Reece Chamdal

Chamdal takes the consolation prize

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than six months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Reece Chamdal won the consolation singles, Ruby Chan was a consolation runner-up and Ethan Walsh and Louis Price reached the last 16 of their respective competitions at the Swedish Youth Open in Orebro.

Walsh was seeded 16th in the Cadet Boys’ Singles and he duly lived up to that billing. However, he ran into top seed and eventual silver medallist Maksim Grebnev of Russia and was knocked out in three straight.

Joe Cope reached the last 32 having won all three group matches and then come from behind to beat Belgium’s Nicolas Degros in the last 64.

Sam Chesterman and Amirul Hussain also had 100% records in the groups but were eliminated in the last 64.

Chamdal and Kieran Wardell were unable to finish in the top two in their groups and therefore went into the consolation event, and it was Chamdal who reigned supreme, winning through four rounds and then defeating Danish opponent Emil Friis Hansen in four sets in the final. Wardell reached the quarter-finals.

Price won two of his three group matches in the Mini Cadet Boys’ Singles to advance to the knockout stages, where he started with a 3-0 victory Xavier Wats of Belgium in the first round. But he found eventual runner-up Vladislav Bannikov of Russia too strong in the last 16 and was beaten 3-0 (11-4, 11-7, 11-7).

In the Cadet Girls’ Singles, Charlotte Bardsley and Mollie Patterson made it out of their groups into the last 32, where their runs were ended.

Chan, Gemma Kerr – on her international debut – Hannah Ward and Darcie Proud were eliminated in the group stage. Chan was the only one to win a match in the consolation event.

Chan also went out in the groups of the Mini Cadet Girls’ Singles but battled through to the final of the consolation event, where she was defeated 3-2 by the host nation’s Nomin Baasan despite a comeback from 2-0 down to level. The scoreline was 11-9, 16-14, 7-11, 6-11, 11-9 in favour of the Swedish player.

Results

Cadet Boys’ Singles
Group 1
Amirul Hussain bt Nicolas Degros (BEL) 3-2 (11-6, 9-11, 8-11, 11-7, 12-10)
Hussain bt Milo De Boer (NED) 3-0 (11-9, 11-4, 11-4)

Group 8
Reece Chamdal bt Edward Wesshagen (SWE) w/o
Khalid Alshareif (KSA) bt Chamdal 3-2 (8-11, 10-12, 11-8, 11-9, 11-8)
Noah Steif (FIN) bt Chamdal 3-1 (4-11, 11-9, 11-7, 11-9)

Group 13
Joe Cope bt Gabrielius Camara (NED) 3-1 (11-7, 11-5, 11-13, 12-10)
Cope bt Max Hedbom (SWE) 3-1 (12-14, 11-7, 13-11, 11-5)
Cope bt Roman Vinogradov (RUS) 3-2 (11-8, 5-11, 8-11, 12-10, 11-9)

Group 15
Sam Chesterman bt Sergey Gazaryan (RUS) 3-0 (11-8, 11-6, 12-10)
Chesterman bt Salem Alsuwailem (KSA) 3-0 (11-2, 11-3, 11-3)
Chesterman bt David Bjorkryd (SWE) 3-0 (16-14, 11-5, 11-4)

Group 17
Denis Dorcescu (FRA) bt Kieran Wardell 3-0 (11-5, 11-4, 11-8)
Valerjis Farbtuhs (LAT) bt Wardell 3-1 (11-5, 10-12, 11-4, 16-14)
Alexander Fransson (NOR) bt Wardell 3-0 (11-2, 11-7, 11-9)

Round of 64
Max Hedbom (SWE) bt Amirul Hussain 3-2 (9-11, 11-13, 12-10, 11-8, 16-14)
Anatolii Smirnov (RUS) bt Sam Chesterman 3-0 (11-3, 11-4, 11-3)
Joe Cope bt Nicolas Degros (BEL) 3-2 (11-8, 6-11, 7-11, 11-6, 11-7)

Round of 32
Ethan Walsh bt Felix Wetzel (GER) 3-1 (11-8, 12-10, 8-11, 14-12)
Jo Yokotani (JPN) bt Cope 3-1 (11-7, 6-11, 11-7, 11-4)

Round of 16
Maksim Grebnev (RUS) bt Walsh 3-0 (11-8, 11-2, 11-2)

Cadet Boys’ Consolation
Round of 32
Reece Chamdal bt Salem Alsuwailem (KSA) 3-1 (11-4, 11-5, 10-12, 11-6)
Kieran Wardell bt Noah Hovdenak (NOR) 3-1 (11-7, 11-9, 9-11, 11-8)

Round of 16
Chamdal bt Lode Hulshof (NED) 3-1 (11-4, 13-15, 11-9, 11-7)
Wardell bt Charlie Widing (SWE) 3-2 (9-11, 9-11, 11-8, 12-10, 12-10)

Quarter-finals
Chamdal bt Nicholas Chong (SGP) 3-0 (11-4, 11-6, 11-5)
Gabrielius Camara (NED) bt Wardell 3-1 (5-11, 11-3, 11-5, 11-7)

Semi-finals
Chamdal bt Gabrielius Camara (NED) 3-0 (11-9, 11-5, 11-9)

Final
Chamdal bt Emil Friis Hansen (DEN) 3-1 (10-12, 11-2, 12-10, 11-6)

Cadet Girls’ Singles
Group 3
Ruby Chan bt Nina Johansson (SWE) 3-1 (11-9, 15-13, 16-18, 11-7)
Sophie Earley (IRE) bt Chan 3-0 (11-9, 11-6, 11-5)
Wing Sze Chau (HKG) bt Chan 3-0 (11-3, 11-3, 11-5)

Group 6
Charlotte Bardsley bt Daria Grigorieva (RUS) 3-1 (11-6, 5-11, 11-3, 11-6)
Bardsley bt Hana Goda (EGY) 3-0 (11-8, 11-3, 11-9)
Benita Zhou (CAN) bt Bardsley 3-1 (11-6, 12-10, 6-11, 11-6)

Group 8
Mollie Patterson bt Jia-Yu Sung (USA) 3-0 (12-10, 11-6, 11-6)
Anastasia Bondareva (GER) bt Patterson 3-0 (11-3, 11-8, 11-5)
Patterson bt Nomin Baasan (SWE) 3-0 (11-9, 13-11, 11-9)

Group 9
Rachel Sung (USA) bt Gemma Kerr 3-0 (11-6, 11-7, 11-6)
Raquel Sao Pedro (POR) bt Kerr 3-1 (14-12, 11-8, 9-11, 11-6)
Iulia Liubushkina (RUS) bt Kerr 3-0 (11-2, 11-7, 11-1)

Group 13
Darcie Proud bt Anastasiia Komissarenko (RUS) 3-0 (12-10, 11-8, 11-9)
Rebecca Muskantor (SWE) bt Proud 3-1 (11-8, 11-6, 7-11, 11-3)
Patricia Ianau (ROU) bt Proud 3-1 (11-5, 10-12, 11-8, 11-6)

Group 16
Wing Lam Ng (HKG) bt Hannah Ward 3-0 (11-3, 11-6, 11-1)
Leah Tveit Muskantor (SWE) bt Ward 3-1 (11-6, 11-4, 9-11, 11-8)
Vasilisa Danilova (RUS) bt Ward 3-0 (11-6, 11-6, 11-2)

Round of 32
Arina Slautina (RUS) bt Charlotte Bardsley 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
Yat Poon (HKG) bt Mollie Patterson 3-0 (11-0, 11-8, 11-6)

Cadet Girls’ Singles Consolation
Round of 32
Lina Svensson (SWE) bt Gemma Kerr 3-1 (11-7, 11-8, 10-12, 11-6)
Nina Johansson (SWE) bt Darcie Proud 3-0 (15-13, 14-12, 11-9)
Ruby Chan bt Jia Qi Koh (SGP) 3-1 (11-9, 11-8, 9-11, 11-5)
Matilda Hansson (SWE) bt Hannah Ward 3-2 (11-9, 2-11, 12-10, 10-12, 11-8)

Round of 16
Hannah Holgersson (SWE) bt Chan w/o

Mini Cadet Boys’ Singles
Group 10
Louis Price bt William Beck (DEN) 3-0 (11-5, 11-9, 11-9)
Price bt Alve Sjoevold (SWE) 3-1 (6-11, 11-8, 17-15, 14-12)
Gabrielius Camara (NED) bt Price 3-1 (11-8, 13-11, 13-15, 11-9)

Round of 32
Louis Price bt Xavier Wats (BEL) 3-0 (11-3, 11-7, 14-12)

Round of 16
Vladislav Bannikov (RUS) bt Price 3-0 (11-4, 11-7, 11-7)

Mini Cadet Girls’ Singles
Group 4
Leah Tveit Muskantor (SWE) bt Ruby Chan 3-2 (5-11, 11-9, 9-11, 11-3, 11-7)
Chan bt Anje Marie Myklebust (NOR) 3-0 (11-2, 11-3, 11-5)
Daria Grigorieva (RUS) bt Chan 3-2 (7-11, 11-6, 11-5, 5-11, 11-8)

Mini Cadet Girls’ Singles Consolation
Quarter-finals
Ruby Chan bt Moa Elmtoft (SWE) 3-1 (11-8, 12-10, 8-11, 11-6)

Semi-finals
Chan bt Felicia Szerman (SWE) 3-0 (11-7, 11-6, 11-6)

Final
Nomin Baasan (SWE) bt Chan 3-2 (11-9, 16-14, 7-11, 6-11, 11-9)

Share this article

MENU

profile