Doherty and Singeorzan are top drawer in London

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than two years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

More than 13-and-a-half hours of play at the London Grand Prix ended with a dramatic Men’s Band 1 final which went to 17-15 in the decider.

To say it was a busy day at Redbridge was an under-statement, with 33 tables and well over 200 players in action and the destination of the overall titles decided.

Attention turns to the Mens’s and Women’s Singles, Veteran, Under-21 and Doubles titles on Sunday.

Men’s Band 1

Sean Doherty beat Kim Daybell 17-15 in the deciding game of a pulsating final, the last match to finish at past 10.30pm.

It was a double celebration for the Scotsman who overtook Gavin Maguire at the top of the overall standings to take the top prize.

Both men gave no quarter in that last, with some high-quality rallies and great retrieving by Daybell in particular.

In the end, Doherty edged it against the Paralympian, but on another day it could easily have gone the other way.

The final reckoning was 11-13, 11-7, 1-11, 11-5, 17-15 in Doherty’s favour.

One of the matches of the day – at least before that final – came in the semi-finals when Daybell overcame Mike O’Driscoll in a high-octane clash.

The two left handers traded blows over five sets before the Paralympian edged home 3-2 (11-8, 4-11, 11-9, 7-11, 12-10).

O’Driscoll’s day had started with a 3-2 defeat to Shaquille Webb-Dixon in the groups – 11-9 in the decider. Webb-Dixon made it all the way to the semi-finals, where he found Doherty a step too far.

Women’s Band 1

Arina Singeorzan saved a match point as she overcame Emily Bolton 13-11 in the fifth.

The Romanian came from 2-1 down to take the victory 11-6, 10-12, 10-12, 11-5, 13-11.

The beaten semi-finalists were Emma Torkington, seen off in three by Singeorzan, and Kornelia Jonsson, who was beaten in four by Bolton.

Rachel Baker, absent from London, was the overall title-winner, ahead of Bolton, who moved above Gillian Edwards.

Men’s Band 2

Christoph Zickert and Martin Matuzevicius (picture by Michael Loveder)

Christoph Zickert and Martin Matuzevicius (picture by Michael Loveder)

Germany’s Christophe Zickert won the Band 2 title on the day as he defeated Martin Matuzevicius in four.

The scoreline was 11-9, 9-11, 11-7, 11-7 in favour of the German, who had beaten Matt Leete – who was struggling with injury – in three in the semi-finals.

Matuzevicius had arrived in the final courtesy of three five-set victories – overcoming Emmanuele Delsante from 2-0 down in the last 16, Shaquille Webb-Dixon in the quarters and Luke Walsh in the semis.

Matuzevicius picked up enough points to move into the top five overall, but Leete had done enough to take the top prize ahead of Bryan Kwan.

Women’s Band 2

Zahna Hall (picture by Michael Loveder)

Zahna Hall (picture by Michael Loveder)

Zahna Hall won three successive five-game matches to take the title on the day.

Having won her group, she defeated Kornelia Jonsson in the quarter-finals (11-7, 6-11, 11-8, 6-11, 11-8) and Gosia Muda in the semis (5-11, 11-6, 11-6, 7-11, 11-8) to set up a final against Kate Cheer.

The left-handed chopper again went the distance, even saving a match point in the fifth before sealing the title (6-11, 11-4, 12-10, 7-11, 12-10).

Cheer herself needed five in the semi-finals, overcoming Katie McGlone 3-2 (11-7, 5-11, 14-12, 6-11, 11-5).

Emily Bolton’s points from earlier in the series made her the overall winner, with Beth Farnworth second. Cheer moved into the top five as a result of her display here.

Men’s Band 3

Mikosz Mateusz defeated Eddie Liu in three (9, 9, 5) in an all-London final, Middlesex prevailing against Surrey.

Mateusz earlier ended the chance of a double celebration for the Boonyaprapa family by beating Naphat, brother of Band 6 winner Naphong, in the semi-finals.

Earlier, he came from 2-1 down to defeat Sam Do in the last 16.

Liu’s semi-final victim was Daniel Felding in four, while he also needed five in the ast 16 to overcome Connor Gallagher from 2-1 down.

Overall, Dylan Curry took the title ahead of Bryan Kwan. Boonyaprapa’s run took him into the top five.

Women’s Band 3

Zahna Hall narrowly failed to make it two titles on the day as she went down to Ireland’s Katie McGlone in four.

It was a long day for the Harefield left-hander and it ended on a relative low as McGlone won it in four (11-5, 6-11, 11-7, 11-3).

McGlone made it through the quarters and semis in three straight, against Amelia Chan and Sarah Menghistab respectively.

Hall saw off Patricia Ianau in three in the last eight but needed four in the semis against Edyta Schmid.

Annie Hudson was overall champion, ahead of Kitty Chow.

Men’s Band 4

Dylan Curry and Conor Gallagher (picture by Michael Loveder)

Dylan Curry and Conor Gallagher (picture by Michael Loveder)

Scotland beat Ireland in the final as Dylan Curry overcame Conor Gallagher in four.

Gallagher had reached the final with a five-set victory over Finn Morgan-Bayliss (5-11, 11-9, 6-11, 11-8, 11-8), while Curry’s passage was a far more routine 3-0 (2, 7, 7) defeat of Chris Cockburn. Curry had been extended in the quarters, Sam Chesterman taking him to a decider.

Curry’s points haul catapulted him up to second in the overall standings, though leader Billy Shilton had enough in hand to be champion. Chesterman was third.

Women’s Band 4

Jessica Jarvis and Danielle Kelly (picture by Michael Loveder)

Jessica Jarvis and Danielle Kelly (picture by Michael Loveder)

Jessica Jarvis went one better than Zahna Hall in Band 2 as she won no fewer than FOUR five-game matches in a row to take the title.

Her run started in the first knockout round as she saw off Alie Hazell 16-14, 9-11, 6-11, 11-6, 11-8 and continued against Beth Atkinson (11-9, 9-11, 12-10, 4-11, 11-6) in the quarters.

Her semi-final opponent was Hannah Ward (who had beaten Ikue Humphrey in five in her quarter) and again it went the distance before Jarvis won 12-10, 7-11, 8-11, 11-8, 11-7.

The final paired Jarvis against Danielle Kelly and the Hertfordshire player completed a memorable triumph with a scoreline of 9-11, 11-8, 11-8, 6-11, 11-4.

Hear Jessica Jarvis on her five-set epics

Jarvis did lose one five-setter – against Charlotte Boston in the group stage, but went through as runner-up.

Overall, Kitty Chow finished top and Holly Williams was second.

Men’s Band 5

Ryota Takahashi won the Band as he powered away from Joe Walker after a close first set to win 3-0 (12-10, 11-5, 11-1).

Takahashi did not have things all his own way in the earlier rounds, needing four against Ryan Moore in the semi-finals and five against Stephen Chubb in the last 16, taking that one 10-12, 11-9, 11-5, 16-18, 11-5.

Walker had been taken to five in the last four before overcoming David Busari 3-2 (13-15, 11-9, 10-12, 12-10, 11-6) and also went to a decider in the last 16 against Bharat Malde.

Finn Morgan-Bayliss was top of the pile overall, ahead of Zoltan Kulics.

Men’s Band 6

Band 6 winner Naphong Boonyaprapa (left) and runner-up Kudjo Kpordje

Band 6 winner Naphong Boonyaprapa (left) and runner-up Kudjo Kpordje

Naphong Boonyaprapa was the day’s first winner, holding off a determined Kudjo Kpordje to win the title on the day. The 11-year-old from Nottingham won in four close sets.

He had beaten Ireland’s Alan Pattison in three straight in the semi-finals, while Kpordje saw off Peter Bannister, also in three.

Lewis Palmer took the overall accolades, with Rafal Badja in second.

Results

Men’s Band 1
Sean Doherty (SCO) bt Kim Daybell (YS) 3-2 (11-13, 11-7, 1-11, 11-5, 17-15)
Final overall standings: 1 Sean Doherty (SCO), 2 Gavin Maguire (IRL), 3 Danny Lawrence (K), 4 Niall Cameron (SCO), 5 Jack Bennett (Sx)

Women’s Band 1
Arina Singeorzan (ROU) bt Emily Bolton (La) 3-2 (11-6, 10-12, 10-12, 11-5, 13-11)
Final overall standings: 1 Rachel Baker (La), 2 Emily Bolton (La), 3 Gillian Edwards (SCO), 4 Emma Ludlow (IRL), 5 Kate Cheer (SX)

Men’s Band 2
Christophe Zickert (GER) bt Martin Matuzevicius (Ha) 3-1 (11-9, 9-11, 11-7, 11-7)
Final overall standings: 1 Matthew Leete (Li), 2 Bryan Kwan (Sx), 3 Michael Fraser (Y), 4 Jannik Larsen (DEN), 5 Martin Matuzevicius

Women’s Band 2
Zahna Hall (Mi) bt Kate Cheer (Sx) 3-2 (6-11, 11-4, 12-10, 7-11, 12-10)
Final overall standings: 1 Emily Bolton (La), 2 Beth Farnworth (La), 3 Rachel Baker (La), Zoe Cheesman (Y), 5 Kate Cheer (Sx)

Men’s Band 3
Mikosz Mateusz (Mi) beat Eddie Liu (Sy) 3-0 (11-9, 11-9, 11-5)
Final overall standings: 1 Dylan Curry (SCO), 2 Bryan Kwan (Sx), 3 Callum Morrison (SCO), 4 Naphat Boonyaprapa (Nk), 5 David Wetherill (Co)

Women’s Band 3
Katie McGlone (IRL) bt Zahna Hall (Mi) 3-1 (11-5, 6-11, 11-7, 11-3)
Final overall standings: 1 Annie Hudson (La), 2 Kitty Chow (Cv), 3 Holly Williams (Cv), 4 Emma McSorley (IRL), 5 Beth Farnworth (La)

Men’s Band 4
Dylan Curry (SCO) bt Conor Gallagher (IRL) 3-1 (11-9, 10-12, 11-9, 11-5)
Final overall standings: 1 Billy Shilton (Gs), 2 Dylan Curry (SCO), 3 Sam Chesterman (Ca), 4 Tommy Gritton (He), 5 Lewis Carby (Nk)

Women’s Band 4
Jessica Jarvis (He) bt Danielle Kelly (Sy) 3-2 (9-11, 11-8, 11-8, 6-11, 11-4)
Final overall standings: 1 Kitty Chow (Cv), 2 Holly Williams (Cv), 3 Emma McSorley (IRL)

Men’s Band 5
Ryota Takahashi (Ng) bt Joe Walker (E) 3-0 (12-10, 11-5 ,11-1)
Final overall standings: 1 Finn Morgan-Bayliss (Do), 2 Zoltan Kulics (HUN), 3 Helmuth Osborne (Sx), 4 Louis Price (Dv), 5 Lewis Palmer (Y)

Men’s Band 6
Naphong Boonyaprapa (Ng) bt Kudjo Kpordje (Sy) 3-1 (11-9, 12-10, 12-14, 11-8)
Final overall standings: 1 Lewis Palmer (Y), 2 Rafal Badja (Mi), 3 Finn Morgan-Bayliss (Do), 4 Louis Price (Dv), 5 Joe Walker (E)

Share this article

MENU

profile