The England women's contingent at the Finlandia Open

Payet leads the way at Finlandia Open

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than six months ago. Some of the information contained may no longer be correct.

Denise Payet was the best English finisher at the Finlandia Open, ending in 16th position, one ahead of Karina Le Fevre.

The duo were part of an English contingent also including Lois Peake, Evie Collier and Maria Tsaptsinos in the women’s events and Matt Leete in the men’s.

Payet’s finish represented an improvement on her ranking of 22 going into the event and included a good 4-2 victory over the seventh-ranked player Maryia Kuchuck of Belarus.

A total of 55 women competed in the singles, with Le Fevre just missing out on the top 16, finishing just below her ranking of 14th as a defeat to No 3 seed Alina Arlouskaya, also of Belarus, proved pivotal.

Peake finished 20th – exactly the same as her ranking – while Collier was 38th from a ranking of 30th and Tsaptsinos 51st after a tough run of matches, having been ranked 12th initially.

Leete was ranked 29th in the men’s singles and ended up in 74th place in a field of 116.

In the team events, Tsaptsinos and Peake were the most successful combination, reaching the third round.

Results

Women’s Singles
Denise Payet bt Sofie Eriksson (FIN) 4-0 (11-6, 11-7, 11-6, 11-1)
Karina Le Fevre bt Caroline Tanska (SWE) 4-1 (7-11, 12-10, 11-7, 11-2, 11-8)
Valeria Safina (RUS) bt Maria Tsaptsinos 4-1 (15-13, 11-7, 11-9, 11-13, 11-7)
Sarah Meyer (LUX) bt Evie Collier 4-0 (11-4, 11-7, 11-7, 11-3)
Lois Peake bt Jannika Oksanen (FIN) 4-3 (11-6, 11-7, 15-17, 5-11, 5-11, 11-9, 11-5)
Katsiaryna Baravok (BLR) bt Payet 4-0 (11-7, 11-8, 11-7, 14-12)
Le Fevre bt Anastasia Burkova (RUS) 4-1 (13-11, 14-12, 7-11, 11-8, 11-9)
Ellen Holmsten bt Peake 4-2 (11-9, 9-11, 11-4, 11-8, 9-11, 11-8)
Ana Garcia (ESP) bt Tsaptsinos 4-2 (8-11, 11-6, 11-7, 10-12, 11-7, 11-9)
Collier bt Alina Jagnenkova (EST) 4-3 (14-12, 10-12, 10-12, 11-4, 11-8, 2-11, 13-11)
Alina Arlouskaya (BLR) bt Le Fevre 4-0 (11-3, 11-7, 11-5, 11-6)
Peake bt Caroline Tanska (SWE) 4-1 (11-5, 9-11, 11-1, 11-5, 12-10)
Iolanta Yevtodiy (UKR) bt Collier 4-2 (11-7, 8-11, 11-4, 11-13, 11-7, 11-9)
Payet bt Sofia Erkheikki (FIN) 4-0 (11-9, 11-9, 11-6, 11-4)
Peake bt Yulia Lyubushkina (RUS) 4-0 (11-6, 11-8, 11-7, 11-8)
Payet bt Iolanta Yevtodiy (UKR) 4-2 (9-11, 11-6, 11-7, 14-12, 11-13, 11-7)
Taisiia Postyliakova (RUS) bt Peake 4-1 (13-15, 11-4, 11-9, 11-9, 11-6)
Payet bt Maryia Kuchuck (BLR) 4-2 (2-11, 13-11, 8-11, 11-9, 11-3, 11-4)
Ana Garcia bt Payet 4-2 (11-13, 11-5, 10-12, 11-6, 11-1, 12-10)
Fanni Harasztovich (HUN) bt Le Fevre 4-3 (14-12, 11-5, 6-11, 9-11, 12-10, 5-11, 11-8)

Places 1-16
Orsolya Feher (HUN) bt Payet 4-0 (11-5, 11-6, 11-3, 11-6)
Fanni Harasztovich (HUN) bt Payet 4-1 (14-12, 11-8, 6-11, 11-5, 11-6)

Places 17-32
Le Fevre bt Anastasiia Shevtsova (RUS) 4-1 (9-11, 11-6, 11-7, 11-6, 14-12)
Peake bt Anastasiia Dymytrenko (UKR) 4-3 (11-8, 9-11, 10-12, 8-11, 12-10, 11-9, 11-9)
Le Fevre bt Peake 4-2 (11-7, 8-11, 11-7, 8-11, 11-8, 11-1)
Le Fevre bt Anastasia Burkova (RUS) 4-3 (7-11, 11-5, 12-10, 5-11, 3-11, 11-6, 11-4)
Ellen Holmsten (SWE) bt Peake 4-1 (11-3, 7-11, 11-9, 11-7, 11-8)

Places 33-44
Collier bt Sofia Erkheikki (FIN) 4-0 (11-7, 11-6, 11-4, 11-6)
Rikke Balgard Skattet (NOR) bt Collier 4-1 (6-11, 11-5, 11-8, 11-6, 11-8)
Collier bt Jannika Oksanen (FIN) 4-2 (11-13, 8-11, 11-9, 13-11, 11-7, 11-8)
Anna Kirichenko (FIN) bt Collier 4-1 (11-3, 8-11, 11-7, 11-4, 12-10)

Places 45-56
Tsaptsinos bt Alina Jagnenkova (EST) 4-3 (11-6, 9-11, 10-12, 11-4, 11-6, 10-12, 11-8)
Anastasiia Ziberova (RUS) bt Tsaptsinos 4-1 (11-8, 8-11, 11-5, 11-8, 11-9)
Tsaptsinos bt Katerina Rehorkova (SUI) w/o

Men’s Singles
Matt Leete bt Magnus Ulfarsson (ISL) 4-0 (11-8, 11-8, 11-9, 11-8)
Otto Tennila (FIN) bt Leete 4-2 (9-11, 12-10, 4-11, 11-8, 11-5, 11-9)
Florian Bourrassaud (FRA) bt Leete 4-1 (11-2, 11-5, 11-2, 9-11, 11-6)

Places 65-82
Leete bt Dorian Girod (SUI) 4-2 (5-11, 5-11, 11-8, 11-6, 11-7, 12-10)
Lars Posch (SUI) bt Leete 4-2 (13-11, 11-6, 8-11, 13-11, 3-11, 11-7)
Leete bt Niall Cameron (SCO) 4-2 (7-11, 8-11, 11-5, 11-7, 11-8, 11-7)
Leete bt Loa Shoug (SWE) 4-2 (7-11, 11-5, 11-4, 10-12, 16-14, 11-7)
Tomas Kopanyi (SVK) bt Leete 4-2 (6-11, 8-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5)

Men’s team
First round
Japan 2 England-Wales 0
Daisuke Yosida bt Callum Evans 3-1 (12-10, 11-7, 6-11, 11-6)
Yusuke Sadamatsu bt Matt Leete 3-1 (11-7, 11-5, 9-11, 11-5)

Women’s team
First round
England B 2 Luxembourg B 0
Kariuna Le Fevre bt Ariel Barbosa 3-0 (12-10, 11-3, 11-9)
Evie Collier bt Julie Poncin 3-0 (12-10, 11-7, 11-7)

Second round
Belarus A 2 England-Spain 0
Alina Arlouskaya bt Ana Garcia 3-1 (11-6, 10-12, 11-2, 11-6)
Alina Nikitchanka bt Denise Payet 3-0 (11-7, 11-7, 11-2)

Finland 2 England B 1
Le Fevre bt Annika Lundstrom 3-1 (13-15, 11-8, 11-8, 11-8)
Anna Kirichenko bt Collier 3-0 (11-7, 11-7, 11-7)
Lundstrom & Kirichenko bt Le Fevre & Collier 3-1 (7-11, 9-11, 8-11, 9-11)

England A 2 Russia B 0
Maria Tsaptsinos bt Aleksandra Safronova 3-0 (11-5, 11-8, 13-11)
Lois Peake bt Taisiia Postyliakova 3-2 (5-11, 11-7, 4-11, 11-8, 11-9)

Third round
Belarus B 2 England A 0
Katsiaryna Baravok bt Tsaptsinos 3-0 (11-6, 11-7, 11-8)
Maryia Kuchuck bt Peake 3-0 (11-4, 11-2, 11-9)

Share this article

MENU

profile