Thomas Rayner is one of four National champions in the England squad

Thomas ‘Rayns’ in all-English clash

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than two months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Thomas Rayner beat team-mate Louis Price to win the Cadet Boys’ consolation singles final at the Spanish Junior & Cadet Open.

Rayner turned the match around in a pivotal third game, which he edged 12-10 having lost the first two games of the match. He finally prevailed with a scoreline of 3-2 (6-11, 3-11, 12-10, 11-5, 11-4).

Both boys, alongside Jie Fu Tham and Ben Piggott, had ended up in the consolation event after finishing outside the top two in their groups.

Tham went out in the last 16 and Piggott in the quarter-finals, both to the same opponent, Gonzalo Caico. Rayner then beat the Chilean in the semis to set up the tie with Price.

In the Girls’ Singles, the three English players also ended up in the consolation event, though Anaya Patel was unfortunate to do so as she won two of her three group matches, only to miss out on countback.

Millie Rogove went out in the first round of the consolation event, while Patel and Ruby Chan exited in the quarters.

In the doubles, Piggott & Price got through their first match against a Spanish pair but then went out 3-1 (11-9, 10-12, 11-5, 11-7) in the last 16 to fourth seeds Vladislav Bannikov & Denis Izumrudov of Russia.

Chan & Patel went out 12-10 in a decider in the first round, but Rogove and her partner Tereza Bartova of the Czech Republic got through to the last 16, where they were beaten 3-1 (11-8, 11-4, 11-13, 11-6) by seventh-seeded Russian pair Anastasiia Beresneva & Svetlana Dmitrienko.

Results

Cadet Boys’ Singles
Group 4
Vladislav Makarov (RUS) bt Ben Piggott 3-1 (11-7, 11-4, 9-11, 11-9)
Ivan Martin (ESP) bt Piggott 3-1 (11-9, 6-11, 11-7, 11-4)
Matyas Lebeda (CZE) bt Piggott 3-1 (9-11, 11-6, 11-9, 11-9)

Group 5
Enrique Rodriguez (ESP) bt Louis Price 3-2 (9-11, 12-10, 5-11, 12-10, 14-12)
Price bt Angel Naranjo (PUR) w/o
Guilherme Paulo (POR) bt Price 3-2 (5-11, 8-11, 11-4, 11-4, 12-10)

Group 12
Hugo Deschamps (FRA) bt Thomas Rayner 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)
Rayner bt Gabriel de Oleza (ESP) 3-0 (11-7, 11-1, 11-4)
Felix Kohler (GER) bt Rayner 3-0 (12-10, 12-10, 11-9)

Group 13
Bence Balogh (HUN) bt Jie Fu Tham 3-1 (12-10, 6-11, 11-3, 12-10)
Marc Miro (ESP) bt Tham 3-2 (11-9, 5-11, 7-11, 11-2, 11-8)
Alexey Perfilyev (RUS) bt Tham 3-0 (11-5, 11-7, 11-6)

Consolation singles
Round of 32
Rayner bt Eric Cintas (ESP) 3-1 (13-15, 11-6, 11-8, 13-11)
Tham bt Sergi Gomez (ESP) 3-0 (11-8, 12-10, 11-5)

Round of 16
Price bt Bence Balogh (HUN) 3-2 (11-7, 11-8, 5-11, 7-11, 11-6)
Rayner bt Rafael Kong (POR) 3-0 (11-8, 11-7, 12-10)
Piggott bt Fabio Landolfi (ITA) w/o
Gonzalo Caico (CHI) bt Tham 3-1 (4-11, 13-11, 14-12, 11-4)

Quarter-finals
Price bt Pau Lloret (ESP) 3-1 (11-7, 11-7, 6-11, 11-8)
Rayner bt Lleyton Ullmann (GET) 3-0 (11-7, 11-9, 11-5)
Gonzalo Caico (CHI) bt Piggott 3-0 (11-7, 11-6, 11-6)

Semi-finals
Price bt Riccardo Varone (ITA) 3-0 (11-5, 11-5, 11-7)
Rayner bt Gonzalo Caico (CHI) 3-2 (11-8, 11-7, 9-11, 6-11, 11-3)

Final
Rayner bt Price 3-2 (6-11, 3-11, 12-10, 11-5, 11-4)

Cadet Girls’ Singles
Group 1
Mariona Munne (ESP) bt Millie Rogove 3-1 (5-11, 11-9, 11-6, 11-3)
Giulia Takahashi (BRA) bt Rogove 3-0 (11-6, 11-6, 11-7)
Sarah Rau (GER) bt Rogove 3-0 (11-6, 11-2, 11-8)

Group 9
Patricia Santos (POR) bt Anaya Patel 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)
Patel bt Lucia Aguayo (ESP) 3-0 (11-5, 11-9, 11-4)
Patel bt Ainhoa Cristobal (ESP) 3-1 (11-3, 5-11, 11-8, 12-10)

Group 10
Ruby Chan bt Maria Lopez (ESP) 3-2 (11-13, 11-4, 11-7, 10-12, 12-10)
Vlada Voronina (RUS) bt Chan 3-2 (11-8, 8-11, 11-0, 5-11, 11-9)
Carla Ballesta (ESP) bt Chan 3-1 (11-9, 11-13, 11-5, 12-10)

Consolation singles
Round of 32
Maria Lopez (ESP) bt Rogove 3-0 (11-9, 11-5, 11-8)

Round of 16
Mariona Munne (ESP) bt Chan 3-2 (11-8, 11-9, 3-11, 4-11, 11-8)
Elvira Fiona Rad (ESP) bt Patel 3-1 (9-11, 11-7, 11-9, 11-7)

Cadet Boys’ Doubles
Round of 32
Rafael Kong & Guilherme Paulo (POR) bt Thomas Rayner & Jie Fu Tham 3-0 (11-7, 11-8, 11-6)
Ben Piggott & Louis Price bt Pau Lloret & Andreu Puigmole (ESP) 3-1 (12-10, 6-11, 11-9, 11-8)

Round of 16
Vladislav Bannikov & Denis Izumrudov (RUS) bt Piggott & Price 3-1 (11-9, 10-12, 11-5, 11-7)

Cadet Girls’ Doubles
Round of 32
Millie Rogove & Tereza Bartova (CZE) bt Silvia Coll & Mariona Munne (ESP) 3-0 (12-10, 11-6, 11-7)
Lucia Aguayo & Cristina Prieto (ESP) bt Ruby Chan & Anaya Patel 3-2 (8-11, 13-11, 11-8, 5-11, 12-10)

Round of 16
Anastasiia Beresneva & Svetlana Dmitrienko (RUS) bt Rogove & Bartova 3-1 (11-8, 11-4, 11-13, 11-6)

Share this article

MENU

profile