tomas Koldas 1-3 (6-11, 11-8, 8-11, 11-13)
Smith & Siraj lost to Prusa & Koldas 0-3 (3-11, 13-15, 8-11)
Smith bt Koldas 3-2 (12-10, 6-11, 8-11, 11-9, 11-8)
Siraj lost to Prusa 2-3 (11-8, 11-6, 6-11, 7-11, 5-11)

England 3 Italy 1
Smith bt Mariano Trifiro 3-1 (11-4, 11-7, 9-11, 11-8)
Siraj lost to Alessandro Cicchitti 1-3 (11-1, 9-11, 4-11, 9-11)
Smith & Siraj bt Trifiro & Cicchitti 3-0 (11-6, 11-5, 13-11)
Smith bt Cicchitti 3-1 (12-10, 5-11, 11-4, 11-7)

England 0 Belgium A 3
Smith lost to Laurens Devos 1-3 (6-11, 9-11, 11-8, 4-11)
Siraj lost to Romain Gaspar 0-3 (4-11, 6-11, 6-11)
Smith & Siraj lost to Devos & Gaspar 0-3 (3-11, 2-11, 6-11)

Cadet Girls’ Team
Group C
England 1 France B 3
Denise Payet bt Jeanne Mathieu 3-2 (6-11, 7-11, 11-7, 11-7, 13-11)
Kate Cheer lost to Claire Picard 0-3 (7-11, 9-11, 8-11)
Payet & Cheer lost to Picard & Juliette Gasquez 0-3 (7-11, 6-11, 8-11)
Payet lost to Picard 0-3 (8-11, 9-11, 5-11)

England 3 Belgium B 0
Payet bt Maelys Dahy 3-2 (8-11, 8-11, 11-8, 11-8, 12-10)
Cheer bt Morgane Guidon 3-1 (7-11, 11-8, 11-8, 11-6)
Payet & Cheer bt Dahy & Guidon 3-2 (8-11, 11-7, 11-9, 9-11, 11-9)

Last 16
France C 3 England 2
Payet bt Marose Al Hamra 3-1 (9-11, 11-9, 11-7, 12-10)
Cheer bt Aline Rocher 3-2 (10-12, 12-10, 7-11, 11-8, 11-8)
Payet & Cheer lost to Al Hamra & Rocher 0-3 (9-11, 10-12, 8-11)
Payet lost to Rocher 1-3 (5-11, 5-11, 11-8, 5-11)
Cheer lost to Al Hamra 1-3 (4-11, 11-9, 11-13, 9-11)

Cadet Boys’ Singles
Group 3
Reece Chamdal lost to Laurens Devos (BEL) 0-3 (3-11, 5-11, 6-11)
Chamdal lost to Purit Verakultawan (THA) 0-3 (7-11, 6-11, 4-11)
Chamdal lost to Matteo Petriccioli (ITA) 1-3 (11-8, 4-11, 9-11, 3-11)

Group 9
James Smith lost to Romain Gaspar (BEL) 0-3 (7-11, 6-11, 9-11)
Smith lost to Sergi Grau (ESP) 1-3 (4-11, 6-11, 11-7, 12-14)
Smith bt Cristian-Stefan Bogdan (ROU) 3-0 (13-11, 11-7, 11-8)

Group 12
Shayan Siraj lost to David Comeliau (BEL) 1-3 (6-11, 11-7, 9-11, 2-11)
Siraj lost to John Oyebode (ITA) 1-3 (11-6, 5-11, 4-11, 9-11)
Siraj lost to David Prusa (CZE) 0-3 (9-11, 11-13, 8-11)

Cadet Boys’ Consolation Singles
Round of 32
Smith bt Mattias Nacer (BEL) 3-0 (11-7, 12-10, 11-9)
Chamdal lost to David Comeliau (BEL) 0-3 (9-11, 8-11, 9-11)
Siraj bt Maksymilian Miastowski (POL) by walkover

Round of 16
Smith bt Norbert Tauler (ESP) 3-0 (11-5, 14-12, 11-9)
Siraj lost to Matteo Petriccioli (ITA) 1-3 (6-11, 6-11, 11-9, 8-11)

Quarter-finals
Smith bt Albert Vilardell (ESP) 3-1 (11-5, 11-7, 8-11, 11-9)

Semi-finals
Smith lost to David Comeliau (BEL) 1-3 (11-7, 9-11, 12-14, 7-11)

Cadet Girls’ Singles
Group 2
Denise Payet lost to Maja Miklaszewska (POL) 1-3 (11-7, 11-13, 8-11, 9-11)
Payet lost to Maria Taylakova (RUS) 0-3 (8-11, 6-11, 8-11)
Payet bt Irene Favaretto (ITA) 3-1 (11-7, 11-7, 9-11, 11-6)

Group 8
Bhavika Mistry lost to Claire Picard (FRA) 1-3 (5-11, 11-8, 3-11, 7-11)
Mistry lost to Lisa Bressan (ITA) 2-3 (12-10, 3-11, 11-9, 3-11, 7-11)
Mistry lost to Barbora Polivkova (CZE) 0-3 (4-11, 7-11, 5-11)

Group 9
Kate Cheer lost to Arina Slautina (RUS) 1-3 (6-11, 8-11, 11-9, 5-11)
Cheer beat Camille Lutz (FRA) 3-1 (5-11, 13-11, 13-11, 11-6)
Cheer lost to Maelys Dahy (BEL) 1-3 (11-5, 10-12, 5-11, 12-14)

Cadet Girls’ Consolation Singles
Round of 32
Cheer bt Larissa Gales (LUX) 3-0 (13-11, 11-1, 11-9)
Mistry lost to Laura Everard (BEL) 2-3 (8-11, 7-11, 11-7, 13-11, 6-11)
Payet – bye

Round of 16
Cheer lost to Jamila Laurenti (ITA) 0-3 (4-11, 3-11, 8-11)
Payet lost to Laura Everard (BEL) 1-3 (13-11, 8-11, 4-11, 9-11)

Junior Boys’ Singles
Group 6
Reece Chamdal lost to Andrei Putuntica (MDA) 0-3 (4-11, 5-11, 1-11)
Chamdal lost to Sergi Grau (ESP) 0-3 (9-11, 3-11, 6-11)
Chamdal lost to Mihai Zamfir (ROU) 0-3 (7-11, 1-11, 2-11)

Group 9
Shayan Siraj lost to Florian Cnudde (BEL) 0-3 (12-14, 3-11, 8-11)
Siraj lost to Alan Walsh (IRL) 2-3 (12-10, 8-11, 12-10, 7-11, 8-11)
Siraj lost to Antoine Doyen (FRA) 0-3 (6-11, 9-11, 4-11)

Group 12
James Smith lost to Sharon Alguetti (USA) 1-3 (6-11, 11-9, 6-11, 8-11)
Smith lost to Albert Vilardell (ESP) 1-3 (10-12, 6-11, 11-9, 9-11)
Smith lost to Jan Valenta (CZE) 0-3 (6-11, 5-11, 5-11)

Junior Boys’ Consolation Singles
Round of 32
Siraj bt Tom Hoffman (LUX) 3-0 (11-7, 11-7, 11-8)
Smith lost to Sergi Grau (ESP) 2-3 (11-8, 11-7, 9-11, 9-11, 9-11)
Chamdal lost to Albert Vilardell (ESP) 1-3 (8-11, 11-7, 9-11, 11-13)

Round of 16
Siraj lost to Petr Zakharikov (BUL) 2-3 (11-7, 8-11, 11-7, 3-11, 6-11)

Junior Girls’ Singles
Group 3
Kate Cheer lost to Maria Taylakova (RS) 0-3 (8-11, 8-11, 2-11)
Cheer lost to Berenice Marteau (FRA) 0-3 (9-11, 9-11, 7-11)

Group 4
Bhavika Mistry lost to Anna Matejovska (CZE) 0-3 (6-11, 4-11, 4-11)
Mistry lost to Ekaterina Zironova (RUS) 0-3 (6-11, 6-11, 8-11)
Mistry lost to Arina Singeorzan (ROU) 0-3 (1-11, 3-11, 3-11)

Group 7
Emily Bolton lost to Nikita Petrovova (CZE) 1-3 (9-11, 8-11, 11-9, 5-11)
Bolton lost to Marose Al Hamra (FRA) 1-3 (11-9, 9-11, 8-11, 10-12)
Bolton lost to Lauranne Hackemack (BEL) 2-3 (11-8, 3-11, 7-11, 11-7, 3-11)

Group 9
Denise Payet lost to Luisa Sager (GER) 1-3 (3-11, 3-11, 11-9, 7-11)
Payet lost to Iuliia Liubushkina (RUS) 2-3 (11-5, 14-12, 10-12, 7-11, 8-11)
Payet lost to Camille Lutz (FRA) 0-3 (9-11, 4-11, 7-11)

Junior Girls’ Consolation Singles
Round of 32
Mistry lost to Marose Al Hamra (FRA) 0-3 (8-11, 3-11, 8-11)
Bolton lost to Stanislava Sleazakova (CZE) 1-3 (4-11, 9-11, 11-3, 9-11)
Payet lost to Tereza Pytlikova (CZE) 2-3 (11-2, 8-11, 11-8, 9-11, 10-12)
Cheer – bye

Round of 16
Cheer lost to Marketa Sevcikova (CZE) 1-3 (5-11, 6-11, 11-9, 9-11)

Junior Boys’ Doubles
Round of 32
Shayan Siraj & James Smith lost to Cristian-Stefan Bogdan & Mihai Zamfir (ROU) 2-3 (13-11, 6-11, 7-11, 11-6, 7-11)
Reece Chamdal & Jan Zandecki (POL) lost to Basil Ayaou & Matthew Lehmann (BEL) 1-3 (11-5, 1-11, 9-11, 4-11)

Junior Girls’ Doubles
Round of 32
Kate Cheer & Denise Payet lost to Iuliia Liubushkina & Natalia Malinina (RUS) 1-3 (6-11, 11-9, 7-11, 6-11)
Emily Bolton & Bhavika Mistry lost to Jeanne Mathieu & Claire Picard (FRA) 1-3 (8-11, 11-9, 4-11, 4-11)

Paul Stimpson
April 5, 2013

Share this article

MENU

profile