Charlotte Bardsley

Payet and Bardsley sink France at Euros

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than four years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

England’s Cadet Girls sunk third seeds France to guarantee a top-eight finish at the European Youth Championships.

Denise Payet and Charlotte Bardsley combined to sink their opponents 3-1 on Sunday and set up a match against Slovenia in the next round of positional play-offs.

Payet started by coming from 1-0 and 2-1 down to defeat Camille Lutz, but Prithika Pavade defeated Bardsley in three to level the match score. A 3-1 doubles victory put England back in front and Payet again came from behind – this time 2-0 – to defeat Pavade 12-10 in the fifth and clinch England’s triumph.

However, they were unable to repeat the feat today as Slovenia registered a 3-0 victory, leaving England to fight for positions 5-8. They next play Germany later today.

Meanwhile, the Cadet Boys, Junior Boys and Junior Girls squads are involved in positional play-offs for 17th place and down later today in Zagreb.

Today’s results

Cadet Girls’ Team
Positions 1-8
Slovenia 3 England 0
Katarina Strazar bt Charlotte Bardsley 3-0 (11-5, 11-5, 11-6)
Lea Paulin bt Denise Payet 3-0 (11-3, 11-9, 11-4)
Strazar & Paulin bt Payet & Bardsley 3-1 (11-9, 10-12, 11-7, 13-11)

Junior Boys’ Team
Group M
England 3 Switzerland 2
Lars Posch bt Luke Savill 3-2 (11-7, 14-12, 9-11, 10-12, 16-14)
Tom Jarvis bt Dorian Girod 3-1 (12-10, 7-11, 11-8, 11-4)
Cedric Tschanz bt Alex Ramsden 3-1 (12-10, 16-14, 6-11, 11-4)
Jarvis bt Posch 3-1 (11-5, 11-4, 10-12, 11-5)
Savill bt Girod 3-0 (11-5, 11-5, 12-10)

Previous results

Junior Boys’ team

Qualifying Group B
England 3 Poland 1
Tom Jarvis bt Marco Golla 3-0 (11-9, 11-3, 11-7)
Luke Savill bt Tomasz Kotowski 3-1 (6-11, 11-6, 11-6, 11-4)
Slawomir Dosz bt Alex Ramsden 3-1 (11-5, 11-5, 8-11, 11-5)
Jarvis bt Kotowski 3-0 (11-6, 11-4, 11-9)

Italy 3 England 0
Matteo Mutti bt Jarvis 3-1 (11-7, 11-5, 7-11, 12-10)
Daniele Pinto bt Savill 3-2 (9-11, 11-8, 8-11, 11-9, 11-7)
Antonino Amato bt Ramsden 3-1 (11-9, 9-11, 11-8, 11-8)

Russia 3 England 1
Jarvis bt Aleksandr Tyutryumov 3-0 (11-7, 11-6, 11-4)
Denis Ivonin bt Savill 3-2 (11-8, 7-11, 11-9, 5-11, 11-6)
Maxim Kiselev bt Ramsden 3-0 (11-5, 13-11, 12-10)
Ivonin bt Jarvis 3-2 (11-6, 9-11, 11-7, 11-8, 8-11)

Play-offs, first round
Greece 3 England 1
Georgios Stamatouros bt Jarvis 3-1 (11-8, 11-5, 7-11, 11-8)
Ioannis Sgouropoulos bt Savill 3-2 (9-11, 8-11, 11-5, 11-6, 11-2)
Ramsden bt Efstratios Damianis 3-1 (11-8, 5-11, 11-6, 11-7)
Sgouropoulos bt Jarvis 3-1 (11-6, 5-11, 11-4, 11-8)

Junior Girls’ Team

Qualifying Group D
Sweden 3 England 2
Ellen Holmsten bt Kate Cheer 3-2 (11-4, 9-11, 11-7, 10-12, 11-6)
Tin-Tin Ho bt Filippa Bergand 3-1 (11-8, 5-11, 11-5, 11-9)
Erika Front bt Emily Bolton 3-1 (11-4, 11-5, 5-11, 11-9)
Ho bt Holmsten 3-0 (11-8, 11-9, 11-7)
Bergand bt Cheer 3-0 (11-9, 11-5, 11-5)

Poland 3 England 0
Agata Zakrzewska bt Bolton 3-2 (16-14, 11-6, 3-11, 10-12, 11-4)
Julia Slazak bt Ho 3-2 (11-6, 5-11, 2-11, 13-11, 11-6)
Karolina Lalak bt Cheer 3-1 (13-11, 11-5, 13-15, 11-9)

Germany 3 England 0
Julia Kaim bt Bolton 3-2 (12-10, 9-11, 9-11, 11-6, 11-3)
Jennie Wolf bt Ho 3-2 (14-12, 12-14, 8-11, 11-7, 11-6)
Janina Kammerer bt Cheer 3-0 (11-6, 11-8, 11-4)

Play-offs, first round
Serbia 3 England 0
Izabela Lupulesku bt Bolton 3-0 (11-9, 12-10, 12-10)
Tijana Jokic bt Ho 3-2 (12-10, 11-9, 5-11, 12-14, 11-7)
Dragana Vignjevic bt Cheer 3-0 (11-2, 11-9, 11-7)

Group L
England 3 Finland 0
Ho bt Annika Lundstrom 3-0 (11-8, 11-8, 11-7)
Bolton bt Sofie Eriksson 3-0 (11-9, 15-13, 11-7)
Cheer bt Pihla Eriksson 3-2 (11-5, 11-9, 9-11, 10-12, 11-6)

Cadet Boys’ Team

Qualifying Group C
Moldova 3 England 1
James Smith bt Felix Cozmolici 3-0 (11-8, 11-4, 11-6)
Vladislav Ursu bt Harry Dai 3-2 (5-11, 11-6, 6-11, 11-5, 11-7)
Cozmolici & Ursu bt Smith & Ethan Walsh 3-1 11-7, 7-11, 11-9, 12-10)
Ursu bt Smith 3-0 (11-8, 11-9, 11-6)

Romania 3 England 1
Mihai Nemaciuc bt Smith 3-2 (6-11, 7-11, 11-5, 11-7, 11-5)
Vlad Hurloi bt Walsh 3-1 (11-7, 11-7, 13-15, 11-5)
Smith & Dai bt Nemaciuc & Hurloi 3-1 (11-8, 11-8, 9-11, 11-6)
Hurloi bt Smith 3-1 (15-17, 11-6, 11-8, 11-4)

France 3 England 0
Vincent Picard bt Dai 3-0 (11-5, 11-4, 11-6)
Jules Cavaille bt Smith 3-0 (11-5, 11-0, 11-8)
Picard & Hamache Bilal bt Dai & Walsh 3-0 (11-8, 16-14, 11-4)

Play-offs, first round
Croatia 3 England 1
Ivor Ban bt Smith 3-1 (5-11, 11-7, 11-8, 11-4)
Dai bt Jakov Jakelic 3-1 (11-8, 11-5, 4-11, 11-5)
Ban & Jakelic bt Smith & Dai 3-1 (11-6, 7-11, 11-6, 11-6)
Jakelic bt Smith 3-1 (8-11, 11-6, 11-9, 11-5)

Group M
England 3 Norway 2
Dai bt Thomas Late 3-2 (9-11, 11-5, 11-8, 8-11, 11-9)
Borgar Haug bt Walsh 3-0 (11-5, 11-9, 11-7)
Walsh & Dai bt Haug & Alexander Fansson 3-0 (12-10, 11-9, 11-9)
Haug bt Dai 3-1 (8-11, 11-9, 11-6, 11-5)
Walsh bt Late 3-0 (11-9, 11-6, 12-10)

Cadet Girls’ Team

Qualifying Group G
England 3 Latvia 0
Charlotte Bardsley bt Diana Afanasjeva 3-1 (4-11, 11-3, 11-7, 11-4)
Denise Payet bt Sabina Musajeva 3-0 (11-5, 11-5, 11-3)
Payet & Mollie Patterson bt Afanasjeva & Musajeva 3-0 (11-4, 11-8, 11-5)

England 3 Portugal 2
Raquel Martins bt Bardsley 3-2 (11-8, 12-14, 11-4, 8-11, 7-11)
Payet bt Ines Batista 3-1 (11-6, 9-11, 11-5, 11-9)
Martins & Batista bt Payet & Patterson 3-0 (11-7, 11-7, 11-5)
Payet bt Martins 3-1 (5-11, 11-8, 11-6, 11-6)
Bardsley bt Batista 3-0 (11-8, 11-8, 11-2)

England 3 Norway 0
Payet bt Rikke Skattet 3-0 (12-10, 11-8, 11-9)
Bardsley bt Mina Driveklepp 3-0 (11-1, 11-2, 11-4)
Payet & Bardsley bt Skattet & Lisa Marie Lange 3-0 (11-8, 11-4, 11-8)

Play-offs, first round
England 3 Italy 2
Payet bt Valentina Roncallo 3-0 (11-8, 11-8, 11-9)
Jamila Laurenti bt Bardsley 3-0 (11-4, 11-7, 11-8)
Payet & Bardsley bt Roncallo & Laurenti 3-1 (11-8, 13-15, 11-6, 11-6)
Laurenti bt Payet 3-1 (5-11, 12-10, 11-3, 11-9)
Bardsley bt Roncallo 3-0 (11-5, 11-5, 14-12)

Positions 1-16
England 3 France 1
Payet bt Camille Lutz 3-2 (2-11, 11-8, 5-11, 11-7, 11-9)
Prithika Pavade bt Bardsley 3-0 (11-9, 15-13, 11-4)
Payet & Bardsley bt Lutz & Claire Picard 3-1 (11-3, 11-6, 8-11, 11-6)
Payet bt Pavade 3-2 (6-11, 9-11, 11-7, 11-4, 12-10)

Share this article

MENU

profile