James Smith

Trio advance in Sweden

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than two years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

James Smith, Joe Cope and Shayan Siraj qualified for the knockout rounds of the Swedish Junior Open.

The trio all finished second in their Junior Boys’ Singles groups, with Smith and Cope then receiving byes to the second round.

However, all three lost in their first knockout matches, Siraj going out to Nikhil Kumar (USA) 4-0 (13-11, 11-6, 11-6, 11-9) in the first round.

In the second round, Smith was beaten 4-2 (11-7, 9-11, 11-2, 13-15, 11-8, 11-9) by seventh seed Takeru Kashiwa of Japan and Cope went down 4-1 (11-8, 11-6, 9-11, 11-8, 11-4) to Cedric Meissner of Germany, both of whom went on to reach the quarter-finals.

Sam Chesterman, Ethan Walsh and Samuel Kwan all reached the third round of the consolation singles, while Reece Chamdal went out in the first consolation round.

In the doubles, Siraj & Smith and Cope & Walsh reached the second round, both pairs going out in tight five-setters.

Results

Junior Boys’ Singles

Qualifying Group 1
Martin Friis (SWE) bt James Smith 3-1 (9-11, 11-8, 11-5, 11-6)
Smith bt Thomas Late (NOR) 3-1 (8-11, 11-6, 11-6, 11-7)

Group 7
Joe Cope bt Miguel Nunez (ESP) 3-1 (11-6, 9-11, 11-7, 11-8)
Cope bt Jesper Solvin (SWE) 3-0 (11-3, 11-8, 11-8)
Alex Naumi (FIN) bt Cope 3-0 (11-9, 11-8, 11-6)

Group 9
Javier Soria (ESP) bt Reece Chamdal 3-0 (11-4, 11-8, 11-9)
Joao Aguiar (LUX) bt Chamdal 3-1 (11-9, 7-11, 11-8, 11-8)
Bruno Nettarp (SWE) bt Chamdal 3-2 (14-12, 11-3, 5-11, 14-16, 11-6)

Group 12
Vladislav Makarov (RUS) bt Ethan Walsh 3-2 (11-8, 11-6, 6-11, 4-11, 11-8)
Walsh bt Mattias Mongiusti (SMR) 3-0 (11-7, 13-11, 11-9)
Dorian Girod (SUI) bt Walsh 3-0 (11-6, 11-8, 11-5)

Group 15
Pavel Linev (RUS) bt Shayan Siraj 3-1 (8-11, 12-10, 11-8, 11-6)
Siraj bt Linus Delgado (PUR) 3-1 (11-4, 11-6, 7-11, 11-8)
Siraj bt Sven Hennig (GER) 3-2 (11-6, 5-11, 7-11, 12-10, 11-5)

Group 17
Pedro Osiro (SUI) bt Sam Chesterman 3-0 (11-8, 11-7, 11-4)
Denis Izumrudov (RUS) bt Chesterman 3-1 (8-11, 11-8, 11-9, 11-4)
Thor Christensen (DEN) bt Chesterman 3-0 (12-10, 11-5, 11-3)

Group 19
Daniel Simonsen (DEN) bt Samuel Kwan 3-1 (14-12, 4-11, 12-10, 11-7)
Kwan bt Sergey Ryzhov (RUS) 3-0 (11-6, 11-7, 13-11)
Theo Abrahamsson (SWE) bt Kwan 3-1 (11-7, 2-11, 11-2, 11-5)

First round
Nikhil Kumar (USA) bt Siraj 4-0 (13-11, 11-6, 11-6, 11-9)

Second round
Cedric Meissner (GER) bt Cope 4-1 (11-8, 11-6, 9-11, 11-8, 11-4)
Takeru Kashiwa (JPN) bt Smith 4-2 (11-7, 9-11, 11-2, 13-15, 11-8, 11-9)

Consolation singles
First round
Chesterman bt Marius Sandfi Dam (DEN) 3-2 (12-10, 11-6, 3-11, 7-11, 11-8)
Jonatan McDonald (SWE) bt Chamdal 3-2 (11-5, 4-11, 13-15, 11-7, 11-5)
Walsh bt Basil Alshaya (KSA) 3-2 (11-9, 8-11, 7-11, 11-9, 11-5)
Kwan bt Turki Almutairi (KSA) 3-0 (11-7, 14-12, 11-6)

Second round
Chesterman bt Mudit Mahajan (USA) 3-1 (11-5, 6-11, 11-6, 11-5)
Walsh bt Egor Ovchinnikov (RUS) 3-1 (13-11, 7-11, 11-7, 11-6)
Kwan bt Ruslan Cherkes (RUS) 3-2 (12-10, 5-11, 6-11, 11-3, 12-10)

Third round
Sergey Ryzhov (RUS) bt Chesterman 3-0 (11-3, 11-9, 11-3)
Noah Steif (FIN) bt Walsh 3-0 (11-3, 11-6, 11-7)
Miguel Nunez (ESP) bt Kwan 3-2 (8-11, 11-9, 12-10, 3-11, 13-11)

Junior Boys’ Doubles

First round
V Makharov & S Ryzhov bt Sam Chesterman & Reece Chamdal 3-2 (4-11, 11-7, 11-7, 9-11, 11-6)
Y Gao & T Wang (CHN) bt L Hulshof (NED) & Sam Kwan 3-0 (11-6, 11-6, 11-6)
Shayan Siraj & James Smith bt B Moullet (SUI) & M Nunez (ESP) 3-0 (11-6, 12-10, 11-4)
Joe Cope & Ethan Walsh bt T Abrahamsson & I Ben Attia (SWE) 3-2 (12-10, 11-6, 8-11, 5-11, 11-9)

Second round
Owen Cathcart (IRE) & B Haug (NOR) bt Siraj & Smith 3-2 (11-6, 9-11, 11-5, 5-11, 11-8)
L Devos & O Kosolosky (BEL) bt Cope & Walsh 3-2 (11-13, 11-13, 11-6, 11-2, 15-13)

Share this article

MENU

profile