England's Senior Men on top of the podium in Guernsey

Gold rush for England at Home Countries International

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Josh Bennett, Naphong Boonyaprapa and Gemma Kerr were double gold medallists as England dominated the Home Countries International in Guernsey.

A busy event saw two days of team competitions followed by an individual event as England took on Scotland, Wales, Ireland, Isle of Man, Jersey and hosts Guernsey in Senior, Junior and Cadet age groups, with both male and female teams in action in Corbillon Cup format.

In the senior events, England’s men’s team of Bennett and Matt Leete dropped only three ends in total on their way to gold, but the women’s line-up of Lois Peake and Evie Collier had to settle for silver behind Wales after the match between the two ended 3-2 in favour of the Principality. It was a dramatic finish as Beth Roberts came from 2-0 down to beat Peake 3-2 (7-11, 4-11, 11-7, 11-9, 12-10) in the deciding match.

Click here to view more photos of the event on the Guernsey TTA Flickr page

The Junior Boys (Reece Chamdal, Sam Chesterman and Joe Cope) edged their matches against Scotland and Ireland 3-2 and picked up 5-0 scorelines in the rest – Chesterman’s 3-0 (11-2, 11-6, 12-10) win over Ireland’s Joey Nelson in the final match securing the gold.

The Junior Girls were represented by Ruby Chan and Anaya Patel and won silver behind Wales – who beat them 4-1 in the second match.

The Cadet Boys’ team of Naphong Boonyaprapa and Louis Price started with a 3-2 win over Jersey but then won the next four matches with relative ease to set up a decider against Ireland.

Naphong Boonyaprapa

At 2-0 down, it looked bleak, but they won the doubles 3-2 (13-11, 11-7, 2-11, 5-11, 11-6) against Thomas Joyce and Art McLaughlin, Boonyaprapa levelled by beating Joyce 3-1 (11-6, 9-11, 12-10, 11-2) and Price clinched gold against McLaughlin by a 3-0 (11-8, 11-5, 11-6) margin.

The Cadet Girls were represented by Mille Rogove and Gemma Kerr and it was 5-0 all the way to the final match against Ireland, who were also unbeaten to that point. Again, England had to come from 2-0 down as the doubles was won 3-2 (5-11, 11-4, 14-12, 10-12, 11-4) against Silke Heinen and Nicole Scott, Kerr beat Scott 3-0 (15-13, 11-4, 11-3) and Rogove defeated Heinen 3-2 (10-12, 11-9, 11-3, 9-11, 12-10) for a thrilling golden win.

The team events also allowed the individuals to be ranked into seeding order for the individuals on the final day, with Bennett, Rogove and Boonyaprapa all ending up as top seeds.

Bennett duly took his second gold, overcoming his colleague Leete 3-0 (11-9, 11-5, 11-8) in the final, while Peake added gold to team silver in the Senior Women thanks to a 3-1 (11-3, 9-11, 11-8, 11-5) win over Beth Roberts. Collier won a bronze.

The Juniors saw no medals for England as Cope, Patel and Chan all exited in the quarter-finals, but the Cadets made up for that with double gold for Boonyaprapa and Kerr.

Gemma Kerr

Boonyaparapa overcame Art McLaughlin (IRE) 3-2 (5-11, 11-5, 11-5, 9-11, 11-7), while it was an all-England match in the Girls’ event as Kerr defeated Rogove 3-1 (4-11, 11-6, 11-8, 11-5).

Results

Men’s team
England 5 Jersey 0
Matt Leete bt Tyler Gosselin 3-2 (11-9, 7-11, 11-7, 7-11, 11-5)
Josh Bennett bt Chris Morshead 3-0 (11-3, 11-6, 11-9)
Bennett & Leete bt Gosselin & Morshead 3-0 (11-7, 11-4, 11-5)
Bennett bt Gosselin 3-0 (11-5, 11-9, 11-4)
Leete bt Morshead 3-0 (11-5, 11-4, 11-0)

England 4 Wales 1
Bennett bt Dean Cundy 3-1 (6-11, 11-5, 11-9, 11-9)
Callum Evans bt Leete 3-1 (17-15, 3-11, 11-9, 11-4)
Bennett & Leete bt Cundy & Evans 3-1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-7)
Bennett bt Evans 3-1 (11-7, 9-11, 11-7, 11-6)
Leete bt Cundy 3-0 (11-9, 11-3, 11-1)

England 4 Guernsey 1
Leete bt Garry Dodd 3-2 (11-3, 11-9, 9-11, 10-12, 11-4)
Bennett bt Josh Stacey 3-1 (11-6, 11-8, 6-11, 11-4)
Dodd & Stacey bt Bennett & Leete 3-2 (11-8, 4-11, 11-8, 4-11, 11-9)
Bennett bt Dodd 3-1 (11-8, 9-11, 11-9, 11-9)
Leete bt Stacey 3-0 (11-5, 11-3, 11-8)

England 5 Scotland 0
Bennett bt Colin Dalgleish 3-2 (11-6, 7-11, 11-8, 5-11, 11-7)
Leete bt Craig Howieson 3-1 (11-7, 11-8, 8-11, 11-6)
Bennett & Leete bt Dalgleish & Howieson 3-2 (6-11, 6-11, 11-5, 11-5, 11-6)
Bennett bt Howieson w/o
Leete bt Dalgleish 3-1 (11-7, 11-9, 6-11, 11-8)

England 5 Isle of Man 0
Leete bt Ronan McDonnell 3-0 (11-7, 11-8, 11-7)
Bennett bt Sean Drewry 3-0 (11-8, 11-5, 11-2)
Bennett & Leete bt McDonnell & Drewry 3-0 (11-6, 11-3, 11-5)
Bennett bt McDonnell 3-0 (14-12, 11-3, 11-8)
Leete bt Drewry 3-0 (11-4, 11-9, 11-9)

England 4 Ireland 1
Bennett bt Ryan Farrell 3-2 (5-11, 7-11, 11-5, 14-12, 11-3)
Leete bt Alex Gillen 3-2 (7-11, 14-12, 5-11, 11-6, 11-8)
Bennett & Leete bt Gillen & Farrell 3-0 (11-4, 11-6, 11-3)
Bennett bt Gillen 3-0 (11-5, 11-8, 11-8)
Farrell bt Leete 3-1 (7-11, 11-9, 11-6, 11-8)

Women’s Team
England 5 Jersey 0
Lois Peake bt Kelsey Le Maistre 3-0 (11-2, 11-7, 11-8)
Evie Collier bt Irene Bree 3-0 (11-4, 11-6, 11-0)
Collier & Peake bt Le Maistre & Bree 3-0 (11-6, 11-2, 11-6)
Collier bt Le Maistre 3-0 (11-4, 11-3, 11-5)
Peake bt Bree 3-0 (11-2, 11-2, 11-7)

Wales 3 England 2
Beth Roberts bt Collier 3-1 (11-9, 11-8, 4-11, 11-3)
Peake bt Megan Phillips 3-1 (10-12, 11-6, 11-9, 11-7)
Collier & Peake bt Phillips & Roberts 3-2 (11-7, 17-15, 8-11, 4-11, 15-13)
Phillips bt Collier 3-1 (11-3, 8-11, 11-5, 13-11)
Roberts bt Peake 3-2 (7-11, 4-11, 11-7, 11-9, 12-10)

England 5 Guernsey 0
Peake bt Kay Chivers 3-0 (11-4, 11-3, 11-5)
Collier bt Charlotte Casey 3-0 (11-4, 11-5, 11-2)
Collier & Peake bt Chivers & Casey 3-1 (11-6, 13-15, 11-5, 11-4)
Collier bt Chivers 3-0 (11-9, 11-1, 11-6)
Peake bt Casey 3-0 (11-1, 11-7, 11-6)

England 5 Scotland 0
Collier bt Alisa Khalid 3-0 (11-2, 11-2, 11-1)
Peake bt Gillian Edwards 3-0 (11-5, 11-4, 12-10)
Collier & Peake bt Edwards & Khalid 3-0 (11-6, 11-5, 11-8)
Collier bt Edwards 3-0 (11-5, 11-9, 11-5)
Peake bt Khalid 3-0 (11-4, 11-4, 11-6)

England 5 Isle of Man 0
Peake bt Khayee Vinas 3-0 (11-4, 11-7, 11-7)
Collier bt Kerenza Baker 3-0 (11-6, 11-3, 11-3)
Collier & Peake bt Vinas & Baker 3-0 (11-6, 11-9, 11-0)
Collier bt Vinas 3-0 (11-1, 11-3, 11-7)
Peake bt Baker 3-0 (11-4, 11-6, 11-3)

England 5 Ireland 0
Collier bt Nga Nguyen 3-0 (11-5, 11-5, 11-8)
Peake bt Sabina Devereux 3-0 (11-4, 11-7, 11-6)
Collier & Peake bt Devereux & Nguyen 3-1 (12-10, 7-11, 11-6, 11-6)
Collier bt Devereux 3-0 (11-7, 11-5, 11-9)
Peake bt Nguyen 3-0 (11-7, 11-7, 11-4)

Junior Boys’ Team
England 5 Jersey 0
Reece Chamdal bt Luke Greenfield 3-1 (11-5, 10-12, 11-3, 11-5)
Joe Cope bt Jacob Gosselin 3-1 (11-5, 8-11, 11-6, 11-2)
Cope & Sam Chesterman bt Greenfield & Gosselin 3-0 (11-3, 11-6, 11-2)
Cope bt Greenfield 3-0 (11-7, 11-5, 11-8)
Chamdal bt Gosselin 3-0 (11-1, 11-5, 11-5)

England 5 Wales 0
Cope bt Benedict Watson 3-1 (11-7, 11-8, 6-11, 14-12)
Chamdal bt Josh Stacey 3-0 (11-9, 13-11, 11-7)
Cope & Chesterman bt Stacey & Watson 3-1 (12-10, 7-11, 11-9, 11-3)
Cope bt Stacey 3-2 (11-5, 10-12, 11-9, 13-15, 11-5)
Chamdal bt Watson 3-1 (7-11, 11-6, 11-7, 11-5)

England 5 Guernsey 0
Chesterman bt Ben Foss 3-0 (11-6, 11-8, 11-7)
Cope bt Ryan Bichard 3-0 (11-4, 11-7, 11-3)
Chamdal & Chesterman bt Foss & Bichard 3-2 (11-9, 11-9, 9-11, 12-14, 11-5)
Cope bt Foss 3-2 (11-9, 8-11, 13-15, 11-3, 11-7)
Chesterman bt Bichard 3-0 (11-9, 11-7, 11-3)

England 3 Scotland 2
Dylan Curry bt Cope 3-2 (15-13, 11-7, 9-11, 12-14, 11-5)
Chesterman bt Calum Morrison 3-2 (11-2, 7-11, 11-8, 5-11, 11-8)
Cope & Chesterman bt Morrison & Curry 3-1 (9-11, 11-6, 11-2, 11-6)
Cope bt Morrison 3-0 (11-4, 11-9, 13-11)
Curry bt Chesterman 3-1 (11-5, 11-5, 11-13, 12-10)

England 5 Isle of Man 0
Chesterman bt Juan Moore 3-0 (11-5, 11-1, 11-5)
Chamdal bt Sasha Thomas 3-0 (11-6, 11-3, 11-7)
Chamdal & Chesterman bt Moore & Thomas 3-0 (11-7, 11-4, 11-6)
Chamdal bt Moore 3-0 (11-6, 11-6, 11-3)
Chesterman bt Thomas 3-0 (11-6, 11-5, 11-5)

England 3 Ireland 2
Chamdal bt Joey Nelson 3-0 (11-4, 11-5, 11-6)
Dylan Grace bt Chesterman 3-2 (11-8, 10-12, 6-11, 11-8, 11-5)
Chamdal & Chesterman bt Grace & Nelson 3-0 (11-5, 11-7, 11-5)
Grace bt Chamdal 3-0 (11-7, 11-5, 12-10)
Chesterman bt Nelson 3-0 (11-2, 11-6, 12-10)

Junior Girls’ Team
England 5 Jersey 0
Anaya Patel bt Melissa Johns 3-0 (11-2, 11-3, 11-3)
Ruby Chan bt Shelby Timms 3-0 (11-3, 11-2, 11-3)
Chan & Patel bt Johns & Timms 3-0 (11-5, 11-6, 11-5)
Chan bt Johns 3-0 (11-6, 11-1, 11-8)
Patel bt Timms 3-0 (11-0, 11-4, 11-7)

Wales 4 England 1
Chan bt Beth Richards 3-2 (11-9, 11-9, 9-11, 7-11, 11-6)
Anna Hursey bt Patel 3-0 (11-7, 11-8, 11-9)
Hursey & Richards bt Chan & Patel 3-0 (11-6, 11-7, 11-8)
Hursey bt Chan 3-0 (11-8, 11-8, 11-8)
Richards bt Patel 3-0 (11-9, 15-13, 15-13)

England 5 Guernsey 0
Patel bt Marli Barker 3-0 (11-4, 11-3, 11-3)
Chan bt Amy Wesley 3-0 (11-7, 11-6, 11-4)
Chan & Patel bt Barker & Wesley 3-0 (11-3, 11-5, 11-5)
Chan bt Barker 3-0 (11-2, 11-2, 11-4)
Patel bt Wesley 3-0 (11-9, 11-4, 11-4)

England 5 Scotland 0
Chan bt Isla Stott 3-0 (11-5, 11-7, 11-3)
Patel bt Tessa Yau 3-1 (3-11, 11-5, 11-7, 12-10)
Chan & Patel bt Yau & Stott 3-1 (11-5, 8-11, 12-10, 11-4)
Chan bt Yau 3-1 (11-6, 7-11, 11-2, 12-10)
Patel bt Stott 3-1 (10-12, 11-9, 11-3, 11-8)

England 5 Isle of Man 0
Patel bt Hannah Bourgaize 3-0 (11-2, 11-3, 11-2)
Chan bt Leah Moore 3-0 (11-0, 11-1, 11-2)
Chan & Patel bt Bourgaize & Moore 3-0 (11-4, 11-4, 11-1)
Chan bt Bourgaize 3-0 (11-5, 11-3, 11-3)
Patel bt Moore 3-0 (11-2, 11-4, 11-5)

England 4 Ireland 1
Chan bt Thuy Linh Cashman 3-1 (11-5, 11-8, 9-11, 11-8)
Patel bt Mia O’Rahilly-Egan 3-1 (11-6, 11-8, 8-11, 11-9)
Chan & Patel bt O’Rahilly-Egan & Cashman 3-1 (11-7, 11-8, 9-11, 11-8)
Chan bt O’Rahilly-Egan 3-1 (11-7, 9-11, 11-8, 11-7)
Cashman bt Patel 3-2 (11-4, 15-13, 8-11, 7-11, 11-6)

Cadet Boys’ Team
England 3 Jersey 2
Louis Price bt Luc Miller 3-0 (11-9, 11-9, 11-4)
Naphong Boonyaprapa bt Leon Pierre 3-1 (10-12, 11-7, 11-4, 11-7)
Miller & Pierre bt Boonyaprapa & Price 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)
Miller bt Boonyaprapa 3-2 (1-11, 14-12, 6-11, 11-6, 11-3)
Price bt Pierre 3-0 (11-1, 11-4, 11-8)

England 5 Wales 0
Boonyaprapa bt Louie Evans 3-2 (9-11, 11-3, 7-11, 11-5, 11-7)
Price bt Joseph Roberts 3-1 (11-8, 9-11, 11-7, 11-6)
Boonyaprapa & Price bt Roberts & Evans 3-1 (11-3, 11-9, 10-12, 11-9)
Boonyaprapa bt Roberts 3-0 (13-11, 11-7, 11-7)
Price bt Evans 3-2 (12-10, 12-10, 6-11, 10-12, 11-8)

England 5 Guernsey 0
Price bt Daniel Collenette 3-0 (11-3, 11-6, 11-8)
Boonyaprapa bt Ellis Tomlin 3-0 (11-4, 11-5, 11-8)
Boonyaprapa & Price bt Collenette & Tomlin 3-1 (11-8, 1-5, 10-12, 11-7)
Boonyaprapa bt Collenette 3-0 (11-5, 11-7, 11-8)
Price bt Tomlin 3-0 (11-7, 11-7, 11-4)

England 4 Scotland 1
Boonyaprapa bt Rafal Wilowski 3-0 (11-4, 11-7, 11-4)
Martin Johnson bt Price3-1 (12-10, 4-11, 14-12, 11-3)
Boonyaprapa & price bt Johnson & Wilowski 3-0 (11-6, 11-5, 11-6)
Boonyaprapa bt Johnson 3-0 (11-9, 11-4, 11-6)
Price bt Wilowski 3-2 (11-7, 11-8, 10-12, 9-11, 11-5)

England 5 Isle of Man 0
Price bt Corey Brouard 3-0 (11-4, 11-8, 11-4)
Boonyaprapa bt Ben Sharp 3-0 (11-1, 11-2, 11-3)
Boonyaprapa & Price bt Brouard & Sharp 3-0 (11-5, 11-2, 11-0)
Boonyaprapa bt Brouard 3-0 (12-10, 11-3, 11-5)
Price bt Sharp 3-0 (11-6, 11-3, 11-8)

England 3 Ireland 2
Art McLaughlin bt Boonyaprapa 3-2 (11-9, 5-11, 8-11, 11-8, 14-12)
Thomas Joyce bt Price 3-2 (11-13, 11-8, 3-11, 14-12, 11-7)
Boonyaprapa & Price bt Joyce & McLaughlin 3-2 (13-11, 11-7, 2-11, 5-11, 11-6)
Boonyaprapa bt Joyce 3-1 (11-6, 9-11, 12-10, 11-2)
Price bt McLaughlin 3-0 (11-8, 11-5, 11-6)

Cadet Girls’ Team
England 5 Jersey 0
Millie Rogove bt Megan Simonet 3-0 (11-1, 11-4, 11-4)
Gemma Kerr bt Holly Jenkins 3-0 (11-0, 11-3, 11-0)
Kerr & Rogove bt Simonet & Jenkins 3-0 (11-2, 11-3, 11-1)
Kerr bt Simonet 3-0 (11-2, 11-1, 11-0)
Rogove bt Jenkins 3-0 (11-2, 11-1, 11-4)

England 5 Wales 0
Kerr bt Grace Clement 3-0 (12-10, 11-3, 11-5)
Rogove bt Lara Whitton 3-0 (12-10, 11-9, 11-9)
Kerr & Rogove bt Whitton & Clement 3-0 (11-3, 11-6, 11-8)
Kerr bt Whitton 3-1 (9-11, 11-7, 11-9, 11-4)
Rogove bt Clement 3-1 (11-7, 11-9, 7-11, 11-7)

England 5 Guernsey 0
Rogove bt Tia Timms 3-0 (11-4, 11-2, 11-4)
Kerr bt Erin Vaudin 3-0 (11-4, 11-2, 11-2)
Kerr & Rogove bt Timms & Vaudin 3-0 (11-6, 11-3, 11-0)
Kerr bt Timms 3-0 (11-4, 11-5, 11-2)
Rogove bt Vaudin 3-0 (11-0, 11-3, 11-4)

England 5 Scotland 0
Kerr bt Holly Stephen 3-0 (11-3, 11-1, 11-8)
Rogove bt Catrin Ace 3-0 (11-4, 11-7, 11-4)
Kerr & Rogiove bt Ace & Stephen 3-0 (11-7, 11-4, 11-5)
Kerr bt Ace 3-0 (11-5, 11-1, 11-5)
Rogove bt Stephen 3-0 (11-7, 11-9, 12-10)

England 5 Isle of Man 0
Rogove bt Freya Melvin 3-0 (11-5, 11-8, 11-6)
Kerr bt Lily Byrne 3-0 (11-1, 11-0, 11-3)
Kerr & Rogove bt Melvin & Byrne 3-0 (11-3, 11-6, 11-2)
Kerr bt Melvin 3-0 (11-3, 11-4, 11-5)
Rogove bt Byrne 3-0 (11-2, 11-2, 11-6)

England 3 Ireland 2
Silke Heinen bt Kerr 3-1 (11-5, 11-8, 10-12, 13-11)
Nicole Scott bt Rogove 3-0 (11-9, 11-7, 11-5)
Kerr & Rogove bt Scott & Heinen 3-2 (5-11, 11-4, 14-12, 10-12, 11-4)
Kerr bt Scott 3-0 (15-13, 11-4, 11-3)
Rogove bt Heinen 3-2 (10-12, 11-9, 11-3, 9-11, 12-10)

Men’s Singles
Quarter-finals
Josh Bennett bt Dean Cundy (WAL) 3-0 (11-5, 11-4, 11-6)
Matt Leete bt Garry Dodd (GSY) 3-0 (11-4, 11-8, 11-1)

Semi-finals
Bennett bt Colin Dalgleish (SCO) 3-1 (11-5, 9-11, 11-9, 11-9)
Leete bt Callum Evans (WAL) 3-2 (11-6, 6-11, 11-7, 12-14, 11-6)

Final
Bennett bt Leete 3-0 (11-9, 11-5, 11-8)

Lois Peake on top of the podium

Women’s Singles
First round
Lois Peake bt Irene Bree (JSY) 3-0 (11-7, 11-2, 11-0)
Evie Collier bt Kerenza Baker (IOM) 3-0 (11-3, 11-3, 11-1)

Quarter-finals
Peake bt Nga Nguyen (IRE) 3-0 (11-3, 11-5, 11-7)
Collier bt Kelsey Le Maistre (JSY) 3-0 (11-1, 11-1, 11-8)

Semi-finals
Peake bt Gillian Edwards (SCO) 3-2 (11-8, 11-8, 9-11, 16-18, 11-8)
Beth Roberts (WAL) by Collier 3-1 (6-11, 11-8, 11-6, 11-7)

Final
Peake bt Roberts 3-1 (11-3, 9-11, 11-8, 11-5)

Junior Boys’ Singles
First round
Josh Stacey (WAL) bt Sam Chesterman 3-0 (12-10, 11-9, 11-7)
Joe Cope bt Ryan Bichard (GSY) 3-0 (11-9, 11-6, 11-3)

Quarter-finals
Dylan Grace (IRE) bt Cope 3-1 (11-6, 13-11, 4-11, 11-5)

Junior Girls’ Singles
First round
Anaya Patel bt Amy Wesley (GSY) 3-0 (11-5, 12-10, 11-7)

Quarter-finals
Mia O’Rahilly-Egan (IRE) bt Patel 3-1 (11-9, 11-7, 9-11, 11-6)
Beth Richards (WAL) bt Ruby Chan 3-2 (9-11, 7-11, 11-9, 11-7, 11-4)

Cadet Boys’ Singles
Quarter-finals
Naphong Boonyaprapa bt Thomas Joyce (IRE) 3-2 (11-9, 7-11, 7-11, 11-9, 11-4)
Martin Johnson (SCO) bt Louis Price 3-1 (8-11, 11-5, 11-6, 11-2)

Semi-finals
Boonyaprapa bt Luc Miller (JSY) 3-1 (11-6, 11-7, 6-11, 11-7)

Final
Boonyaprapa bt Art McLaughlin (IRE) 3-2 (5-11, 11-5, 11-5, 9-11, 11-7)

Cadet Girls’ Singles
First round
Gemma Kerr bt Megan Simonet (JSY) 3-0 (11-3, 11-4, 11-1)

Quarter-finals
Millie Rogove bt Freya Melvin (IOM) 3-0 (11-6, 11-4, 11-6)
Kerr bt Catrin Ace (SCO) 3-0 (11-1, 11-1, 11-4)

Semi-finals
Rogove bt Nicole Scott (IRE) 3-1 (8-11, 15-13, 11-6, 11-4)
Kerr bt Silke Heinen (IRE) 3-0 (11-5, 11-9, 11-5)

Final
Kerr bt Rogove 3-1 (4-11, 11-6, 11-8, 11-5)

Share this article

MENU

profile