U10-U13 Nationals under way

Author:
Paul Stimpson

Publish date:

Please note - this news article was published more than four years ago. Some of the information contained may no longer be correct.

The newest National Champions will be crowned when England’s youngest rising stars converge on Preston this weekend.

You can watch live by clicking below:

Results will be added here as the competition progresses.

More than 150 players are competing at the U10-U13 Nationals at the University of Central Lancashire, with boys and girls battling for four singles and two doubles titles.

Despite the shift in age groups from last year’s U11-U14 format, there are three returning champions – Jamie Liu, Jasmin Wong and Ruby Chan.

Reading’s Liu won both U11 and U12 crowns in Sheffield last season and will be defending the older title this year, in which he is top seed. He is also seeded No 2, behind Amirul Hussain, in the U13 age group.

Wong, from Hull, also won two titles last time – U12 and U13 – but on this occasion has only the U13 crown to go for, and she is the top seed.

Chan is the No 1 ranked player in the U12 Girls’ Singles and will be looking to add that to the U11 title she won last year.

The top seed on the boys’ half of the U11 age group is Bertie Kelly, while Sophie Chiang holds the equivalent girls’ ranking. The top seeds in the U10s are Connor Green and Lucy Gent.

The two Under-12 National Cup winners, Thomas Rayner and Scarlett O’Neil, will also be in the field and will each be going for both the U12 and U13 titles.

In the doubles, Josh Weatherby & Ben Fillingham lead the seeds in the boys’ event, while Chan and Darcie Proud do so in the girls’.

To see the draw in full, and the rest of the programme, click here

Live streaming schedule:

Saturday
9am: U13 Boys’ Singles Group 6 (David Gofton, Mahmood Kelani, Oliver Bryant, Luca Pontone)
11am: U13 Boys’ Doubles round 1 (Thomas Palmer & Charlie Nabarro v William McCarthy & Fraser Kent)
11.30am: U13 Boys’ Singles first round – Thomas Rayner v Mahmood Kelani
Noon: U11 Boys’ Singles Group 1 (Bertie Kelly, Toby Ellis, Jonah Hannaway)
1pm: U11 Girls’ Singles Group 1 (Sophie Chiang, Anya Milne, Anna Green)
2pm: U11 Boys’ Singles first round
2.30pm: U13 Boys’ Singles quarter-final
3pm: U11 Boys’ Singles second round
3.30pm: U13 Boys’ Doubles quarter-final –
4pm: U11 Girls’ Singles quarter-final
4.30pm: U13 Girls’ Singles semi-final
5pm: U13 Boys’ Doubles semi-final
5.30pm: U13 Boys’ Singles final
6pm: U13 Girls’ Doubles final

Sunday
9am: U12 Boys’ Singles Group 6 (Mahmood Kelani, Luke Davies-Stokes, Charlie Beadle, James Hamblett)
11am: U12 Boys’ Singles first round
11.30am: U12 Boys’ Singles second round
Noon: U12 Boys’ Singles Group 2 (Oliver Maric-Murray, Thomas Palmer, Alexander Bettley)
1pm: U12 Girls’ Singles first round
1.30pm: U12 Boys’ Singles quarter-final
2pm: U12 Girls’ Singles quarter-final
2.30pm: U10 Boys’ Singles quarter-final
3pm: U12 Boys’ Singles semi-final
3.30pm: U10 Boys’ Singles semi-final
4.15pm: U12 Girls’ Singles final

Share this article

MENU

profile